Růst evropských ekonomik se může změnit v recesi

Londýn - Nevýrazný růst rozvíjejících se evropských ekonomik se podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) může změnit na recesi, pokud se dluhová krize eurozóny ještě více prohloubí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

EBRD přesto mírně zvýšila svůj odhad růstu pro 29 zemí střední a východní Evropy a také Střední Asie v letošním roce na 3,2 procenta z lednového odhadu 3,1 procenta.Zároveň ale EBRD upozornila, že situace v eurozóně je nejistá a v případě, že se její problémy zhorší, pocítí to i střední a východní Evropa. Je pravděpodobné, že jejich hospodářství se v tomto i v příštím roce zpomalí, či dokonce klesne."Riziko, že se region střední a východní Evropy jako celek v příštích 12 měsících propadne do recese, je velké," uvedla EBRD."Je možné, že se zhorší dluhová krize eurozóny nebo dojde k otřesům na trzích s ropou, a to bude mít výrazně negativní vliv na region jako celek," varovala EBRD.Země střední a východní Evropy jsou závislé na exportu a na investicích z eurozóny. Poptávka po vývozu ale klesá a banky, které jsou dcerami západoevropských bank, omezují poskytování úvěrů. V některých případech mateřské ústavy východoevropské pobočky dokonce prodávají, aby posílily své kapitálové rezervy.I přes tyto problémy 29 států, které EBRD podporuje, jako celek dosáhlo loni zdravý růst 4,6 procenta. Letos se ale expanze jejich ekonomik zpomalí. Střední Evropě a pobaltským republikám totiž EBRD předpovídá růst ekonomiky o 1,6 procenta, zatímco v Maďarsku, Chorvatsku a ve Slovinsku očekává recesi. Ekonomiky jižní Evropy porostou o rovné procento vzhledem k jejich vazbám s řeckými bankami. Největší ekonomiky regionu, Rusko a Turecko, dosáhnou podle EBRD mnohem lepších výsledků. Rusku, které patří mezi klíčové exportéry ropy a plynu, prorokuje EBRD růst ekonomiky o 4,2 procenta a Turecku o 2,5 procenta.EBRD letos rozšířila svou pomoc i na státy severní Afriky, tedy Tunisko, Maroko, Egypt, a také Jordánsko. Výkon regionu jako celku tam letos podle EBRD stoupne o 2,2 procenta a příští rok zrychlí na 3,7 procenta.EBRD má sídlo v Londýně. Vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým státům v Evropě při přechodu z centrálně plánované na tržní ekonomiku.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa Recese

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy