EU se chystá zakázat dovoz citrusů z jižní Afriky

Brusel - Evropská unie se chystá zakázat dovoz citrusů z Jihoafrické republiky. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to dnes napsala agentura Reuters. Krok by podle ní mohl pošramotit úsilí Bruselu rozšířit obchodování s největší ekonomikou Afriky a příští léto by kvůli němu mohl zmizet pomerančový džus z mnoha evropských stolů.

Evropské úřady letos zachytily 35 nákladů z JAR s citrusovými plody nakaženými houbovou chorobou. Ta je zdraví neškodná, na listech nebo plodech zasažených rostlin ale způsobuje černé skvrny a snižuje množství i kvalitu úrody. Choroba se objevuje na citrusech pěstovaných v USA nebo v Číně. V Evropě dosud prokázána nebyla. Pěstitelé citrusů v jihoevropských zemích v čele se Španělskem se ale obávají, že by se mohla rozšířit na jejich stromy.Evropská komise proto připravuje plány, které by dovoz zakázaly, tvrdí zdroje. Členské země EU by je prý mohly schválit do konce listopadu.Plánovaný zákaz dovozu citrusů by byl v tuto chvíli do velké míry pouze symbolický. Vztahoval by se na letošní sklizeň, která skončila v říjnu, a dovoz do EU se již tudíž zastavil. Pokud ale unijní úřad pro bezpečnost potravin zjistí, že choroba by se mohla rozšířit na odhadem půl milionu hektarů citrusových stromů v Evropě, Brusel by zákaz mohl prodloužit.Jihoafrická republika do EU každoročně vyváží zhruba 600.000 tun pomerančů, citronů, limetek, mandarinek a dalšího citrusového ovoce za zhruba miliardu eur. Je také hlavním zdrojem pomerančového džusu, který během letních měsíců pijí zákazníci v Británii, Německu a Francii.EU se snaží získat podporu Pretorie pro odblokování obchodních dohod se subsaharskou Afrikou, a spor se tak objevuje v nevhodné době.Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht tento týden během návštěvy Johannesburgu podle dalšího zdroje jihoafrickým činitelům sdělil, že kontaminovaný náklady je "závažný a problematický" a je třeba reagovat.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Citrusové plody Ovoce

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy