Aktivita v průmyslu eurozóny se poprvé od loňska vrátila k růstu

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila k růstu, neboť po dalším uvolnění protikoronavirových restrikcí se začala zotavovat poptávka. Aktivita v průmyslu se dál zlepšila i v Británii, kde výroba rostla nejrychleji za tři roky.

Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny vzrostl v červenci na 51,8 z červnových 47,4 bodu. Poprvé od loňského ledna se tak dostal nad hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu aktivity.

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v červenci dále mírně vzrostl z červnových 45 bodů na 47 bodů, nicméně zaostal za očekáváním a vývojem obdobných čísel v regionu. Firmy nadále pociťují nízkou poptávku z titulu nejistoty spojené s koronavirovou krizí pic.twitter.com/F6RIQAAxa0

— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) August 3, 2020

Index výroby vystoupil na 55,3 bodu, a je tak nejvýše od dubna 2018. Předchozí měsíc činil 48,9 bodu. Ukazatele výhledu dalšího vývoje jsou sice obecně pozitivnější, analytici jsou však znepokojeni tím, že továrny stále snižují počet zaměstnanců. Index zaměstnanosti se z rekordního minima zvýšil jen málo, a to o 1,6 bodu na 42,9 bodu.

Pro Británii index PMI vzrostl v červenci na 53,3 z červnových 50,1 bodu. Index výroby se pak zvýšil na 59,3 bodu, nejvíce od listopadu 2017. Poprvé za pět měsíců se zvýšily i zakázky, optimismus mezi firmami je tak nejvyšší za dva roky, uvedla agentura Reuters.

Po celém světě se nemocí covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus, nakazilo už přes 18 milionů lidí. Vlády v Evropě však postupně uvolňují část omezení, která uzavřela velkou část ekonomiky regionu. S cílem pomoci ekonomice posílila Evropská centrální banka (ECB) svá stimulační opatření a představitelé zemí Evropské unie se dohodli na fondu obnovy, který má mít k dispozici 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč).

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 12,1 procenta. Meziročně se propadla o 15 procent.

Související

Více souvisejících

Průmysl eurozóna Ekonomika

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy