Boris Johnson slíbil velké investice, odmítá šetření jako v roce 2008

Britský premiér Boris Johnson slibuje velké investice do zdravotnictví, školství a výstavby silnic. Chce tak podpořit ekonomiku, která se vlivem koronavirových opatření dostala do recese. Johnson se tak odmítl vrátit k šetření, které následovalo po finanční krizi z roku 2008.

V rozhovoru s listem Daily Mail také řekl, že Británie se vrátí zpět na někdejší hospodářskou úroveň pomocí již existujících, ale zatím neuskutečněných projektů. "Naučili jsme se, že jednat se musí rychle. Zajistíme, abychom měli dostatek plánů na pomoc lidem, jejichž pracovním místa zanikla, aby se jim dostalo potřebných příležitostí," řekl Johnson. V čele pracovní skupiny, která má projekty určit a urychlit, stojí ministr financí Rishi Sunak.

Očekává se, že britský premiér plán výdajů oznámí v úterý. Slib investic přichází v kritickou chvíli - britská ekonomika se totiž v dubnu propadla o rekordních 20,4 procenta. Za dva měsíce se tak fakticky vymazalo 18 let ekonomického růstu, poznamenala agentura Bloomberg.

Koronavirová krize podnítila debatu mezi vládnoucími konzervativci, kteří sice po desetiletí hájí volný trh, rozpočtovou obezřetnost a jsou proti zásahům státu, ale nyní do záchrany ekonomiky vloží přes 130 miliard liber (3,8 bilionu Kč).

Británie se připravuje i na citelný nárůst počtu lidí bez práce. Ekonomové podle agentury Bloomberg očekávají, že míra nezaměstnanosti dosáhne ve třetím čtvrtletí osmi procent, což by znamenalo dvojnásobek nynějšího stavu. Počet lidí bez práce by se tak zvýšil asi o 1,4 milionu na 2,7 milionu nezaměstnaných, nejvíce od roku 1994.

Program vládní podpory zaměstnanců, kteří kvůli karanténním opatřením skončili na nucené dovolené, má trvat do října. Ministr Sunak v pátek v rozhovoru s televizí Bloomberg řekl, že program nemůže pokračovat donekonečna. Naznačil však, že se počítá s další, cílenější podporou odvětví nejvíce zasažených pandemií.

Někdejší šéf labouristů Ed Miliband dnes vyzval, aby program vládní podpory pokračoval i po říjnu. Vláda podle něj dělá věci, které komplikují situaci v těch částech hospodářství, které se ještě nemohou otevřít.

"Nebudeme-li jednat, bude nás to stát víc, než pokud jednat budeme," konstatoval Miliband v televizi BBC. Uvedl také, že se obává míry nezaměstnanosti porovnatelné s obdobím za premiérky Margaret Thatcherové. Počet nezaměstnaných tehdy vyvrcholil v roce 1984, kdy bylo v Británii 3,3 milionu lidí bez práce.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie investice Ed Miliband (lídr britských labouristů) Ekonomika Rishi Sunak

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy