Británie vyloučila čínský Huawei z budování sítí 5G. Představuje riziko, kvitují USA

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. V parlamentu to dnes oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Čínský podnik v reakci uvedl, že rozhodnutí Londýna je pro něj zklamáním.

Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a pro naši ekonomiku, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu," cituje BBC Dowdena. Ten připustil, že spuštění sítí 5G se kvůli tomuto rozhodnutí zpozdí asi o rok a také prodraží.

Ještě na začátku letošního roku vláda čínské firmě umožňovala alespoň částečný podíl na zřizování sítí pro superrychlý internet. Za nynějším krokem kabinetu stojí jednak pochybnosti ohledně bezpečnosti technologií firmy Huawei, jednak i nedávno uvalené americké sankce.

"Rozhodnutí Británie odráží narůstající mezinárodní konsenzus, že Huawei a další aktéři představují riziko pro národní bezpečnost, neboť zůstávají poplatní Komunistické straně Číny," řekl podle agentury AFP Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien, který se dnes v Paříži zúčastnil jednání o Číně se svými protějšky z Británie, Francie, Německa a Itálie.

Technologie Huawei podle Washingtonu představují bezpečnostní hrozbu, Peking je podle Washingtonu využívá ke špionáži. Čína toto obvinění dlouhodobě odmítá. Americký prezident Donald Trump tlačí na americké spojence, včetně Británie, aby Huawei z výstavby sítí 5G vyloučili. Vláda premiéra Johnsona doufá, že když Británie vystoupila z Evropské unie, podaří se jí uzavřít lukrativní obchodní dohodu se Spojenými státy. Spor o Huawei by britsko-americká jednání mohl výrazně ztížit.

Rozhodnutí Londýna ohledně Huawei zcela jistě rozhněvá Čínu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou už napjaté kvůli tomu, jak Peking přistupuje k Hongkongu, který býval britskou kolonií. Někteří britští politici jsou podle agentury Reuters také přesvědčeni, že čínští představitelé neříkají celou pravdu o koronaviru, který se začátkem letošního roku z nejlidnatější země světa rozšířil.

Podle mluvčího Huawei se "bohužel naše budoucnost v Británii stala předmětem politiky, jde o americkou obchodní politiku a ne o bezpečnost". Podle agentury Reuters také řekl, že zákaz využívat technologie Huawei v britských sítích 5G je "špatnou zprávou pro každého v Británii, kdo má mobilní telefon". Tímto krokem se podle něj Británie dobrovolně zařadila do digitálního "pomalého pruhu".

Největší britský telefonní operátor BT podle Reuters uvedl, že podrobnosti zákazu využívat technologie Huawei musí analyzovat co do nákladů a dopadů na své další podnikání. Finská společnost Nokia uvedla, že technologie, které poskytuje Huawei, je připravena v Británii nahradit.

Šéf francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost Guillaume Poupard minulý týden řekl, že jeho země technologie Huawei v sítích 5G nezakáže, jejich francouzské provozovatele ale bude od spolupráce s čínskou firmou odrazovat. Německo politické rozhodnutí v této věci ještě neučinilo.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Huawei 5G síť Čína USA (Spojené státy americké) Ekonomika Mobilní operátoři nokia

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy