Dánsko v roce 2050 přestane těžit ropu v Severním moři

Dánsko nebude rozšiřovat těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a nejpozději v roce 2050 zastaví získávání těchto surovin úplně. Příslušný zákon schválil ve čtvrtek večer místní parlament, informovala dnes agentura DPA.

"Je to v souladu s naším rozhodnutím, že se v roce 2050 obejdeme bez fosilních paliv," uvedl ministr životního prostředí Dan Jörgensen po hlasování, které označil za "historické". Dánsko už dříve zastavilo tendr na těžební licence, z něhož se před tím stáhl francouzský koncern Total.

Dánsko je podle agentury Reuters největším producentem ropy a plynu v Evropské unii. V Evropě jej předčí jen Norsko a Británie. Podle dánské stanice DR od roku 1972 získalo Dánsko díky ropě ze Severního moře 541 miliard dánských korun (1,9 bilionu Kč).

Kæmpe sejr at et flertal har besluttet at droppe ny oliejagt i Nordsøen og reelt sætte en slutdato for dansk olieproduktion. Endelig! Der er dog behov for slutdato før 2050. Vi kæmper videre ??? #dkpol #dkgreen https://t.co/0fi0jNiY8u

— Maria R. Gjerding (@MariaGjerding) December 3, 2020

Ochránci životního prostředí rozhodnutí poslanců přivítali. Zároveň se jim ale nelíbí, že by se s těžbou ropy mělo přestat až v roce 2050. "Tato dohoda je vítězstvím pro celé klimatické hnutí," uvedla mluvčí dánské Společnosti pro ochranu přírody Maria Reumertová Gjerdingová. "Nyní je naším úkolem tlačit na to, aby nastal konec dříve," dodala.

Podle ministra Jörgensena ale vláda zvolila rok 2050 kvůli současným kontraktům. "Kdybychom přestali v roce 2030 nebo 2040, museli bychom vyplatit odškodné podnikům, které investovaly do zařízení," uvedl.

Debata o těžbě ropy se vedla v Dánsku od loňského roku, kdy se vláda zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 70 procent ve srovnání s rokem 1990. O dalších 20 let později chce být Dánsko uhlíkově zcela neutrální.

Související

Více souvisejících

dánsko ropa Moře Ekologie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 26 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy