Důvěra v německou ekonomiku je nejlepší od roku 2015, obchodní válka polevuje

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila a její index vystoupil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Z části je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry za leden vystoupil na 26,7 bodu z prosincových 10,7 bodu. To je nejvyšší údaj od července 2015. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index vystoupí na 15 bodů.

#ZEW-#Konjunkturerwartungen steigen erneut stark an. Der Indikator liegt im Januar 2020 bei 26,7 Punkten https://t.co/ZvWZFfVGsT /TH pic.twitter.com/aPUnp0kFFZ

— ZEW (@ZEW) January 21, 2020

Prezident institutu Achim Wambach uvedl, že zlepšení nálady mezi investory způsobilo hlavně urovnání obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Obě země v prosinci dojednaly první fázi obchodní dohody, která je zatím největším krokem k vyřešení jejich obchodní války. Ta trvá už asi rok a půl. "To vyvolalo naději, že negativní dopady sporu na německou ekonomiku budou méně výrazné, než se předtím myslelo," uvedl Wambach. USA a Čína patří mezi nejdůležitější vývozní trhy Německa.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace se zlepšil na minus 9,5 bodu z minus 19,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici čekali jeho zlepšení pouze na 13,5 bodu.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Německá ekonomika, která je největší v Evropě a která má zásadní vliv i na Českou republiku, se potýká se slabší globální poptávkou. Ta má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím přispívá i obchodní spor mezi USA a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Wambach dodal, že výhled proexportně orientované německé ekonomiky se sice zlepšil, hospodářský růst by ale měl zůstat pod dlouhodobým průměrem. Odborníci na obchodní vztahy vyjadřují pochybnosti, zda americko-čínská obchodní dohoda bude automaticky znamenat přínos pro Německo a širší eurozónu.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 
Německá policie, ilustrační foto

Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii

Německá policie provedla razii v düsseldorfské pizzerii, která měla dost překvapivé opodstatnění. K objednávce jedné z pizz v nabídce restaurace totiž zákazníci dostávali i jiné zboží. Policistům se tak podařilo rozbít drogový gang, který operoval ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. 

Více souvisejících

Německo Ekonomika investoři EUR

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy