Důvěra v německou ekonomiku je nejlepší od roku 2015, obchodní válka polevuje

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila a její index vystoupil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Z části je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry za leden vystoupil na 26,7 bodu z prosincových 10,7 bodu. To je nejvyšší údaj od července 2015. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index vystoupí na 15 bodů.

#ZEW-#Konjunkturerwartungen steigen erneut stark an. Der Indikator liegt im Januar 2020 bei 26,7 Punkten https://t.co/ZvWZFfVGsT /TH pic.twitter.com/aPUnp0kFFZ

— ZEW (@ZEW) January 21, 2020

Prezident institutu Achim Wambach uvedl, že zlepšení nálady mezi investory způsobilo hlavně urovnání obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Obě země v prosinci dojednaly první fázi obchodní dohody, která je zatím největším krokem k vyřešení jejich obchodní války. Ta trvá už asi rok a půl. "To vyvolalo naději, že negativní dopady sporu na německou ekonomiku budou méně výrazné, než se předtím myslelo," uvedl Wambach. USA a Čína patří mezi nejdůležitější vývozní trhy Německa.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace se zlepšil na minus 9,5 bodu z minus 19,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici čekali jeho zlepšení pouze na 13,5 bodu.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Německá ekonomika, která je největší v Evropě a která má zásadní vliv i na Českou republiku, se potýká se slabší globální poptávkou. Ta má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím přispívá i obchodní spor mezi USA a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Wambach dodal, že výhled proexportně orientované německé ekonomiky se sice zlepšil, hospodářský růst by ale měl zůstat pod dlouhodobým průměrem. Odborníci na obchodní vztahy vyjadřují pochybnosti, zda americko-čínská obchodní dohoda bude automaticky znamenat přínos pro Německo a širší eurozónu.

Související

Více souvisejících

Německo Ekonomika investoři EUR

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy