Inflace v eurozóně zpomaluje, ceny jsou nejnižší za více než čtyři roky

Spotřebitelské ceny v eurozóně pokračovaly v září v poklesu a dostaly se na novou nejnižší hodnotu za více než čtyři roky. Jejich propad v meziročním srovnání zrychlil na 0,3 ze srpnových 0,2 procenta. Hlavním důvodem byl propad cen energií. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zpomalila na 0,4 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny vzrostly o 0,2 procenta.

Euro area #inflation down to -0.3% in September 2020: food +1.8%, services +0.5%, other goods -0.3%, energy -8.2% - flash estimate https://t.co/jb1bqD0IKD pic.twitter.com/ohSYm5I8vn

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) October 2, 2020

Ekonomové podle agentury Reuters očekávali v eurozóně meziroční pokles cen o 0,2 procenta. Jádrovou inflaci čekali 0,8 procenta. Zářijový pokles je přitom nejvýraznější od srpna 2016, kdy se ceny snížily rovněž o 0,3 procenta.

Ceny energií se letos v září propadly o 8,2 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží klesly o 0,3 procenta. Naopak nejvíce rostly ceny potravin, alkoholu a tabáku, a to o 1,8 procenta. Ceny ve službách se zvýšily o 0,5 procenta.

Nejvíce podle rychlého odhadu klesly ceny v Řecku, a to o 2,3 procenta. Na Kypru deflace, tedy pokles cen, činila 1,9 procenta a o více než procento se ceny snížily také v Estonsku a v Irsku. Naopak nejvíce rostly ceny na Slovensku, konkrétně o 1,5 procenta, a v Nizozemsku, kde to bylo o jedno procento.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje žádné bližší podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní statistický úřad 16. října.

Eurostat upozornil, že sběr dat o inflaci ve všech zemích eurozóny stále ovlivňuje krize související s šířením nemoci covid-19. Eurostat se tak dohodl s národními statistickými úřady členských států na řadě postupů pro odhad cen, které nebylo možné získat kvůli omezení pohybu nebo uzavření prodejen.

Údaje vzbuzují mezi analytiky obavy, že pandemie by mohla vyvolat deflační spirálu. Inflace se také nadále vzdaluje cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se inflace ve střednědobém výhledu držela těsně pod dvěma procenty. ECB už letos podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize. V září ale na svém zasedání nechala měnovou politiku, včetně úrokových sazeb, opět beze změny.

Související

Více souvisejících

inflace eurozóna Ceny zboží Energetika Ekonomika ceny potravin

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy