Koronavirová krize dopadá na britská letiště, o práci může přijít až 20 tisíc lidí

Na britských letištích by mohlo kvůli koronavirové pandemii zaniknout až 20.000 pracovních míst, varoval dnes svaz provozovatelů letišť AOA. Vládu proto vyzval, aby více pomohla leteckému průmyslu, který musel kvůli pandemii téměř zastavit provoz a teď má problémy s obnovením činnosti kvůli karanténním opatřením.

Poskytovatel služeb v letecké dopravě Swissport současně oznámil, že v Británii a Irsku zruší 4556 pracovních míst, což představuje asi 53 procent pracovní síly v regionu.

Swissport očekává, že jeho výnosy v regionu kvůli koronavirové pandemii klesnout o polovinu. Propouštění je podle managementu nutné, aby firma krizi přežila. Swissport vlastní čínská společnost HNA Group, firma je největším poskytovatelem pozemních služeb na letištích a služeb pro letecké nákladní přepravce na světě. Působí na 300 letištích ve 47 zemích.

AOA zastupuje více než 50 letišť. Svaz odhaduje, že budoucí počet cestujících na britských letištích bude výrazně nižší. Analýza jeho členů pak ukazuje, že v ohrožení je kvůli tomu až 20.000 míst.

"We face considerable challenges in recovering from the devastating impacts of COVID-19 and we are calling on the Government to do much more and act with urgency to protect jobs in the aviation sector" - Karen Dee, AOA Chief Executive⬇️⬇️https://t.co/SRkbH9IU8g

— AOA (@AOA_UK) June 24, 2020

Aby se zabránilo větším ztrátám pracovních míst, měla by vláda zrušit karanténní režim, poskytnout úlevy u majetkových daní, rozšířit systém podpory pracovních míst či přerušit výběr daně za cestující v letecké přepravě, navrhuje AOA.

Britské letecké společnosti British Airways, Virgin Atlantic a easyJet již oznámily, že zruší asi 20.000 pracovních míst. Také největší letiště v Británii, londýnské Heathrow, zahájilo program dobrovolného odchodu za odstupné.

V Británii musí povinně každý, kdo se vrátí ze zahraničí, na 14 dní do karantény. Podle aerolinek, letišť a majitelů ubytovacích zařízení to brání zahraniční turistice v době, kdy společnosti doufaly v zotavení. Pravidlo má být znovu přezkoumáno 29. června, tři týdny po jeho zavedení, kdy by mohlo být nahrazeno takzvanými vzdušnými mosty. Ty by umožnily cestování bez omezení mezi zeměmi s nízkým výskytem nemoci, uvedla agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Velká Británie British Airways propouštění Letiště obecně Ekonomika

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy