Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.
"Šíření koronaviru přivedlo globální ekonomiku i naši společnost do nebývalého stavu nouze," uvedl Spohr. "V současnosti nikdo nedokáže předpovědět důsledky," dodal. Skupina Lufthansa se podle něj soustředí na repatriační lety a na udržení dodavatelských řetězců pro jiná odvětví.
Do skupiny Lufthansa patří aerolinky Swiss, Austrian či Brussels Airlines. Skupina vykonala a naplánovala úhrnem 140 repatriačních letů. "Kromě toho děláme vše, co je v našich silách, abychom posílením kapacity nákladní dopravy zajistili, že se dodavatelské řetězce mnoha tisíc podniků nerozpadnou," řekl Spohr.
Největší letecký koncern v Evropě jednal s německou vládou o poskytnutí hotovosti, včetně zvláštních půjček od státní banky KfW. "Čím déle krize bude trvat, tím spíše nelze zaručit budoucnost leteckého odvětví bez státní pomoci," konstatoval šéf Lufthansy.
Za poslední týdny koncern zvýšil objem hotovosti o 600 milionů eur na 4,3 miliardy eur. Kromě toho Lufthansa nevyčerpala úvěrové linky v objemu 800 milionů eur.
Skupina zvažuje získat další hotovost prostřednictvím zpětného pronájmu svých strojů. "Vlastníme 86 procent letadel ze své letky, která je z valné většiny nezadlužená a má účetní hodnotu deset miliard eur," řekl finanční ředitel Ulrik Svensson.
Výkonná rada společnosti si sníží plat o 20 procent. Firma dnes také uvedl, že konsolidovaný čistý zisk Lufthansy se loni snížil o 44 procent na 1,2 miliardy eur, zejména kvůli zvýšení ceny paliva a znatelnému zpomalení ekonomiky, zejména na domácích trzích.
Na vídeňském letišti dnes ráno přistál let rakouské společnosti Austrian Airlines, kterým tyto aerolinky kvůli pandemii koronaviru přinejmenším do 28. března ukončily provoz pravidelných linek.
Firma na twitteru napsala, že přerušení letů neznamená konec. "Není to sbohem, uvidíme se později. Vrátíme se!" napsaly aerolinky. Společnost sice pravidelné lety ukončila už ve středu, výjimkou ale byl noční let z Chicaga, který z amerického velkoměsta odstartoval ve středu večer a dnes krátce po osmé ranní přistál ve Vídni.
This is no goodbye, it's a see you later. We'll be back! ?✌️ https://t.co/dbgxBvJOri
— Austrian Airlines (@_austrian) March 19, 2020
"Ne všechny aerolinky tuto krizi přežijí. Austrian Airlines jsou v lepší pozici než jiní dopravci. Proto z krize vyjdeme silnější. Kdo jiný než my?" uvedl šéf společnosti Alexis von Hoensbroech.
Aerolinky nadále spolu s dalšími společnostmi uskutečňují mimořádné repatriační lety. Těmi se do vlasti vrací Rakušané, kteří kvůli koronavirovým opatřením uvízli v zahraničí. Za středu se takto domů vrátilo okolo 750 Rakušanů. Většinu z nich dopravily do země právě Austrian Airlines a společnost Lauda Motion, a to ze španělských ostrovů Tenerife Grand Canaria a z Egypta, uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Zbývajících 150 Rakušanů přicestovalo ve spolupráci s dalšími státy z Amsterodamu, Moskvy a Kyjeva.
Na dnešek plánuje Rakousko repatriaci svých občanů z Maroka a z šesti dalších destinací. Další lety podle Schallenberga budou ještě následovat. Podle rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF uvízlo ve více než stovce zemí nejméně 47.000 Rakušanů. Především ty v Evropě vláda vyzvala, aby se pokusili vrátit po vlastní ose.
Související

Lufthansa hlásí globální výpadek, ovlivnil plány tisíců lidí

Stávka pilotů Lufthansy ochromila v Německu leteckou dopravu
Lufthansa , Ekonomika , Německo , Austrian Airlines , Rakousko , letadla, letectví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
před 36 minutami

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
před 1 hodinou

Policie řeší oznámení o ozbrojeném muži v Praze. Připravena je zásahovka
před 1 hodinou

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
před 2 hodinami

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
před 2 hodinami

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
před 3 hodinami

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
před 5 hodinami

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
včera

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
včera

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
včera
Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.
Zdroj: Libor Novák