Maďarské ceny pokračují v růstu

Spotřebitelská inflace v Maďarsku se za červen meziročně zvedla o 11,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,5 %. Obě čísla představují podstatný nárůst cenové hladiny. Tempo zdražování předčilo očekávání trhů, informuje Tomáš Volf z Citfin.

I přestože zdražování v Maďarsku nabírá na síle, ceny neletí tak dramaticky vzhůru jako u nás.  Jedním z faktorů, které brzdí inflaci je, že tamní vláda zastropovala cenu elektrické energie a tím poskytla plošnou pomoc všem Maďarům, ale s jistotou tím zasekla sekeru do státního rozpočtu řádně hluboko. Jediný poskytovatel elektrické energie v Maďarsku je společnosti MVM, která je ze 100 % vlastněná státem.

Maďarské ceny rostou nejrychleji od října 1998. Je mimochodem neuvěřitelné, že stávající premiér Viktor Orbán nastoupil do funkce v červenci téhož roku. Tehdy spotřebitelská inflace meziročně rostla o 14,1 %. Historie se opakuje, protože se zdá, že po 24 letech bude Viktor Orbán řešit stejnou míru zdražování. Maďarské ceny, stejně jako ceny ve zbytku Evropy, poletí v dalších měsících nahoru a konec války na Ukrajině, který by mohl celou situaci zvrátit, se ani náhodou neblíží. 

Tento scénář pro nás není výhodný z mnoha důvodů, ale zejména proto, že robustní nárůst deficitu veřejných financí poté, co by vláda poskytla takovouto dotaci úplně všem, by schodek rozpočtu poslal do hlubokého mínusu, a to by katapultovalo zadlužení ČR v absolutním i relativním vyjádření. Riskovali bychom tak snížení ratingu země, což by nutně vedlo k dalšímu zvýšení nákladů na financování státu.

Související

Více souvisejících

Maďarsko inflace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy