Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa, vede Nizozemí. Jak je na tom ČR?

Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa v čele s Nizozemskem. Vyplývá to z aktualizovaného žebříčku, který každoročně zveřejňuje Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Česká republika skončila z 152 zemí pětadvacátá a meziročně si polepšila o šest míst.

Žebříček UNCTAD zohledňuje podíl obyvatelstva s přístupem k internetu, s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám, dále bezpečnost internetových serverů a spolehlivost poštovní služby.

V první desítce zemí se umístilo hned osm evropských států - Nizozemsko, Švýcarsko, Finsko, Británie, Dánsko, Norsko, Irsko a Německo. Jejich řadu postupující od prvního místa narušuje na třetím místě Singapur, první desítku pak uzavírá Austrálie.

Our new B2C #eCommerce Index is out. The big news? #Europe is by far the most prepared region for e-commerce ?European nations hold 8/10 of the top spots on our 2019 index, which ranks 152 countries on their readiness to engage in online commerce. ➡ https://t.co/EC1xzyx1k8 pic.twitter.com/Q74GHhfWPN

— UNCTAD (@UNCTAD) December 3, 2019

Spojené státy skončily na 13. místě. Přispěl k tomu zejména relativně nízký podíl uživatelů internetu ve srovnání s jinými rozvinutými zeměmi. Je mimochodem stejně vysoký jako v České republice. Rusko obsadilo 40. příčku, Čína skončila na 56. místě, zatímco Hongkong je patnáctý.

Českou republiku předstihlo Slovensko, které je na 24. příčce. Ve srovnání s lépe umístěnými zeměmi má Česko nižší údaje v první a třetím ukazateli, což je podíl lidí s bankovním účtem a spolehlivost mobilních poštovních služeb.

Z přehledu mimo jiné vyplývá, že 80 procent uživatelů internetu ze šestice zemí (Dánsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Británie) nakupuje prostřednictvím internetu. Naproti tomu ve více než dvou desítkách chudších zemí nakupuje na internetu méně než deset procent jeho uživatelů.

UNCTAD žebříček označila za provizorní s poukazem na to, že poslední data o počtu lidí s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám pocházejí z roku 2017. Podíl uživatelů internetu pak vychází z dat z loňského roku. Posuny ve srovnání s předchozími lety tudíž způsobila hodnocení bezpečnosti internetu a spolehlivosti poštovní služby.

Související

Více souvisejících

e-shopy Ekonomika Obchody evropa Česká republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy