Rozpočet Německa letos pravděpodobně skončí rekordním deficitem. Spolková vláda dnes totiž schválila jeho úpravu kvůli hospodářským dopadům rychle se šířícího koronaviru. Nově počítá s deficitem 156,3 miliardy eur.
Šéf státní kasy poznamenal, že pandemie způsobená koronavirem už mění život všem, proto bylo nutné sáhnout i k zásadním úpravám rozpočtu. Rozsah změn podle něj odpovídá velikosti výzvy, kterou nemoc představuje.
Vládní úprava rozpočtu počítá s dalšími výdaji za 122,8 miliardy eur (3,4 bilionu Kč) a snížením příjmů o 33,5 miliardy eur (skoro 925 miliard Kč). Původně přitom rozpočet počítal s příjmy i výdaji na úrovni 362 miliard eur.
Úpravy rozpočtu, z něhož se bude financovat například podpora ve výši desítek miliard eur pro drobné podnikatele nebo zdvojnásobení počtu lůžek na odděleních intenzivní péče, musí ještě schválit Spolkový sněm, což by se mělo stát ve středu, a Spolková rada, která je bude mít na programu v pátek.
Spolková republika se od roku 2014 pyšnila tím, že měla stále vyrovnané rozpočty. Bez deficitu byl plánován i ten letošní. Nakonec ale podle všeho zaznamená rekordní schodek. Aby se země mohla do této míry zadlužit, musí poprvé od jejího zavedení pozastavit platnost takzvané dluhové brzdy.
Vedle rozsáhlých úprav rozpočtu německá vláda počítá i se zřízením fondu pro stabilizaci hospodářství, v němž mají být stovky miliard eur. U velkých firem, jako jsou aerolinky Lufthansa, není vyloučena záchrana ani částečným zestátněním.
Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dnes na společné tiskové konferenci se Scholzem zdůraznil, že spolková republika je odhodlána chránit německé firmy a pracovní místa. I proto je podle něj důležité, aby se pomoc rychle dostala firmám, na které potíže spojené s koronavirem doléhají.
BPK: Finanzminister Olaf #Scholz und Wirtschaftsminister Peter #Altmaier zum Nachtragshaushalt 2020 als Reaktion auf die Auswirkungen von #COVIDー19 https://t.co/U7FthHcrKu
— phoenix (@phoenix_de) March 23, 2020
V rámci dalších opatření počítá německý kabinet i třeba s ochranou pro lidi, kteří nebudou kvůli koronaviru schopni platit nájem. Bude zakázáno jim nájem vypovědět, pokud na něm dluh vznikl v období od 1. dubna do 30. září letošního roku.
Německo podle Institutu Roberta Kocha registruje více než 22.000 nakažených koronavirem. Minimálně 86 lidí nemoci podlehlo, přes 2800 lidí se naopak uzdravilo.
Související
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
Německo , rozpočet , EUR , Peter Altmaier (CDU) , Olaf Scholz , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
včera
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
včera
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
včera
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
včera
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
včera
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
Počasí bude o nadcházejícím víkendu citelně chladnější než v tom uplynulém. Denní maxima podle meteorologů tropickou hranici nepřekročí.
Zdroj: Libor Novák