Porušil Apple hospodářskou soutěž? Evropská komise vede hned dvě vyšetřování

Evropská komise (EK) začala kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže vyšetřovat americkou technologickou společnost Apple. Komise dnes oznámila, že vyšetřování vede ve dvou samostatných případech, které se týkají služeb App Store a Apple Pay. Americký podnik uvedl, že vyšetřování jsou podle jeho názoru založena na neopodstatněných obviněních ze strany několika podniků.

První vyšetřování přezkoumá pravidla, kterým podléhají vývojáři při distribuci aplikací prostřednictvím obchodu App Store. "Musíme zajistit, aby pravidla Applu nenarušovala hospodářskou soutěž na trzích, na kterých Apple soupeří s ostatními vývojáři aplikací," uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Druhé vyšetřování se soustředí mimo jiné na podmínky pro integraci platební služby Apple Pay do aplikací a webových stránek obchodníků. "Je důležité, aby opatření Applu neupírala spotřebitelům výhody nových platebních technologií, včetně lepšího výběru, kvality, inovace a konkurenčních cen," dodala Vestagerová.

Vyšetřování týkající se obchodu App Store předcházela stížnost švédské služby pro streamování hudby Spotify. Ta loni v březnu firmu Apple obvinila, že ve svém obchodě zavedla podmínky, které mají potlačit konkurenty její vlastní služby pro streamování hudby Apple Music. Později si na podmínky obchodu App Store stěžovala také firma Kobo, která působí v oblasti elektronických knih.

Společnost Spotify oznámení Evropské komise o vyšetřování Applu vítá, zatímco Apple se k vyšetřování postavil kriticky. "Je zklamáním, že Evropská komise podporuje neopodstatněné stížnosti ze strany hrstky firem, které jednoduše chtějí bezplatnou jízdu a nechtějí hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní," uvedl americký podnik.

Apple se v poslední době snaží zvyšováním příjmů ze svých služeb kompenzovat zpomalování růstu prodeje svých chytrých telefonů iPhone a dalšího hardwaru, upozornila agentura AP. Poplatky ve službě App Store podle odhadů přinášejí firmě přes miliardu dolarů (zhruba 23,5 miliardy Kč) každý měsíc.

Úspěch produktů firmy Apple je podle IT experta ze společnosti Algotech Petra Loužeckého založen na kvalitní spolupráci jejich služeb. Postupný přechod od prodeje zařízení ke službám se firmě vyplácí a je podle něj ekonomicky pochopitelné, že z preference zákazníků chce mít zisk. Ze stejného důvodu chtějí mít vývojáři své aplikace na Apple Store a zde jsou podmínky komerčně dané, od kontroly kódu až po provizi 30 procent z každé aplikace, která se prodá v rámci ekosystému Apple.

"Spotřebitel má stále na výběr díky ostatním platformám, které jsou otevřenější, někdy i levnější, a podobné je to i s platebními technologiemi. Neumím si podobnou paralelu představit například v automobilovém průmyslu ve vztahu výrobce auta a například motoru či sedadel. Na druhou stranu antimonopolní dohled je správný, a v zásadních věcech by měl občany chránit na úrovni nezbytných a životně důležitých služeb tak, aby nebyly zneužívány," dodal Loužecký.

"Historie se opakuje jako v případě Microsoftu, když distribuoval Internet Explorer se svým operačním systémem. Spor tenkrát Microsoft prohrál a musel ustoupit. Z podobného zneužití dominantního postavení, z kterého nyní EK obviňuje Apple, by mohl být osočován i Google. V jeho případě lze ale najít telefony i s jiným distribučním kanálem pro aplikace než jenom Google Play, zatímco Apple telefony s iOS využívají pro distribuci aplikací výhradně jen App Store," podotkl ředitel vývojové společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.

Vestagerová už dříve vedla antimonopolní vyšetřování společnosti Google a dalších velkých technologických firem z USA. Pokud komise odhalí porušování antimonopolních pravidel, může firmám vyměřit pokutu až do deseti procent jejich ročních tržeb a nařídit úpravu jejich obchodních praktik.

Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty, celkem za 8,25 miliardy eur (téměř 220 miliard Kč). Komise firmu pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android.

Související

Více souvisejících

apple evropská komise EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy