Slovensko čeká ekonomický sešup. Centrální banka výrazně zhoršila prognózu

Slovenská centrální banka (NBS) dnes zhoršila výhled letošního vývoje domácí ekonomiky, na kterou má nepříznivé dopady pandemie nemoci covid-19. Ve své nejnovější prognóze NBS předpokládá propad ekonomiky o 5,8 až 13,5 procenta, za nejpravděpodobnější scénář ale označila pokles přibližně o devět procent.

Je tak pesimističtější než vláda, která očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 7,2 procenta. V příštím roce by se slovenské hospodářství mělo podle NBS vrátit k silnějšímu růstu.

"Čím více toho víme, tím černější scénáře pro naši ekonomiku vykreslujeme. Odhadujeme, že ekonomika by mohla ztratit 45.000 až 100.000 pracovních míst," řekl dnes novinářům guvernér NBS Peter Kažimír.

Ještě v březnu NBS předpokládala letošní propad exportně orientovaného slovenského hospodářství o 1,4 až 9,4 procenta, za nejpravděpodobnější pak považovala pokles nejméně o 4,5 procenta.

NBS uvedla, že největší neznámou ohledně dalšího ekonomického vývoje představuje nejistota ohledně toho, jak rychle a efektivně se pandemii podaří potlačit nebo jak rychle se podaří najít vakcínu.

"Ve všech třech scénářích se předpokládá, že pokles domácí ekonomiky, podobně jako té globální, dosáhne dna ve druhém (letošním) čtvrtletí, po kterém by mělo následovat dynamické oživení ve tvaru písmena "V". Přispět by k tomu měla jak zahraniční, tak domácí poptávka," uvedla NBS, která na příští rok očekává růst HDP Slovenska o 7,2 až 8,3 procenta.

Díky vládním opatřením na podporu udržení pracovních míst v době pandemie covidu-19 nyní centrální banka očekává menší počet zrušených pracovních míst než v březnu, kdy předpokládala zánik 75.000 až 130.000 pracovních pozic. Nová vláda premiéra Igora Matoviče mezitím prosadila několik různých opatření na finanční pomoc podnikům, zaměstnancům a živnostníkům. Tyto kroky podle NBS zachrání kolem 50.000 pracovních míst. Pro letošní rok centrální banka očekává pokles mezd.

Propad ekonomiky a státní výdaje na zmírnění negativních dopadů koronaviru na ekonomiku podle NBS výrazně zhorší kondici státních financí. Podíl schodku veřejných financí na HDP by se letos mohl vyšplhat na 6,9 až 10,3 procenta, veřejný dluh pak na 56,6 až 64 procent HDP.

I kvůli poklesu objednávek po propuknutí pandemie covidu-19 na Slovensku například přerušily výrobu vozidel všechny čtyři továrny automobilek, na které je navázána řada výrobců součástek. Mezitím některé továrny produkci obnovily. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.

Související

Více souvisejících

Slovensko Ekonomika Peter Kažimir

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy