Slovensko čeká dvouciferný propad ekonomiky, průmysl zasáhla koronakrize

Kvůli dopadům koronaviru počítá Slovenská centrální banka (NBS) na letošní rok s poklesem ekonomiky nejméně o deset procent, v příštím roce by hospodářství Slovenska naopak mohlo zaznamenat relativně silný růst. Oživení ale bude pomalejší, než se dosud čekalo a na úroveň před propuknutím pandemie nemoci covid-19 se ekonomika vrátí až v první polovině roku 2022. NBS to dnes uvedla ve své nejnovější prognóze.

Pro letošek NBS odhaduje pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 10,3 procenta. V roce 2021 by ekonomika měla vykázat růst o 8,4 procenta a v roce 2022 o dalších 4,5 procenta. Letošní recesi způsobí pokles zahraniční poptávky a zastavení značné části ekonomiky v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, z nichž většinu již Bratislava zrušila.

"Slovenská ekonomika se nachází ve volném pádu. Je to jako bychom se dostali o tři roky zpět. Už letos nastane oživení, v příštím roce se vrátíme k ekonomického růstu. Všechny tyto procesy budou pomalejší, než jsme si mysleli před měsícem," řekl novinářům guvernér NBS Peter Kažimír. Dodal, že zmíněná prognóza obsahuje řadu rizik, jejichž naplnění by skutečné výsledky ekonomiky ještě zhoršilo.

Dosud NBS předpokládala, že hospodářství Slovenska letos propadne o 5,8 až 13,5 procenta, za nejpravděpodobnější scénář označovala pokles asi o devět procent.

NBS očekává, že propad HDP se projeví v růstu nezaměstnanosti, v zemi s 5,5 milionu obyvatel by mohlo být letos zrušeno zhruba 70.000 pracovních míst. Pokud by ale opatření vlády na udržení zaměstnanosti v dostatečné míře nepomohla, hrozí podle NBS ztráta až 100.000 pracovních míst. Centrální banka očekává, že průměrná mzda v zemi letos poprvé v její novodobé historii klesne, a to o 1,7 procenta po růstu o 7,8 procenta loni.

Očekávaný propad slovenské ekonomiky spolu s opatřeními vlády na zmírnění dopadů pandemie covidu-19 podle NBS výrazně zhorší hospodaření státu. Schodek veřejných financí by letos mohl dosáhnout v přepočtu 8,2 procenta HDP oproti deficitu 1,3 procenta HDP loni.

Slovenský průmysl v dubnu, tedy v době pandemie nemoci covid-19, prohloubil tempo propadu výroby, zejména kvůli přerušení činnosti v automobilkách. Pokles výkonů zaznamenalo rovněž stavebnictví. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

"Průmyslová produkce v dubnu dosáhla historického minima od vzniku samostatné Slovenské republiky, meziročně klesla o 42 procent. Pod pokles se podepsalo hlavně prudké snížení výroby dopravních prostředků o 78,9 procenta," uvedli statistici. V březnu se výkony slovenského průmyslu proti loňsku snížily skoro o pětinu.

Automobilový průmysl byl až po propuknutí pandemie covidu-19 hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které si loni udrželo pozici největšího výrobce aut v přepočtu na obyvatele. Po předchozím přerušení produkce pak letos v květnu už znovu montovaly auta všechny slovenské závody čtyř automobilek, které v zemi působí.

V dubnu na Slovensku zaznamenaly meziroční pokles výroby všechny sektory průmyslu. Země pod Tatrami se v EU řadí k zemím s největším podílem průmyslu na hospodářství.

Produkce slovenského stavebnictví v dubnu klesla nejvíce za poslední tři roky, a to o 13,7 procenta. V březnu se snížila v meziročním srovnání o 3,1 procenta.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika Slovensko Průmysl NBS (slovenská centrální banka)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu

Češi si momentálně užívají vánoční pohodu, ale nejpozději po Novém roce vyrazí spousta z nich na hory. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydal dlouhodobý výhled počasí. Na velkou sněhovou nadílku to každopádně nevypadá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy