Německý ministr práce Hubertus Heil chce zaměstnancům zaručit právo na práci z domova, ročně by tak mimo běžné pracoviště mohli odsloužit až 24 dní. Počítá s tím návrh právního rámce pro takzvanou mobilní práci, jehož cílem je ochránit zaměstnance působící mimo obvyklá pracoviště.
Pandemie nemoci covid-19, se kterou se potýká celý svět, nutnost digitalizace a také podpory práce z domova podle Heila jasně dokazuje, neboť podle různých statistik přešla na tzv. "home office" až polovina Němců. "Pekař sice housky doma péct zpravidla nemůže, máme ale mnoho povolání, kde je možné dočasně z domova pracovat," řekl.
Ministerstvo práce na dotaz ČTK, jakým způsobem by Heilův návrh vyrovnával ostatním profesím zvýhodnění těch pracovníků, kteří by mohli pracovat z domova, odpovědělo, že o tématu se stále jedná. Žádné podrobnosti ale neuvedlo. "Spolkové ministerstvo práce spoléhá na konstruktivní rozhovory na vládní úrovni," uvedl úřad. Ministerstvo připomnělo, že podpora mobilní práci a jejímu usnadnění je zakotvena v koaliční smlouvě vládních konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů SPD.
"Spolkové ministerstvo práce a sociálních věcí míní, že moderní pracovní trh potřebuje moderní řád," poznamenalo k návrhu, který dostaly k posouzení úřad kancléřky Angely Merkelové a příslušná další ministerstva.
Sociální demokrat Heil doposud zveřejnil jen několik klíčových bodů, z nichž se tím nejvýraznějším stal roční nárok na 24 dní práce z domova či na takzvanou mobilní práci. Tu ministerstvo práce vysvětluje jako výkon zaměstnání mimo obvyklé pracoviště, konkrétní místo si může určit zaměstnanec, případně se na něm může domluvit se zaměstnavatelem.
Smyslem Heilova návrhu je takovouto formu práce podpořit a zároveň poskytnout ochranu zaměstnancům včetně pojistného krytí a zaručení pracovní doby. Ministr v této souvislosti poukazuje na různé studie, podle kterých práce z domova či pružná pracovní doba nepřináší zaměstnancům více volného času, neboť naopak pracují déle, než by tak činili na řádném pracovišti.
Ministr poukazuje i na to, že v nynější pandemii, kdy se práce z domova výrazně rozšířila, lidé pracují po večerech a víkendech. Kontrolu, která by ležela na bedrech zaměstnavatelů, by proto měly zajistit takzvané digitální píchačky. Liberální opozice FPD požaduje úpravu zákona o pracovní době, protože tvrdí, že předpis z roku 1994 již nezohledňuje změny, kterými pracovní trh díky digitalizaci prochází.
Jako příklad uvádí poslanec FDP Johannes Vogel, který je stranickým expertem na pracovní a sociální politiku, překonanou nutnost dodržet mezi pracovními dny požadovanou 11hodinovou dobu odpočinku. Pokud zaměstnanec začne vyřizovat pracovní e-maily po 22:00 po uložení dětí ke spánku, znamená to, že další den ráno nemůže začít pracovat od 9:00. "Tohle je ale pro zaměstnance pracující z domova zcela běžné, čímž se neustále pohybují v nezákonné zóně," uvedl. Zároveň dodal, že rozložení pracovní doby neznamená, že by lidé museli pracovat déle či bez odpočinku.
CDU ke změnám uvádí, že nechce dopustit setření hranice mezi soukromým a pracovním životem, protože zaměstnanci musí mít právo odpočívat a právo nebýt neustále v dosahu pro zaměstnavatele a pracovní záležitosti.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Krást v práci? Home Office způsobil, že ještě nikdy tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou
Lidem na home office by měli zaměstnavatelé začít přispívat na energie, teplo či vodu
Home Office (práce z domova) , zaměstnání , zaměstnavatelé , Německo , Ekonomika , práce
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 31 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 46 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák