Zaměstnanci mají mít zaručení právo na home office. Německý ministr předložil návrh

Německý ministr práce Hubertus Heil chce zaměstnancům zaručit právo na práci z domova, ročně by tak mimo běžné pracoviště mohli odsloužit až 24 dní. Počítá s tím návrh právního rámce pro takzvanou mobilní práci, jehož cílem je ochránit zaměstnance působící mimo obvyklá pracoviště.

Pandemie nemoci covid-19, se kterou se potýká celý svět, nutnost digitalizace a také podpory práce z domova podle Heila jasně dokazuje, neboť podle různých statistik přešla na tzv. "home office" až polovina Němců. "Pekař sice housky doma péct zpravidla nemůže, máme ale mnoho povolání, kde je možné dočasně z domova pracovat," řekl.

Ministerstvo práce na dotaz ČTK, jakým způsobem by Heilův návrh vyrovnával ostatním profesím zvýhodnění těch pracovníků, kteří by mohli pracovat z domova, odpovědělo, že o tématu se stále jedná. Žádné podrobnosti ale neuvedlo. "Spolkové ministerstvo práce spoléhá na konstruktivní rozhovory na vládní úrovni," uvedl úřad. Ministerstvo připomnělo, že podpora mobilní práci a jejímu usnadnění je zakotvena v koaliční smlouvě vládních konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů SPD.

"Spolkové ministerstvo práce a sociálních věcí míní, že moderní pracovní trh potřebuje moderní řád," poznamenalo k návrhu, který dostaly k posouzení úřad kancléřky Angely Merkelové a příslušná další ministerstva.

Sociální demokrat Heil doposud zveřejnil jen několik klíčových bodů, z nichž se tím nejvýraznějším stal roční nárok na 24 dní práce z domova či na takzvanou mobilní práci. Tu ministerstvo práce vysvětluje jako výkon zaměstnání mimo obvyklé pracoviště, konkrétní místo si může určit zaměstnanec, případně se na něm může domluvit se zaměstnavatelem.

Smyslem Heilova návrhu je takovouto formu práce podpořit a zároveň poskytnout ochranu zaměstnancům včetně pojistného krytí a zaručení pracovní doby. Ministr v této souvislosti poukazuje na různé studie, podle kterých práce z domova či pružná pracovní doba nepřináší zaměstnancům více volného času, neboť naopak pracují déle, než by tak činili na řádném pracovišti.

Ministr poukazuje i na to, že v nynější pandemii, kdy se práce z domova výrazně rozšířila, lidé pracují po večerech a víkendech. Kontrolu, která by ležela na bedrech zaměstnavatelů, by proto měly zajistit takzvané digitální píchačky. Liberální opozice FPD požaduje úpravu zákona o pracovní době, protože tvrdí, že předpis z roku 1994 již nezohledňuje změny, kterými pracovní trh díky digitalizaci prochází.

Jako příklad uvádí poslanec FDP Johannes Vogel, který je stranickým expertem na pracovní a sociální politiku, překonanou nutnost dodržet mezi pracovními dny požadovanou 11hodinovou dobu odpočinku. Pokud zaměstnanec začne vyřizovat pracovní e-maily po 22:00 po uložení dětí ke spánku, znamená to, že další den ráno nemůže začít pracovat od 9:00. "Tohle je ale pro zaměstnance pracující z domova zcela běžné, čímž se neustále pohybují v nezákonné zóně," uvedl. Zároveň dodal, že rozložení pracovní doby neznamená, že by lidé museli pracovat déle či bez odpočinku.

CDU ke změnám uvádí, že nechce dopustit setření hranice mezi soukromým a pracovním životem, protože zaměstnanci musí mít právo odpočívat a právo nebýt neustále v dosahu pro zaměstnavatele a pracovní záležitosti.

Související

Více souvisejících

Home Office (práce z domova) zaměstnání zaměstnavatelé Německo Ekonomika práce

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 31 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy