Zdražování: Inflace v EU a eurozóně roste, do potíží se dostala britská libra

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na jedno procento, zatímco v říjnu činila 0,7 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Za rychlejším tempem růstu jsou hlavně potraviny. V celé Evropské unii pak ceny v listopadu meziročně vzrostly o 1,3 procenta, v říjnu růst činil 1,1 procenta. Proti říjnu se ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,3 procenta snížily.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. V eurozóně je ale inflace už dlouho výrazně níže, centrální banka proto pokračuje v podpoře ekonomiky. Ta spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby dál do záporu.

Evropská komise kromě toho v úterý vyzvala státy eurozóny, aby i ony pomocí rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly k vyššímu růstu cen, a rozhýbaly tak ekonomiku.

Euro area annual #inflation up to 1.0% in November (October 0.7%) https://t.co/58Pp87uIsJ pic.twitter.com/Xr2Uovj7HT

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) December 18, 2019

Inflace se v listopadu sice proti minulému měsíci zvýšila, stále však zůstává za hodnotami, na kterých byla před rokem. Tehdy inflace v eurozóně činila o 1,9 procenta, v celé EU pak meziroční inflace byla na dvou procentech.

Z jednotlivých segmentů v listopadu meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Naproti tomu ceny energií se v listopadu o 0,3 procenta snížily.

V porovnání členských států EU zaznamenaly nejnižší meziroční inflaci v listopadu Itálie a Portugalsko s hodnotou 0,2 procenta, a pak Belgie, kde inflace činila 0,4 procenta. Naopak nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (3,8 procenta), Maďarsku (3,4 procenta), na Slovensku (3,2 procenta) a v Česku, kde míra inflace podle Eurostatu dosáhla tří procent.

Inflace v Británii zůstala na tříletém minimu

Růst spotřebitelských cen v Británii zůstal i v listopadu na tříletém minimu 1,5 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Míra inflace tak zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila britská centrální banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o měnové politice včetně nastavení úrokových sazeb.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že růst cen zpomalí na 1,4 procenta. Největší tlak na jejich pokles vyvíjel sektor ubytovacích služeb a ceny tabáku. Podražily naopak potraviny, dovolené a kultura.

Přestože je inflace výrazně pod dvouprocentním cílem, není teď podle analytiků pravděpodobné, že se měnový výbor centrální banky usnese na dalším snížení úroků. Základní úroková sazba v Británii aktuálně činí 0,75 procenta.

Pod zvýšený tlak se dnes dostává britská libra, která kolem 10:30 ztrácela asi 0,3 procenta na 1,3094 dolaru. Přišla tak o veškeré zisky zaznamenané po volbách, v nichž přesvědčivě zvítězili vládnoucí konzervativci. Její nenadálý pokles souvisí s reálnou možností, že britský premiér Boris Johnson nebude váhat vyvést zemi z Evropské unie i bez dohody, řekl serveru BBC analytik Neil Wilson.

Související

Více souvisejících

inflace eurozóna Ekonomika Velká Británie GBP ceny potravin zdražování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy