Zdražování: Inflace v EU a eurozóně roste, do potíží se dostala britská libra

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na jedno procento, zatímco v říjnu činila 0,7 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Za rychlejším tempem růstu jsou hlavně potraviny. V celé Evropské unii pak ceny v listopadu meziročně vzrostly o 1,3 procenta, v říjnu růst činil 1,1 procenta. Proti říjnu se ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,3 procenta snížily.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. V eurozóně je ale inflace už dlouho výrazně níže, centrální banka proto pokračuje v podpoře ekonomiky. Ta spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby dál do záporu.

Evropská komise kromě toho v úterý vyzvala státy eurozóny, aby i ony pomocí rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly k vyššímu růstu cen, a rozhýbaly tak ekonomiku.

Euro area annual #inflation up to 1.0% in November (October 0.7%) https://t.co/58Pp87uIsJ pic.twitter.com/Xr2Uovj7HT

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) December 18, 2019

Inflace se v listopadu sice proti minulému měsíci zvýšila, stále však zůstává za hodnotami, na kterých byla před rokem. Tehdy inflace v eurozóně činila o 1,9 procenta, v celé EU pak meziroční inflace byla na dvou procentech.

Z jednotlivých segmentů v listopadu meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Naproti tomu ceny energií se v listopadu o 0,3 procenta snížily.

V porovnání členských států EU zaznamenaly nejnižší meziroční inflaci v listopadu Itálie a Portugalsko s hodnotou 0,2 procenta, a pak Belgie, kde inflace činila 0,4 procenta. Naopak nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (3,8 procenta), Maďarsku (3,4 procenta), na Slovensku (3,2 procenta) a v Česku, kde míra inflace podle Eurostatu dosáhla tří procent.

Inflace v Británii zůstala na tříletém minimu

Růst spotřebitelských cen v Británii zůstal i v listopadu na tříletém minimu 1,5 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Míra inflace tak zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila britská centrální banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o měnové politice včetně nastavení úrokových sazeb.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že růst cen zpomalí na 1,4 procenta. Největší tlak na jejich pokles vyvíjel sektor ubytovacích služeb a ceny tabáku. Podražily naopak potraviny, dovolené a kultura.

Přestože je inflace výrazně pod dvouprocentním cílem, není teď podle analytiků pravděpodobné, že se měnový výbor centrální banky usnese na dalším snížení úroků. Základní úroková sazba v Británii aktuálně činí 0,75 procenta.

Pod zvýšený tlak se dnes dostává britská libra, která kolem 10:30 ztrácela asi 0,3 procenta na 1,3094 dolaru. Přišla tak o veškeré zisky zaznamenané po volbách, v nichž přesvědčivě zvítězili vládnoucí konzervativci. Její nenadálý pokles souvisí s reálnou možností, že britský premiér Boris Johnson nebude váhat vyvést zemi z Evropské unie i bez dohody, řekl serveru BBC analytik Neil Wilson.

Související

Více souvisejících

inflace eurozóna Ekonomika Velká Británie GBP ceny potravin zdražování

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy