Íránské výhrůžky Izraeli zatím s cenou ropy příliš nehýbou. V hlavní roli je zpomalující čínská ekonomika

Trh s ropou na napětí v regionu Blízkého východu reagují slabě. Důležitějším ukazatelem je pro ně oslabující čínská ekonomika a nejistota na amerických trzích. Nepomáhá ani pokračující válka na Ukrajině nebo uzavření největšího libyjského ropného pole. 

Zásoby ropy ve Spojených státech podle listu Wall Street Journal setrvale klesají, což ale neplatí pro zbytek světa. Výhled ovlivňuje například zpomalování čínské spotřeby a odhaduje se, že globální poptávka letos vzroste o 970 tisíc barelů denně a v příštím roce o dalších 953 tisíc.

Zpomalování čínské ekonomiky si vybírá svou daň. „Slabý růst v Číně, který následoval po prudkém vzestupu po roce 2023, nyní významně brzdí globální zisky. To naznačuje, že nedostatečná stavební a výrobní činnost začala zatěžovat spotřebu ropy a naznačuje pozastavení neúnavné expanze petrochemického sektoru v zemi,“ uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IAE).

Ceny dále podporují obavy z narušení dodávek energií do Evropy v důsledku intenzivních bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, uzavření největšího libyjského ropného pole a nejistoty spojené s vývojem úrokových sazeb v USA.

Organizace OPEC několik dní po smrti Haníji revidoval svou prognózu poptávky po ropě pro letošní rok, což ceny stlačilo dolů, jak píše server oilprice.com. OPEC ale přesto očekává nižší nárůst poptávky, což obchodníky údajně „vyděsilo“. Namísto nárůstu o 2,25 milionu barelů denně lze očekávat 2,11 milionu.

Šlo o první snížení prognózy pro rok 2024. Přesto se ale skutečná produkce zvyšuje; OPEC v červenci čerpal 40,9 milionu barelů ropy denně, což je o 117 tisíc barelů více než v červnu, a v čele nárůstu byla Saúdská Arábie. IAE ale varovala, že by OPEC měl snížit plánovaný růst dodávek, protože vystavuje trhy riziku přebytku.

Daleko větší vliv než krize na Blízkém východě měla podle IAE olympiáda v Paříži a otázky týkající se zdraví světové ekonomiky. „Znovu se objevily otázky ohledně zdraví světové ekonomiky, když Japonsko zvýšilo úrokové sazby, což vyvolalo obrat v obchodech s jeny, výhled Číny se zhoršil a v červenci se v USA zpomalil nábor zaměstnanců,“ píše IAE.

„Přetrvávající geopolitické napětí na Blízkém východě a některé relativně pozitivní makroekonomické údaje však podpořily oslabení futures kontraktů na ropu, přičemž ve druhém srpnovém týdnu se ceny odrazily vzhůru,“ poznamenává agentura.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán ropa

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

včera

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy