Jste poslední den v práci, napsal Musk lidem z Twitteru a propustil je

Elon Musk, nejbohatší člověk planety, coby nový majitel Twitteru přikročil k opravdu masivnímu propouštění. Stávající i propuštění zaměstnanci si tak kladou otázku, zda bude platforma moci vůbec běžně fungovat, například co se moderace obsahu týče. První test přichází hned nyní. Spojené státy totiž v úterý čekají volby do Kongresu.

Včera a předevčírem Musk propustil významné lidi z Twitteru, více než polovinu zaměstnanců platfomy. Produktové a vývojářské oddělení přišla o více než 50 procent pracovní díly, oddělení zodpovědná za komunikaci, marketing či dodržování zásad lidských práv a diverzity pak podle informací agentury Bloomberg ztratila takřka všechny své zaměstnance a byla tak prakticky kompletně vymýcena. Píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda. 

Propouštění probíhá poměrně nevybíravým způsobem. Zaměstnanci se dozvídají, zda „přežili“, nebo na základě toho, zda jim emailová zpráva s danou informací dorazí do firemní schránky, nebo do schránky soukromé.   

Vyvstávají tak právě otázky, zda bude Twitter při dramaticky poníženém počtu personálu schopen udržet celosvětovou diskusní a komunikační platformu v mezích určitých zásad, které si platforma dosud vytyčovala jak v rámci politické, tak společenské konverzace.

Už od pondělí by navíc měl mít každý uživatel Twitteru možnost zakoupit si za osm dolarů měsíčně ověření své totožnosti „Twitter Blue“. Dosud si tuto „modrou visačku“ mohli nárokovat především prominentní uživatelé platformy, za něž by se mohl někdo jiný falešně vydávat – šlo například o politiky, umělce, přední novináře nebo celebrity. Ti ji však získali teprve na základě schvalovacího procesu. Pokud si ji bude nyní moci koupit kdokoli, panuje obava, že ztratí svůj význam coby doložka určité legitimity. Každý, kdo zaplatí, se bude moci se zdáním legitimity vydávat třeba ze jinou osobu, nebo dokonce úřad. 

Musk rozsáhlé propouštění zdůvodňuje zejména finančními důvody. Prý při dosavadním personálním zajištění platforma prodělávala čtyři miliony dolarů denně. V důsledku Muskova převzetí platformy a oznámení jeho záměrů s ní však svoji inzerci z Twitteru alespoň dočasně stahují velké společnosti typu Audi nebo Pfizer. 

Například letos v květnu se Musk nechal slyšet, že regulace Twitteru je nastavena tak, že favorizuje levicové vidění světa. Uvedené velké společnosti a korporace se tak podle něj nyní ocitají pod tlakem aktivistů, kteří se obávají vyváženější twitterové diskuse - diskuse v duchu zásad skutečné svobody slova a projevu. 

Související

Více souvisejících

Elon Musk Twitter

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 29 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy