Plán na zastropování může znamenat riziko pro dodávky plynu, varuje burza

Plán Evropské komise (EK) navrhnout zavedení cenového stropu u zemního plynu by mohl znamenat významné riziko pro finanční stabilitu a zabezpečení dodávek na energetických trzích v Evropské unii. Uvedla to dnes energetická burza European Energy Exchange (EEX), která sídlí v Lipsku. EU se nyní snaží dostat pod kontrolu růst cen energií, za kterým částečně stojí pokles dodávek ruského plynu v důsledku války na Ukrajině.

"Tento návrh by mohl energetickou krizi rozšířit a učinit z ní ještě krizi finanční, protože výrazně narušuje obchodní aktivity hráčů na trhu," uvedl šéf strategie EEX Tobias Paulun. "Znepokojuje nás zejména to, že důsledky tohoto návrhu by se vyhodnocovaly až dodatečně," citovala jej agentura Reuters. Podobná kritika plánu je podle něj součástí dopisu, kterou svaz evropských energetických burz Europex adresoval Evropské komisi a ministrům energetiky a financí EU.

V tomto dopisu se podle Reuters píše, že plán by měl "vážné a potenciálně nenávratné negativní dopady na fungování a konkurenceschopnost evropského velkoobchodního trhu s energiemi". Burzy varují, že vynucená maximální cena by mohla evropské energetické společnosti a obchodníky připravit o přístup k dostatečným dodávkám plynu na světovém trhu. "Cenu plynu by to nesnížilo," uvedl Paulin.

Ministři energetiky členských zemí EU by měli schvalovat další nouzová opatření proti vysokým cenám energií na čtvrtečním mimořádném zasedání. Více než polovina zemí evropského bloku, včetně Francie, Itálie či Polska, tlačí na celounijní zastropování ceny plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Několik států v čele s Německem a Nizozemskem ale tento návrh odmítá s odkazem na výrazné narušení trhu a možné ohrožení dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který by přeplatily mimounijní státy.

Evropská komise po opakovaných výzvách o víkendu představila členským zemím obrysy mechanismu, jenž má předcházet výraznému zdražení plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro ceny v EU klíčový. Podle návrhu by se na tomto uzlu nesmělo obchodovat s plynem, jehož cena po splnění nutných podmínek překročí stanovenou hranici. Vedle samotného překročení cenového prahu by měl být k aktivaci mechanismu nezbytný i dostatečný rozdíl mezi promptními cenami plynu v rámci TTF a průměrem cen LNG. Konkrétní parametry mechanismu by EK měla navrhnout v úterý.

Související

Více souvisejících

plyn EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 33 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy