Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.
"K růstu cen přispívá hlavně ruská válka na Ukrajině, která výrazně zamíchala kartami v komoditních dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vysokým cenám surovin pomáhá také silný americký dolar a inflační prostředí, ve kterém se nachází značná část vyspělých ekonomik," uvedl Tyleček.
Ropa od počátku roku zdražila. Cena severomořského Brentu vzrostla o desetinu na 88 dolarů za barel a texaský benchmark WTI přidal sedm procent na 81 dolarů za barel. Za poslední měsíc však oba ropné benchmarky ztratily desetinu hodnoty, upozornil analytik.
V plusových číslech se letos drží také cena plynu. Měsíční kontrakt na nizozemské burze se obchoduje na úrovni 130 eur/MWh, což znamená růst od počátku roku o 80 procent. Jen za poslední měsíc se zvedl o 65 procent, a to hlavně kvůli nástupu topné sezony. Vzestup zaznamenala rovněž cena elektřiny. Roční kontrakt na burze v Lipsku vystoupal o 171 procent na 368 eur za megawatthodinu. Za listopad cena elektřiny stagnovala. Cena uhlí na burze v Rotterdamu stoupla od počátku roku o 122 procent na 266 dolarů za tunu. Za listopad se zvýšila o 22 procent.
Ceny nejvíce obchodovaných průmyslových kovů se od počátku roku snížily. Měď se v Londýně obchoduje za 8330 dolarů za tunu, což je pokles o 14 procent od začátku roku. Cena hliníku klesla o 11,5 procenta na 2480 dolarů za tunu. Za listopad ovšem ceny průmyslových kovů prudce vyskočily díky naději trhů na omezení negativních dopadů politiky nulového covidu-19 v Číně.
Cena zlata v listopadu umazávala ztráty z předchozího období a s 1768 dolary za unci na konci měsíce se dostala na úroveň o 1,8 procenta nižší než na začátku roku. V listopadu zlato posílilo o 135 dolarů. Vývoj ceny zlata následovalo i stříbro. To je sice stále o 3,1 procenta levnější než na začátku roku, od poloviny října ale zpevnilo o 3,7 dolaru na 22,2 USD, doplnil ředitel Gold.plus Martin Stránský.
Platina, která má nezastupitelnou úlohu v automobilovém průmyslu a těží se z velké části v sankcionovaném Rusku, letos do konce listopadu posílila o 9,5 procenta na 1045 USD za unci. Její cena roste prakticky nepřetržitě od září, řekl Stránský.
Cena kukuřice na chicagské burze přidala od počátku roku osm procent na 6,55 USD za bušl, naopak pšenice klesla o 2,7 procenta na 7,70 USD za bušl. Výrazný pokles má za sebou v tomto roce káva. Arabica obchodovaná v New Yorku ztratila 28 procent na 1,63 dolaru za libru. Výrazné ztráty zaznamenala také bavlna. Ta spadla od začátku roku o 24 procent na 0,84 centu za libru. Za listopad ztratila nejvíce pšenice (minus 11 procent), naopak cena bavlny přidala 15 procent, uzavřel Tyleček.
Související

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
Energetika , Zemní plyn , uhlí
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák