Investujte konzervativně. Tipy, kam vložit peníze a nespálit se

Praha - Úrokové sazby na běžných účtech v bankách padají k nule a Češi se začínají poohlížet po možnostech, jak své peníze zhodnotit jinde. Často mají podmínku, aby šlo o investici téměř bez rizika. Existují takové? Ano, jen člověk nemůže počítat s pohádkovými zisky přes noc. To totiž slibují zpravidla jen vysoce rizikové investice. A stejně tak by investor neměl počítat ani s tím, že se sveze na vlně již probíhajícího dlouhodobého růstu.

„Češi jsou konzervativní a bojí se investování. Většinou jejich strach povolí až v nejhorší možnou chvíli, když se trhům dlouhodobě daří a některý fond nebo třeba komodita vydělávají po řadu let 10 a více procent ročně. Když ale něco takto dlouho roste, prostor pro další růst bývá omezený a velmi často přijde spíše pokles," varuje Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Na co se tedy zaměřit, když chce člověk své peníze investovat a zhodnotit co možná nejvíc bezpečně?

Družstevní záložny

Termínované vklady v bankách už nevynášejí tolik jako dříve, ale stejně člověk dostane lepší úrok než na běžném účtu. Zajímavou alternativu k bankám pak představují družstevní záložny, tzv. kampeličky, kde se úroky na termínovaných vkladech pohybují i okolo 3,5 procenta ročně. Většina lidí ale ještě cítí pachuť, které zůstala po řadě zkrachovalých kampeliček na konci 90. let minulého století.

„U některých kampeliček je to na současném trhu škoda, protože jsou relativně stabilní. U jiných jsou tyto obavy na místě. Vždy je potřeba zjistit, jakou má záložna historii, zda má stabilní hospodaření a jaké podmínky vyplývají z toho, když se člověk stane jejím členem," říká Jiří Pech. Podle něho současný trh svým vývojem klienty stejně jednou k vkládání peněz do záložen „dotlačí", protože banky jim takové úroky nedají a kampeličky budou posledním přístavem, kde je relativní bezpečí, ale zároveň i nějaký úrok. Vklady jsou navíc až do výše 2,7 milionu ze zákona pojištěny. Zároveň je ale nutné dát do záložny spolu s termínovaným vkladem i členský vklad, a to v poměru 1:10. Reálně tak má člověk pojištěno jen cca 90 procent celkového vkladu do družstva a úroky.

Stavební spoření

„Stavebko" je díky státnímu příspěvku a garantovanému úroku stálicí mezi nástroji, kterými Češi zhodnocují své peníze. Nejvyšší výnos stavební spoření přináší v případě, že člověk ukládá na účet u stavební spořitelny po dobu šesti let 20 tisíc korun ročně. Čisté roční zhodnocení vkladu se v takovém případě pohybuje okolo čtyř procent. Pokud spoří delší dobu a vyšší částku, úrok se snižuje.

„Vždy je potřeba porovnat výnosy se skutečností, kolik stavební spoření váže prostředků. Nejefektivnější tedy je po šesti letech, kdy člověk uloží postupně 120 tisíc korun, smlouvu ukončit, založit novou a vybrané peníze investovat jinde," doporučuje Jiří Pech.

Nemovitostní fondy

Relativně bezpečnou investici, kterou mohou využít i drobní investoři, v současnosti představují i fondy, které vkládají své prostředky do nemovitostí. Fond prodává investorům podílové listy a za získané peníze nakupuje do portfolia nemovitosti. Investor se tak v podstatě stává jedním ze spoluvlastníků nemovitostí. Je ale důležité podívat se ale na to, jaký charakter nemovitosti fondu mají.

„Ideální je, pokud jsou nemovitosti dlouhodobě pronajaté a fondu poskytují stabilní výnosy. Čím více nemovitostí v portfoliu fond má, tím lépe pro klienta, jelikož mu potom nebude tolik vadit případný výpadek v nájemném z některé nemovitosti," uvádí Jiří Pech.

Korporátní dluhopisy

Stejně jako do nemovitostí investují některé fondy i do dluhopisů, které vydávají velké společnosti, a půjčují si tak peníze na svůj rozvoj. I do těchto fondů se mohou zapojit drobní investoři.

„Je nutné rozlišovat mezi jednotlivými fondy ty, které investují do rizikovějších dluhopisů (tzv. high-yield) a půjčují podnikům, kde je vyšší riziko, anebo fondy, co investují do dluhopisů velkých zavedených firem, které jen hledají peníze na nové projekty, což je pro investora výrazně bezpečnější," říká Jiří Pech.Doplňkové penzijní spoření. Díky příspěvkům od státu a zaměstnavatele, daňovým úlevám a efektu dlouhodobého zhodnocování peněz (často i po desítky let) jde o jeden z nejvyužívanějších způsobů, jak si přilepšit na penzi. Penzijní společnosti, do jejichž účastnických fondů člověk peníze vkládá, mu nabízejí několik druhů investiční strategií, které ovlivňují výši výnosu, a tím i míru rizika. Stát sice už negarantuje nezáporný výnos, ale lze zvolit od málo rizikové konzervativní strategie až po dynamický – riskantnější – způsob investování.

„Je velký rozdíl mezi jednorázovou investicí a pravidelným investováním menších částek po delší dobu. V takovém případě je už možné volit i rizikovější produkty, protože dlouhodobý charakter investice zpravidla kompenzuje krátkodobé výkyvy trhu," dodává Jiří Pech ze společnosti Broker Trust.

Související

Vláda ČR

Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době

Urychlení investic do dopravní infrastruktury, modernizace zákoníku práce či reformní kroky v regionálním školství patří do souboru opatření, jimiž chce vláda urychlit ekonomický růst a modernizovat tuzemskou ekonomiku. Tyto kroky jsou součástí strategického dokumentu prorůstových opatření, který projednal kabinet na středeční schůzi.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

investice stavební spoření CZK

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: Česko zasáhnou další vydatné deště, varovali meteorologové

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy