Světová banka má nového konkurenta. Státy se hrnou, USA žárlí

Peking - Soumrak dolaru? Čínský projekt mezinárodní rozvojové banky pro Asii sklidil ve světě ohlas a rychle se zapojují další státy. Mezi nimi jsou ale i spojenci USA, což Washington nese nelibě. Američtí ekonomové sice upozorňují, že bojkot banky není správný, Bílý dům je ale zatím neoblomný: s Pekingem do toho nejdeme.

Mezi zakládající členy byly formálně přijaty Británie a Švýcarsko, informovalo dnes čínské ministerstvo financí, a to jen den poté, co čínské pozvání připojit se do Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala Brazílie.

AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Na seznam zemí, které se rozhodly přijmout čínské pozvání do AIIB, dnes přibyly další tři státy - Austrálie, Nizozemsko a Rusko. Nizozemskou kandidaturu potvrdil premiér Mark Rutte, o ruské informoval během mezinárodního fóra v Číně první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. O australském plánu požádat o status zakládajícího člena na stejném fóru informoval australský ministr financí Mathias Cormann, uvedla agentura Nová Čína. Žádost podle ní podala i Gruzie.

V posledních dnech rozšířilo řady přihlášených zemí Evropské unie do AIIB Lucembursko, a v Asii přihlášku podala Jižní Korea. Soul je tak dalším spojencem USA, který se k čínskému projektu přihlásil i přes nevoli Washingtonu. Zájem o členství vyjádřil také Tchaj-wan, jeho vyhlídky jsou ale z politických důvodů nejasné.

Počet zakládajících členů AIIB už nyní stoupl na tři desítky a zpracovávají se mimo jiné i přihlášky Rakouska, Německa, Francie či Itálie. Uzávěrka pro přijímání zakládajících členů je 31. března.

Psali jsme:
USA se ženou do další krvavé války? "Jestřáb" zavelel k útoku Hořký konec Obamy? Problémy se kupí, zbyla jen jedna možnost, udeřil expert
 

V minulých dnech ochotu spolupracovat s AIIB vyjádřila i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vůči AIIB podporované Čínou mají výhrady Spojené státy, které v ní vidí konkurenci Světové banky (SB).

Významným protivníkem AIIB zůstává kromě USA pouze Japonsko, připomíná eurodenik.cz. Situace se pro Spojené státy vyvíjí „velmi špatně" a stává se „balzámem na čínskou duši", uvádí Financial Times (FT). Místo toho, aby USA své partnery sjednotily, vystupují „izolovaně a uraženě".

„Kdysi se říkalo, že se svět pokorně sklání před všemocným dolarem. Ale situace s asijskou investiční bankou naznačuje, že dokonce blízcí spojenci Spojených států mají před očima spíše symboly juanu," napsaly závěrem FT.

Střet politiků a ekonomů: USA odmítají "čínskou" banku

Zdroj: YouTube

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) AIIB (Asijská banka pro investice)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy