Světová banka má nového konkurenta. Státy se hrnou, USA žárlí

Peking - Soumrak dolaru? Čínský projekt mezinárodní rozvojové banky pro Asii sklidil ve světě ohlas a rychle se zapojují další státy. Mezi nimi jsou ale i spojenci USA, což Washington nese nelibě. Američtí ekonomové sice upozorňují, že bojkot banky není správný, Bílý dům je ale zatím neoblomný: s Pekingem do toho nejdeme.

Mezi zakládající členy byly formálně přijaty Británie a Švýcarsko, informovalo dnes čínské ministerstvo financí, a to jen den poté, co čínské pozvání připojit se do Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala Brazílie.

AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Na seznam zemí, které se rozhodly přijmout čínské pozvání do AIIB, dnes přibyly další tři státy - Austrálie, Nizozemsko a Rusko. Nizozemskou kandidaturu potvrdil premiér Mark Rutte, o ruské informoval během mezinárodního fóra v Číně první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. O australském plánu požádat o status zakládajícího člena na stejném fóru informoval australský ministr financí Mathias Cormann, uvedla agentura Nová Čína. Žádost podle ní podala i Gruzie.

V posledních dnech rozšířilo řady přihlášených zemí Evropské unie do AIIB Lucembursko, a v Asii přihlášku podala Jižní Korea. Soul je tak dalším spojencem USA, který se k čínskému projektu přihlásil i přes nevoli Washingtonu. Zájem o členství vyjádřil také Tchaj-wan, jeho vyhlídky jsou ale z politických důvodů nejasné.

Počet zakládajících členů AIIB už nyní stoupl na tři desítky a zpracovávají se mimo jiné i přihlášky Rakouska, Německa, Francie či Itálie. Uzávěrka pro přijímání zakládajících členů je 31. března.

Psali jsme:
USA se ženou do další krvavé války? "Jestřáb" zavelel k útoku Hořký konec Obamy? Problémy se kupí, zbyla jen jedna možnost, udeřil expert
 

V minulých dnech ochotu spolupracovat s AIIB vyjádřila i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vůči AIIB podporované Čínou mají výhrady Spojené státy, které v ní vidí konkurenci Světové banky (SB).

Významným protivníkem AIIB zůstává kromě USA pouze Japonsko, připomíná eurodenik.cz. Situace se pro Spojené státy vyvíjí „velmi špatně" a stává se „balzámem na čínskou duši", uvádí Financial Times (FT). Místo toho, aby USA své partnery sjednotily, vystupují „izolovaně a uraženě".

„Kdysi se říkalo, že se svět pokorně sklání před všemocným dolarem. Ale situace s asijskou investiční bankou naznačuje, že dokonce blízcí spojenci Spojených států mají před očima spíše symboly juanu," napsaly závěrem FT.

Střet politiků a ekonomů: USA odmítají "čínskou" banku

Zdroj: YouTube

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) AIIB (Asijská banka pro investice)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy