Lagardeová: Trh je nestabilní, G20 musí pro růst ekonomiky udělat víc

Ankara - Největší ekonomiky světa si loni stanovily velké cíle, slova ale nestačí. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová dnes prohlásila, že země G20 musí zesílit reformní úsilí, aby se jim podařilo zvýšit hospodářský růst.

Nejnovější zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa G20 přichází v době velkých nejistot pro globální ekonomiku. Roste nestabilita na finančních trzích, klesají ceny komodit, v některých zemích devalvuje měna a zpomaluje růst čínské ekonomiky. To zhoršuje výhled zvlášť pro rozvíjející se ekonomiky.

"U rozvinutých zemí se letos a příští rok očekává jen mírné oživení aktivity. U rozvíjejících se ekonomik výhled na letošní rok ve srovnání s loňským oslabil, ačkoliv ba příští rok někteří očekávají oživení," uvedla šéfka MMF.

K vyřešení problémů je podle ní zapotřebí společného politického úsilí, včetně pokračující podpůrné měnové politiky ve vyspělých zemích, fiskální politiky vstřícné k růstu a strukturálních reforem, které zvýší produktivitu a hospodářský výkon.

Formulace závěrečného komuniké se staví proti tlaku rozvíjejících se zemí, které chtěly označit očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech za hrozbu pro růst globální ekonomiky.

"Měnová politika bude i nadále podporovat ekonomickou aktivitu v souladu s mandátem centrálních bank, samotná měnová politika ale k vyrovnanému růstu vést nemůže," citovala z komuniké agentura Reuters.

Komuniké se také nepřímo zmiňuje o srpnové devalvaci čínského jüanu, kterou některé země nepovažují za pouhou úpravu směnného kurzu, ale za opatření, které má Číně pomoci zvýšit vývoz. "Znovu opakujeme náš závazek, že se posuneme směrem k systému směnných kurzů, které určuje trh, směrem k flexibilnímu směnnému kurzu, který odráží (ekonomické) základy, a že se vyvarujeme trvalého nesprávného nastavení směnných kurzů. Vyhneme se konkurenční devalvaci a odoláme všem formám protekcionismu," uvádí se také v prohlášení.

Související

Více souvisejících

G20 Christine Lagardeová Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy