PIN se stává minulostí. Nahradí ho revoluční ověřovací metody

Dny PINů jsou sečteny. Od bankomatů, přes online nakupování až po restaurace zřejmě brzy budou lidé platit pomocí otisku prstu, hlasu, očního scanu či dokonce pomocí srdečního tepu. Co na vizionářské představy říkáte?

Gigant na poli kreditních karet v současnosti i se zbytkem finančních společností pracuje na nových technologiích, které umožní opustit zastarávající kód PIN a přejdou k biometrickým ověřením, jako je třeba otisk prstu. První výsledky by měly být představeny do konce roku.

„Třeba chytré telefony pronikají do všeho, internetové bankovnictví je na vzestupu. Nová zařízení a typy plateb se objevují v jednom kuse. Třeba Siri je stále častěji používána, aby sama objednala pizzu,“ popisuje šéf oddělení produktů ve Visa Australia Rob Walls. Podle něj se svět hýbe konstantně dopředu a je třeba na to reagovat.

Podle průzkumu, který si Visa nechala udělat, více než polovina respondentů (56%) řekla, že by byla velmi spokojená s užíváním otisku prstu, scanu oka či hlasu jako ověření platby. Téměř polovina uvedla, že se těší na časy, až si nebudou muset pamatovat číselný kód.

Nesouhlasí však úplně všichni - 39% řeklo, že by jim bylo nepříjemné sdílet osobní informace jen kvůli jednodušší a bezpečnější platbě. „Chceme odstranit riziko, že se k pinu někdo dostane a snadno jej zneužije,“ namítá Walls.

Nebude to najednou

Změny přijdou postupně. „Je to evoluce, ne revoluce,“ vysvětlil Walls. „Je třeba se ujistit, že se změny pro každý trh vymyslí individuálně. Navíc lidem zřejmě bude dlouho trvat, než něco takového akceptují. Dále se musí začít přístroje masově vyrábět, obchodníci je musí začít přijímat, banky podporovat,“ zamyslel se Walls.

„Čas, kdy hotovost byla všechno, už dávno pominul,“ tvrdí Anders Sorman-Nilson, inovátor a zakladatel společnosti Thinque, která se problémem také zabývá. „Proniknou do toho všichni. Moje stará matka zbožňuje odemykání svého telefonu otiskem, prý jí to šetří spoustu času,“ obhajoval technologii Nilson.

„Jsme na okraji velké a osvobozující éry, kdy se můžeme oprostit od hesel a čísel. Samozřejmě se veškerá tato data mění v čísla a hesla. Kouzlo je v tom, že si je nemusíme pamatovat a nejde je zneužít,“ liboval si Nilson. „Sci-fi se pomalu stává realitou,“ dokončil. 

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.
bankomaty

Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Více souvisejících

platební karty peníze Visa Inc. bankomaty

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy