Trump zdvojnásobil cla na tureckou ocel a hliník. Lira jde ke dnu, vzdorovitý Erdogan děsí investory

Washington/Ankara - Americký prezident Donald Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. U oceli tak bude clo činit 50 procent a u hliníku 20 procent. Turecká měna dnes pokračuje v prudkém propadu a je na dalším minimu vůči dolaru.

"Právě jsem schválil zdvojnásobení cel na ocel a hliník pro Turecko," napsal Trump na twitteru. "Naše vztahy s Tureckem teď nejsou dobré," dodal. Trumpovo prohlášení vedlo k prohloubení propadu turecké liry.

Bílý dům následně oznámil, že Trump pověřil svou administrativu přípravou dokumentu o zvýšení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka na základě zákona, který umožňuje uvalovat cla kvůli národní bezpečnosti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před Trumpovým prohlášením vyzval Turky, aby v rámci "národního boje" proti ekonomickým nepřátelům směňovali své dolary a zlato za turecké liry. Tureckou měnu kromě zhoršujících se vztahů Ankary se Spojenými státy podkopávají rovněž obavy z Erdoganova vlivu na měnovou politiku.

Turecký ministr financí a Erdoganův zeť Berat Albayrak dnes prohlásil, že turecká vláda podporuje nezávislost centrální banky, chce zlepšit důvěru v tureckou liru, efektivně bojovat proti inflaci a optimalizovat rozpočet. 

Turecko-americké vztahy se zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. Ten čelí obvinění z terorismu a špionáže.

Spojené státy ve středu kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti. Oběma zmrazily majetek a účty spadající pod americkou jurisdikci, americké subjekty nyní s těmito lidmi rovněž nesmějí obchodovat.

Turecká lira se propadla na nové minimum

Lira se nyní obchoduje kolem 5,90 za dolar, během dne však dolar vystoupil až na zhruba 6,30 TRY za dolar, uvedla agentura Bloomberg. Od počátku roku již lira oslabila o více než 35 procent, když loni ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty.

Investoři nyní budou pozorně sledovat prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zda se neobjeví nějaké náznaky, že je ochoten zmírnit napětí s USA. V centru zájmu investorů je také to, zda Erdogan zmírní svou dlouhodobou nechuť k vyšším nákladům na úvěry. Erdogan se označuje za nepřítele úrokových sazeb a chce levné úvěry od bank na podporu růstu. Investoři se ale obávají, že ekonomika se přehřívá a že by ji mohlo potkat takzvané tvrdé přistání. 

Investory znervózňuje také Erdoganova charakteristická vzdorovitost. Prezident tvrdí, že tureckou ekonomiku se snaží podkopat stínová úroková lobby a západní ratingové agentury a dnes svým příznivcům řekl, že se nemají čeho obávat. 

Panika na trhu má dopady také na akcie evropských bank. Ty prudce klesají kvůli obavám z jejich napojení na Turecko. Zvláště jde o to, zda firmy budou schopny splácet své úvěry v eurech a dolarech po letech, kdy si masivně půjčovaly v zahraničí na financování stavebního rozkvětu. Velké napojení na Turecko mají zvláště španělská BBVA, italská UniCredit a francouzská BNP Paribas.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Donald Trump clo Recep Tayyip Erdogan ocel Ekonomika

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy