„Nechceme být součástí nového kolonialismu.“ Čínský Marshallův plán se potýká s problémy, řada zemí z něj odstupuje

Peking - Nová Hedvábná stezka. Čínský Marshallův plán. Mamutí obchodní iniciativa Číny známá pod zkratkou OBOR (One Belt, One Road - Jeden pás, jedna stezka) je nazývána mnohými bombastickými přívlastky. Při zohlednění množství peněz, které Čína do ní hodlá vložit, se to zdá být oprávněné. Čínské vedení iniciativu propaguje jako utopistickou cestu k nevídané prosperitě. Jak se však ukazuje, množí se počet zemí, kteří vidí OBOR jako zátěž.

OBOR má propojit více než 60 zemí do jednoho obrovského ochodního pásu. Vybudování rozsáhlé infrastruktury je v zásadním centru zájmy Číny, největšího exportéra na světě. Účastnícím se zemím Čína slibuje prudký ekonomický rozvoj, jak budou navázáni na jednu z největších ekonomik světa, která podle některých prognóz postupně přestihne (či už přestihla) USA jako nejúčinnější a největší ekonomiku světa.

Západní země se k ambicióznímu čínskému plánu staví se značnou dávkou skeptičnosti. Mají za to, že Čína nehodlá pomoci zainteresovaným zemím pomoci k prosperitě jako spíše se jedná o její způsob, jak posílit svou pozici na globálním trhu a rozšířit své mocenské panství. Podle řada západních hlasů se jedná v podstatě o neokoloniální projekt, který nepřinese zainteresovaným zemím ekonomický rozvoj jako spíše dluh.

Čína nařčení ze zadlužování zúčastněných zemí odmítá. „Žádná dluhová past nebyla vytvořena,“ komentoval Ning Jizhe, viceprezident čínské Národní rozvojové a reformní komise, námitky západních analytiků. „ Živobytí lidí a hospodářský rozvoj byly posíleny.“

Rebelie proti čínským ambicím

Jizhe reagoval na kritiku západních analytiků poté, co Malajsie zrušila dva významné projekty. „ Věřím, že samotná Čína nechce vidět Malajsii jako zbankrotovanou zemi,“ odůvodnil své rozhodnutí malajsijský premiér Mahathir Mohamed s odkazem na vysoký státní dluh země. „Nechceme situaci, kdy by došlo k nové verzi kolonialismu, protože chudé země nejsou schopné soutěžit s bohatými zeměmi."

Nejedná se o jedinou zemi, která se pokouší měnit či vycouvat z obchodních podmínek předkládaných Čínou v rámci participace na OBOR. Vlády, Thajska, Tanzanie, Srí Lanky a Nepálu zrušily, zredukovaly nebo znovu vyjednaly projekty.

Americký think- tank Centrum pro globální rozvoj (CGD) zhodnotil současnou i budoucí úroveň dluhu v 68 zemích OBORu a zjistil, že 23 z nich je dnes vystaveno riziku dluhu. Podle CGD pro osm z těchto zemí budoucí financování projektů iniciativy OBOR významně přispěje k riziku dluhové nouze. Jedná o Pákistán, Džibutsko, Maledivy, Laos, Mongolsko, Černou Horu, Tádžikistán a Kyrgyzstán.

Zvláště zranitelný je podle CGD Pákistán. Má 62 miliardový dluh (v dolarech), který je z 80% vlastněný Čínou. Vysoká výše dluhu je kvůli projektům OBOR s vysokými vstupními náklady. Pákistán zvažuje, že požádá na řešení svých ekonomických problémů od půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) až do výše 12 miliard dolarů. Balíček pomoci od MMF by od Pákistánu vyžadoval zveřejnění finančních údajů o na OBOR navázaných projektech, které dosud byly drženy pod pokličkou, poukazuje hongkongský ekonomický web Ej Insight.

Nejenom západní média upozorňují na způsob, jakým Čína prostřednictvím dluhu daných zemí získala přístup k jejich infrastrukturním obchodním sítím. Od Srí Lanky takto získala významný podíl ve svém přístavu Hambantota, poté, co země nebyla schopná splatit půjčky od Pekingu. Od Zambie zase Čína získala kontrolu nad mezinárodním letištěm a státní energetickou společností.  

Právě africké země a Afrika jako celek bývá na Západě jmenována jako příklad sobeckých, kolonialistických ambicí Číny. Podle řady západních médií Čína se pokouší africké státy dostat pod svůj ekonomický vliv, aby mohla od nich čerpat jejich cenné zdroje. Čína též čelí kritice, že nerespektuje životní prostředí a převážením svých dělníků se nepodílí na stimulaci místního ekonomického rozvoje.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Hedvábná stezka Malajsie Pákistán srí lanka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy