Peking - Nová Hedvábná stezka. Čínský Marshallův plán. Mamutí obchodní iniciativa Číny známá pod zkratkou OBOR (One Belt, One Road - Jeden pás, jedna stezka) je nazývána mnohými bombastickými přívlastky. Při zohlednění množství peněz, které Čína do ní hodlá vložit, se to zdá být oprávněné. Čínské vedení iniciativu propaguje jako utopistickou cestu k nevídané prosperitě. Jak se však ukazuje, množí se počet zemí, kteří vidí OBOR jako zátěž.
OBOR má propojit více než 60 zemí do jednoho obrovského ochodního pásu. Vybudování rozsáhlé infrastruktury je v zásadním centru zájmy Číny, největšího exportéra na světě. Účastnícím se zemím Čína slibuje prudký ekonomický rozvoj, jak budou navázáni na jednu z největších ekonomik světa, která podle některých prognóz postupně přestihne (či už přestihla) USA jako nejúčinnější a největší ekonomiku světa.
Západní země se k ambicióznímu čínskému plánu staví se značnou dávkou skeptičnosti. Mají za to, že Čína nehodlá pomoci zainteresovaným zemím pomoci k prosperitě jako spíše se jedná o její způsob, jak posílit svou pozici na globálním trhu a rozšířit své mocenské panství. Podle řada západních hlasů se jedná v podstatě o neokoloniální projekt, který nepřinese zainteresovaným zemím ekonomický rozvoj jako spíše dluh.
Čína nařčení ze zadlužování zúčastněných zemí odmítá. „Žádná dluhová past nebyla vytvořena,“ komentoval Ning Jizhe, viceprezident čínské Národní rozvojové a reformní komise, námitky západních analytiků. „ Živobytí lidí a hospodářský rozvoj byly posíleny.“
Rebelie proti čínským ambicím
Jizhe reagoval na kritiku západních analytiků poté, co Malajsie zrušila dva významné projekty. „ Věřím, že samotná Čína nechce vidět Malajsii jako zbankrotovanou zemi,“ odůvodnil své rozhodnutí malajsijský premiér Mahathir Mohamed s odkazem na vysoký státní dluh země. „Nechceme situaci, kdy by došlo k nové verzi kolonialismu, protože chudé země nejsou schopné soutěžit s bohatými zeměmi."
Nejedná se o jedinou zemi, která se pokouší měnit či vycouvat z obchodních podmínek předkládaných Čínou v rámci participace na OBOR. Vlády, Thajska, Tanzanie, Srí Lanky a Nepálu zrušily, zredukovaly nebo znovu vyjednaly projekty.
Americký think- tank Centrum pro globální rozvoj (CGD) zhodnotil současnou i budoucí úroveň dluhu v 68 zemích OBORu a zjistil, že 23 z nich je dnes vystaveno riziku dluhu. Podle CGD pro osm z těchto zemí budoucí financování projektů iniciativy OBOR významně přispěje k riziku dluhové nouze. Jedná o Pákistán, Džibutsko, Maledivy, Laos, Mongolsko, Černou Horu, Tádžikistán a Kyrgyzstán.
Zvláště zranitelný je podle CGD Pákistán. Má 62 miliardový dluh (v dolarech), který je z 80% vlastněný Čínou. Vysoká výše dluhu je kvůli projektům OBOR s vysokými vstupními náklady. Pákistán zvažuje, že požádá na řešení svých ekonomických problémů od půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) až do výše 12 miliard dolarů. Balíček pomoci od MMF by od Pákistánu vyžadoval zveřejnění finančních údajů o na OBOR navázaných projektech, které dosud byly drženy pod pokličkou, poukazuje hongkongský ekonomický web Ej Insight.
Nejenom západní média upozorňují na způsob, jakým Čína prostřednictvím dluhu daných zemí získala přístup k jejich infrastrukturním obchodním sítím. Od Srí Lanky takto získala významný podíl ve svém přístavu Hambantota, poté, co země nebyla schopná splatit půjčky od Pekingu. Od Zambie zase Čína získala kontrolu nad mezinárodním letištěm a státní energetickou společností.
Právě africké země a Afrika jako celek bývá na Západě jmenována jako příklad sobeckých, kolonialistických ambicí Číny. Podle řady západních médií Čína se pokouší africké státy dostat pod svůj ekonomický vliv, aby mohla od nich čerpat jejich cenné zdroje. Čína též čelí kritice, že nerespektuje životní prostředí a převážením svých dělníků se nepodílí na stimulaci místního ekonomického rozvoje.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , Hedvábná stezka , Malajsie , Pákistán , srí lanka
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 47 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek