„Nechceme být součástí nového kolonialismu.“ Čínský Marshallův plán se potýká s problémy, řada zemí z něj odstupuje

Peking - Nová Hedvábná stezka. Čínský Marshallův plán. Mamutí obchodní iniciativa Číny známá pod zkratkou OBOR (One Belt, One Road - Jeden pás, jedna stezka) je nazývána mnohými bombastickými přívlastky. Při zohlednění množství peněz, které Čína do ní hodlá vložit, se to zdá být oprávněné. Čínské vedení iniciativu propaguje jako utopistickou cestu k nevídané prosperitě. Jak se však ukazuje, množí se počet zemí, kteří vidí OBOR jako zátěž.

OBOR má propojit více než 60 zemí do jednoho obrovského ochodního pásu. Vybudování rozsáhlé infrastruktury je v zásadním centru zájmy Číny, největšího exportéra na světě. Účastnícím se zemím Čína slibuje prudký ekonomický rozvoj, jak budou navázáni na jednu z největších ekonomik světa, která podle některých prognóz postupně přestihne (či už přestihla) USA jako nejúčinnější a největší ekonomiku světa.

Západní země se k ambicióznímu čínskému plánu staví se značnou dávkou skeptičnosti. Mají za to, že Čína nehodlá pomoci zainteresovaným zemím pomoci k prosperitě jako spíše se jedná o její způsob, jak posílit svou pozici na globálním trhu a rozšířit své mocenské panství. Podle řada západních hlasů se jedná v podstatě o neokoloniální projekt, který nepřinese zainteresovaným zemím ekonomický rozvoj jako spíše dluh.

Čína nařčení ze zadlužování zúčastněných zemí odmítá. „Žádná dluhová past nebyla vytvořena,“ komentoval Ning Jizhe, viceprezident čínské Národní rozvojové a reformní komise, námitky západních analytiků. „ Živobytí lidí a hospodářský rozvoj byly posíleny.“

Rebelie proti čínským ambicím

Jizhe reagoval na kritiku západních analytiků poté, co Malajsie zrušila dva významné projekty. „ Věřím, že samotná Čína nechce vidět Malajsii jako zbankrotovanou zemi,“ odůvodnil své rozhodnutí malajsijský premiér Mahathir Mohamed s odkazem na vysoký státní dluh země. „Nechceme situaci, kdy by došlo k nové verzi kolonialismu, protože chudé země nejsou schopné soutěžit s bohatými zeměmi."

Nejedná se o jedinou zemi, která se pokouší měnit či vycouvat z obchodních podmínek předkládaných Čínou v rámci participace na OBOR. Vlády, Thajska, Tanzanie, Srí Lanky a Nepálu zrušily, zredukovaly nebo znovu vyjednaly projekty.

Americký think- tank Centrum pro globální rozvoj (CGD) zhodnotil současnou i budoucí úroveň dluhu v 68 zemích OBORu a zjistil, že 23 z nich je dnes vystaveno riziku dluhu. Podle CGD pro osm z těchto zemí budoucí financování projektů iniciativy OBOR významně přispěje k riziku dluhové nouze. Jedná o Pákistán, Džibutsko, Maledivy, Laos, Mongolsko, Černou Horu, Tádžikistán a Kyrgyzstán.

Zvláště zranitelný je podle CGD Pákistán. Má 62 miliardový dluh (v dolarech), který je z 80% vlastněný Čínou. Vysoká výše dluhu je kvůli projektům OBOR s vysokými vstupními náklady. Pákistán zvažuje, že požádá na řešení svých ekonomických problémů od půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) až do výše 12 miliard dolarů. Balíček pomoci od MMF by od Pákistánu vyžadoval zveřejnění finančních údajů o na OBOR navázaných projektech, které dosud byly drženy pod pokličkou, poukazuje hongkongský ekonomický web Ej Insight.

Nejenom západní média upozorňují na způsob, jakým Čína prostřednictvím dluhu daných zemí získala přístup k jejich infrastrukturním obchodním sítím. Od Srí Lanky takto získala významný podíl ve svém přístavu Hambantota, poté, co země nebyla schopná splatit půjčky od Pekingu. Od Zambie zase Čína získala kontrolu nad mezinárodním letištěm a státní energetickou společností.  

Právě africké země a Afrika jako celek bývá na Západě jmenována jako příklad sobeckých, kolonialistických ambicí Číny. Podle řady západních médií Čína se pokouší africké státy dostat pod svůj ekonomický vliv, aby mohla od nich čerpat jejich cenné zdroje. Čína též čelí kritice, že nerespektuje životní prostředí a převážením svých dělníků se nepodílí na stimulaci místního ekonomického rozvoje.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Hedvábná stezka Malajsie Pákistán srí lanka

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 3 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 3 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 3 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

EU se chystá na maďarské předsednictví. Michel vysvětlil, proč se ho neobává

Předseda Evropské rady Charles Michel nemá obavy z nadcházejícího půlročního předsednictví Maďarska v Radě Evropské unie. Podle serveru index.hu to vyplývá z Michelova rozhovoru, který poskytl v Bruselu evropským médiím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy