Evropa a Asie jsou připraveny k reformě WTO, má se stát "rovným hřištěm"

Pět desítek zemí Evropy a Asie se dnes v Bruselu na společném summitu shodlo, že jsou připraveny pracovat na reformě Světové obchodní organizace (WTO) tak, aby mohla účinněji reagovat na výzvy současnosti. Vyplývá to z vyjádření účastníků schůzky i z komuniké zveřejněného na závěr setkání. To bylo podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze jasným signálem podpory multilateralismu, volného obchodu a světového pořádku založeného na sdílených pravidlech, v jehož jádru stojí Organizace spojených národů (OSN).

"Potřebujeme svobodný, rovnoprávný, na společných pravidlech postavený mezinárodní obchod, ze kterého budou mít prospěch všichni zúčastnění," poznamenal rakouský kancléř na závěrečné tiskové konferenci. Jeho země až do konce roku Evropské unii předsedá. Kurz připomněl také potřebu společného postupu při řešení otázek klimatických změn ve světle zvyšující se energetické spotřeby v Evropě i v Asii.

Když setkání Evropa-Asie (ASEM), které se koná každé dva roky, dnes oslovil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, zdůraznil, že stále věří v multilaterální uspořádání světa, neboť jen spolupráce zemí z různých konců planety umožní čelit stávajícím globálním výzvám. Schůzka, na jejíž okraj se koná i řada dvoustranných jednání, by měla zdůraznit i potřebu ochrany ovzduší a význam dohody z klimatické konference v Paříži.

Summitu se vedle vrcholných evropských politiků - nejen z EU, ale i ze zemí jako je Švýcarsko či Norsko - účastní například premiéři Číny, Japonska či Ruska Li Kche-čchiang, Šinzó Abe a Dmitrij Medveděv. Setkání je chápáno jako výraz snahy Evropské unie o podporu volného a na pravidlech založeného mezinárodního obchodu v době, kdy Spojené státy za administrativy prezidenta Donalda Trumpa stupňují své ochranářské tendence.

"Měli bychom reformovat WTO, aby její pravidla lépe odrážela novou realitu," poznamenal Juncker. Podobně se dnes při příchodu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je setkání výrazným signálem, že dvě třetiny světa podporují multilateralismus a volný obchod založený na všemi uznávaných pravidlech. V dvoustranných rozhovorech je podle ní také třeba zmiňovat otázku dodržování lidských práv.

Text závěrečného prohlášení schůzky připomíná potřebu posílení a reformy WTO, která by zlepšila její transparentnost, monitorovací možnosti i mechanismy urovnávání mezinárodních sporů a také samotného určování obchodních pravidel.

Lídři evropských a asijských zemí jsou podle textu odhodláni zasadit se o svobodný a otevřený obchod, "rovné hřiště" pro všechny a bojovat se všemi formami protekcionismu, včetně jednostranných ochranářských opatření a nespravedlivých obchodních praktik.

Účastníci dnešního bruselského jednání opakovaně zdůrazňovali, že Evropa a Asie dohromady představují 55 procent světového obchodu, 60 procent světové populace, 65 procent světového hrubého domácího produktu a 75 procent globální turistiky.

Představitelé EU dnes na okraj rozsáhlé schůzky podepisují obchodní dohodu se Singapurem.

Související

Kyjev

Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

Ukrajina zastavila své stížnosti, které podala minulý měsíc u Světové obchodní organizace (WTO) na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Toto rozhodnutí souvisí s tím, že země udržují embargo na dovoz ukrajinského obilí. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kačka dodal, že Kyjev pracuje na hledání komplexního řešení obchodního sporu.

Více souvisejících

wto ASEM Ekonomika Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy