Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je právě Evropské unie.
Evropská unie a Donald Trump prošli nepříjemným začátkem. Nejdříve to vypadalo, že chce Trump vytrestat celý svět. Konfrontoval Čínu a dlouholeté spojence své země. Pak se více zaměřil pouze na Čínu. To poskytlo EU důležitou šanci, využít tlaku USA na Čínu a jasněji si stanovit pravidla spolupráce s Pekingem, píše Politico.
Existuje mnoho důvodů, které vysvětlují Trumpovu politiku k Číně. Ty zahrnují strach ze vzestupujícího Pekingu a také vidinu toho, že čínská konkurence vzala místa amerických pracovníků ve významných hospodářských sektorech.
Trump si také uvědomil, že EU zůstává důležitým americkým spojencem, navzdory obchodnímu deficitu, který podle jeho slov mají Spojené státy s mnoha zeměmi EU. Vzájemným vztahům také pomohla diplomatická schůzka předsedy Evropské komise Jean Claude Junckera s Donaldem Trumpem. Navzdory všemu zůstává příměří mezi EU a USA křehké. Otázkou zůstává: Jak může EU těžit z napjetí mezi Čínou a USA?
Na první pohled to nevypadá dobře. Z obchodních válek nejen že se dá lehko ztratit, ale bývají příčinou obrovských škod ve společnostech ve třetích zemích, protože globální dodavatelské řetězce jsou velmi úzce propojeny. Starosti z obchodní války mezi USA a Činou například projevila německá automobilka Daimler.
Ale obchodní válka může přinést určité možnosti pro firmy a sektory ve třetích zemích. Například vývozy evropského zemědělství do Číny by mohly vzrůst, kdyby evropské výrobky nahradily ty výrobky, které byly původně z USA. Taky evropské společnosti vyrábějící spotřební zboží by mohly těžit z rostoucích vývozních příležitostí v Americe.
Pod tlakem obchodní války s USA je také Peking ochoten vytvářet nové aliance. Peking tudíž aktivně zasahuje v Bruselu. Snaží se rozvinout rozhovory o bilaterálních investicích a usiluje o zahájení jednání o obchodních dohodách. Čína by také ráda viděla EU jako strategického partnera ve WTO.
Evropské investice v Číně klesají po mnoho let, protože přístup na trh se stával obtížnějším. EU nyní musí zajistit, aby Peking zacházel s evropskými společnostmi na rovné úrovni jako s domácími. Čína samozřejmě zásadně nezmění svůj ekonomický model. Existuje však důvod se domnívat, že je připravena dělat ústupky.
Evropští vůdci se také musí soustřeďovat na čínské investice doma. Vzhledem k tomu, že pro Čínu je složitější investovat v USA, přesunula své investiční úsilí do Evropy, zejména investice v oblasti technologií. Evropské společnosti a politici pozorovali vzestup čínských investic s rozporuplnými pocity. Nicméně čínské investice jsou vesměs vítány.
Stále ohledně obchodů s Čínou existují obavy, že Čína využívá obchodu k manipulaci a chce nakoupit firmy za neférové ceny. Je teď na EU, aby stanovila jasná pravidla pro obchod s Čínou a důkladně přezkoumala všechny obchodní příležitosti.
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké) , Obchody , ekonomická diplomacie
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu.
Zdroj: Jan Hrabě