Jak by mohla EU těžit z obchodní války mezi USA a Čínou?

Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je právě Evropské unie.

Evropská unie a Donald Trump prošli nepříjemným začátkem. Nejdříve to vypadalo, že chce Trump vytrestat celý svět. Konfrontoval Čínu a dlouholeté spojence své země. Pak se více zaměřil pouze na Čínu. To poskytlo EU důležitou šanci, využít tlaku USA na Čínu a jasněji si stanovit pravidla spolupráce s Pekingem, píše Politico. 

Existuje mnoho důvodů, které vysvětlují Trumpovu politiku k Číně. Ty zahrnují strach ze vzestupujícího Pekingu a také vidinu toho, že čínská konkurence vzala místa amerických pracovníků ve významných hospodářských sektorech.

Trump si také uvědomil, že EU zůstává důležitým americkým spojencem, navzdory obchodnímu deficitu, který podle jeho slov mají Spojené státy s mnoha zeměmi EU. Vzájemným vztahům také pomohla diplomatická schůzka předsedy Evropské komise Jean Claude Junckera s Donaldem Trumpem. Navzdory všemu zůstává příměří mezi EU a USA křehké. Otázkou zůstává: Jak může EU těžit z napjetí mezi Čínou a USA?

Na první pohled to nevypadá dobře. Z obchodních válek nejen že se dá lehko ztratit, ale bývají příčinou obrovských škod ve společnostech ve třetích zemích, protože globální dodavatelské řetězce jsou velmi úzce propojeny. Starosti z obchodní války mezi USA a Činou například projevila německá automobilka Daimler.

Ale obchodní válka může přinést určité možnosti pro firmy a sektory ve třetích zemích. Například vývozy evropského zemědělství do Číny by mohly vzrůst, kdyby evropské výrobky nahradily ty výrobky, které byly původně z USA. Taky evropské společnosti vyrábějící spotřební zboží by mohly těžit z rostoucích vývozních příležitostí v Americe.

Pod tlakem obchodní války s USA je také Peking ochoten vytvářet nové aliance. Peking tudíž aktivně zasahuje v Bruselu. Snaží se rozvinout rozhovory o bilaterálních investicích a usiluje o zahájení jednání o obchodních dohodách. Čína by také ráda viděla EU jako strategického partnera ve WTO.

Evropské investice v Číně klesají po mnoho let, protože přístup na trh se stával obtížnějším. EU nyní musí zajistit, aby Peking zacházel s evropskými společnostmi na rovné úrovni jako s domácími. Čína samozřejmě zásadně nezmění svůj ekonomický model. Existuje však důvod se domnívat, že je připravena dělat ústupky.

Evropští vůdci se také musí soustřeďovat na čínské investice doma. Vzhledem k tomu, že pro Čínu je složitější investovat v USA, přesunula své investiční úsilí do Evropy, zejména investice v oblasti technologií. Evropské společnosti a politici pozorovali vzestup čínských investic s rozporuplnými pocity. Nicméně čínské investice jsou vesměs vítány.

Stále ohledně obchodů s Čínou existují obavy, že Čína využívá obchodu k manipulaci a chce nakoupit firmy za neférové ceny. Je teď na EU, aby stanovila jasná pravidla pro obchod s Čínou a důkladně přezkoumala všechny obchodní příležitosti.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Obchody ekonomická diplomacie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy