Na vzestupu jsou nyní případy, kdy jsou evropské firmy usilující o podnikaní v Číně nuceny přesunout do země i své technologie. A to navzdory tvrzení Pekingu, že tento problém neexistuje. Ukázal to průzkum Obchodní komory EU v Číně. Názor na regulační prostřední v Číně je podle této lobbistické organizace nepříznivý, uvedla agentura Reuters.
Obchodní partneři Číny si už dlouho stěžují, že jejich firmy jsou často nuceny předat své ceněné technologie výměnou za přístup na trh druhé největší ekonomiky světa. Požadavek Spojených států, aby Čína problém vyřešila, je jedním z hlavních bodů současné obchodní války mezi oběma zeměmi. V jejím důsledku na sebe USA a Čína zavedly cla na dovoz zboží za miliardy dolarů.
Z průzkumu obchodní komory plyne, že 20 procent jejich členů bylo nuceno k transferu technologií, aby získali přístup na trh. Před dvěma lety bylo k transferu donuceno jen deset procent členů. Téměř čtvrtina z těch, kteří přesun technologií přiznali, tvrdí, že tato praktika v současnosti nadále pokračuje. Dalších 39 procent uvádí, že transfery se uskutečnily před méně než dvěma roky.
"Naši členové bohužel uvedli, že nucené transfery technologií nejenže přetrvávají, ale dějí se dvojnásobným tempem než před dvěma lety," uvedla na tiskové konferenci viceprezidentka komory Charlotte Rouleová. "Může to být z mnoha důvodů. Ať tak či onak, je nepřijatelné, aby tato praxe pokračovala na trhu tak zralém a inovativním, jako je Čína," dodala.
U některých průmyslových odvětví jsou nucené transfery ještě vyšší. Například v ropném a chemickém odvětví uvádí nucený přesun technologií 30 procent členů, ve výrobě zdravotnických přístrojů 28 procent a ve farmacii 27 procent.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang o víkendu řekl čínskému listu Žen-min ž'-pao, že vláda nemá politiku, která by nutila zahraniční podniky odevzdat své technologie. Pokud by nějaká firma byla schopna předložit fakta, která by prokazovala opak, bude se Čína snažit problém řešit, dodal.
Firmy se ale už dlouho obávají odplaty za to, že by mluvily o zneužívání vládními úředníky nebo státem podporovanými lokálními partnery, když mimo jiné nemají ani reálnou podporu u soudů kontrolovaných čínskou komunistickou stranou.
Většina firem v průzkumu komory také uvedla, že obchodní válka jejich podnikovou strategii nezměnila. Průzkum, v němž odpovědělo 585 podnikatelů, se však uskutečnil v lednu a v únoru, tedy před nejnovějším zvýšením cel ze strany USA. V té době pouze šest procent respondentů uvádělo, že přesouvají či přesunuli výrobu z Číny kvůli clům. Čtyři procenta uvedla, že zvažují nebo už snížily investice v Číně. Až 49 respondentů ovlivněných amerických cly uvedlo, že jejich firmy pokryly samy náklady vzniklé vyššími cly a ceny nechaly stejné.
Komora dodala, že členové mají negativní pohled na regulační prostředí v zemi. V příštích pěti letech 72 procent členů očekává, že překážky se zvýší nebo zůstanou stejné, přestože čínská vláda slíbila pokračovat v reformách a více otevřít ekonomiku.
Související
Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?
Nezodpovědné a devastující. Čína reaguje na Trumpův plán na zavedení cel, bouří se i Kanada
Čína , EU (Evropská unie) , technologie , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 1 hodinou
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 4 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 5 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 8 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 11 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák