Čína zaplatila rekordní částku firmám, aby čelily zpomalení růstu

Čína v loňském roce vyplatila firmám registrovaným na domácích burzách rekordní subvence, aby jim pomohla čelit zpomalování hospodářského růstu. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na údaje finanční databáze Wind.

Subvence loni podle těchto údajů vzrostly o 14 procent na 153,8 miliardy jüanů (515 miliard Kč). Údaje z databáze však zahrnují pouze 3545 podniků registrovaných na burzách. Analytik Ťiang Čchao ze společnosti Haitong Securities odhadl, že subvence pro celý čínský podnikový sektor činily v roce 2017 zhruba 430 miliard jüanů.

Údaje z databáze Wind podle listu Financial Times pravděpodobně prohloubí napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. "Tato data pouze posilují pocit, že čínské podniky vstupují do soutěžení o zakázky s velkým náskokem před konkurencí," uvedl Scott Kenedy z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia. Upozornil rovněž, že údaje nezahrnují různé nepřímé subvence.

Spojené státy nyní s Čínou vedou obchodní válku, ve které se pomocí zvyšování cel snaží Peking přimět k odstranění státní podpory pro podnikový sektor. Ta podle Washingtonu poskytuje čínským firmám nespravedlivou výhodu na globálních trzích.

Čína se v posledních letech potýká se zpomalováním hospodářského růstu. V loňském roce se její hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 6,6 procenta, tedy nejslabším tempem za téměř tři desetiletí.

"Loni bylo použito mnoho opatření na podporu ekonomiky a jednu část tvořily subvence," uvedl profesor Sü Pin z šanghajské obchodní školy CEIBS. Dodal, že cílem vyplacených subvencí bylo "kompenzovat ztráty podniků utrpěné v nepříznivém globálním ekonomickém prostředí".

Největším příjemcem subvencí podle údajů databáze Wind byla v loňském roce ropná společnost Sinopec, které obdržela 7,5 miliardy jüanů (25 miliard Kč). Značné subvence získaly rovněž automobilky, které se loni potýkaly s prvním poklesem čínského automobilového trhu za téměř tři desetiletí.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína hospodaření CNY (jüan)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy