Roboti v Jižní Koreji zastávají stále více pracovních pozic

Jihokorejské restaurace, obchody, supermarkety, banky, ale i výrobci ve stále větší míře využívají místo zaměstnanců roboty a další automatická zařízení. Kvůli technologickým inovacím však mnoho Korejců, především pak mladých lidí, obtížněji hledá práci. Píše to agentura AP.

V jedné z kaváren v hlavním městě Soulu připravuje kávu robot. Objednávky mu zákazníci posílají přes mobilní aplikaci či z automatizované pokladny. Do minuty obdrží zákazník kód, pomocí kterého může otevřít skříňku, ve které na něj čeká hotová káva. Robot zvládne připravovat 14 nápojů najednou.

"Je to skutečně zábavné a pohodlné," říká třicetiletá žena. "V době oběda je to tu zaplavené lidmi z kanceláří a místními. Takový robot se proto hodí, svou kávu dostanete snadněji," dodává.

Minimální mzda v Jižní Koreji vzrostla za poslední dva roky o 27,3 procenta, což firmy ještě více pobídlo k omezování nákladů tím, že lidské pracovníky nahradí roboty, domnívá se So Jong Ku, děkan jedné z místních ekonomických škol.

Mnohým pracovníkům se však tento trend nezamlouvá. V úterý v Soulu stávkovali jeřábníci, kteří protestovali proti používání automatických jeřábů na stavbách. Odbory také vystupují proti samoobslužným pokladnám ve velkých obchodních řetězcích.

Vláda také musela nedávno změnit svůj záměr plně zautomatizovat veškeré mýtné brány na korejských silnicích. O práci by přišlo asi 6700 lidí. Nakonec uzavřela kompromis - novou technologii stát částečně zavede, avšak lidem jejich práce zůstane.

Někteří mladí lidé nástup robotů naopak vítají. "Mileniálové, tedy ti, kteří se narodili po roce 1980, jsou nejdůležitější zákazníci. Tato generace se nerada setkává s lidmi, takže upřednostňují technologii, která jim umožňuje co nejvíce omezit komunikaci z očí do očí," upozorňuje děkan So Jong Ku.

Někdo má výhrady také vůči kvalitě služeb, kterou roboti poskytují. Například zmíněný robot v kavárně neumí vyrobit nápoj zákazníkovi přesně na míru, stěžuje si třicetiletá žena, která si zde kávu občas kupuje. A když je zaplaven objednávkami, trvá mu příprava nápoje dlouho. Výrobce ale údajně již pracuje na rychlejší a chytřejší verzi robota, který bude umět rozeznávat hlas a pohyby jednotlivých zákazníků a bude nabízet nápoje přesně podle jejich přání.

Jižní Korea byla jednou z prvních zemí, která s nadšením začala automatizaci prosazovat. V roce 2017 měla největší hustotu průmyslových robotů na světě - 710 na 100.000 pracovníků ve výrobě. Její trh s roboty je mezi pěti největšími na světě. Cílem vlády je ho dál rozšiřovat, aby v roce 2023 dosáhl hodnoty 15 bilionů wonů (přes 289 miliard Kč).

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti Jižní Korea zaměstnání

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy