Půjčka od MMF se vymstila. Třetina Egypťanů žije pod hranicí chudoby

Třetina obyvatel Egypta žije pod hranicí chudoby. S odkazem na zprávu tamního statistického úřadu o tom informovala agentura AP. Podle ní se severoafrická země s obtížemi snaží oživit ekonomiku po povstáních během takzvaného arabského jara z roku 2011.

Podle zprávy žilo v roce 2018 pod hranicí chudoby 32,5 procent obyvatel. V roce to přitom bylo 27,8 procent a na začátku tisíciletí 16,7 procent.

Zveřejněná zpráva nabízí první oficiální pohled na chudobu a výši příjmů v Egyptě od roku 2016, kdy vláda získala půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 12 miliard dolarů (přes 276 miliard korun). Podmínkou pro poskytnutí půjčky bylo zavedení řady reforem, zejména v oblasti daní, sociálních služeb a státní správy. Zvýšila se také cena paliva a poté, co byl umožněn volný pohyb měny, začala růst inflace.

Podle AP způsobila přijatá opatření růst cen základního zboží a tvrdě zasáhla zejména chudé i střední třídu.

Někteří analytici a organizace hájící lidská práva tvrdí, že se MMF při stanovování podmínek půjčky soustředí příliš úzce jen na makroekonomickou stabilitu ekonomiky a nebere v potaz sociální dopady reforem.

Podle amerického časopisu Foreign Policy Egypt vynakládá 38 procent svého rozpočtu jen na obsluhu dluhů a nezbývá mu proto dostatek prostředků na zaopatření občanské společnosti. Pokud by tento trend pokračoval, Egypt by mohl v blízké budoucnosti zbankrotovat.

Poslední část půjčky od MMF má Egypt obdržet v příštích týdnech.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt chudoba Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy