Odhaleno: Makléři mají tajné seznamy bytů a domů, kde straší

MAGAZÍN - Je dobře známou součástí městského folklóru v Hongkongu, že byt či dům, kde někdo zemřel násilnou smrtí, se dá často koupit se slevou až 30 procent z tržní ceny. Podle typu smrti - sebevražda nebo děsivá vražda - se může takový dům stát více nebo méně chung-ca.

Tento termín se z kantonštiny doslova překládá jako "dům s pohromou", ale v zásadě to znamená, že takový dům je strašidelný. Píše o tom zpravodajský server CNN.

Už méně známé je ale to, že existují neveřejné databáze, které shromažďují chung-ca adresy a s využitím místní pověrčivosti účinně ovlivňují ceny na jednom z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Problém s chung-ca spočívá v tom, že se šíří. Nejenže vražda ovlivní cenu bytu, kde se stala, ale pravděpodobně ji srazí i v okolních bytech a dokonce i celé budově.

"Databáze nespecifikují, ve kterém bytě se to stalo, data jsou neúplná: pokud má obytný dům 30 nebo 40 pater, je vysoce pravděpodobné, že tím budou postiženy všechny byty," poznamenala Jacklyn Pun Ka Yan, která je ředitelkou prodeje realitní kanceláře Many Wells Property Agent.

Zveřejněné informace mohou v některých případech upřesnit patro, ale ne byt, v němž k násilné smrti došlo. Někdy se objeví jenom adresa budovy. "Myslím, že by to měli vyjasnit. Neměli by jednoduše vyhlásit celé podlaží za strašidelné," řekl Patrick Fong, který bydlí ve stejném poschodí, kde je jeden chung-ca byt.

Jakmile je nemovitost uvedena v databázi, není z ní úniku, dodala Jacklyn Pun Ka Yan. Vlastníci pak mají jen málo možností, jak dosáhnout jejich výmazu z chung-ca seznamů.

Zároveň je více než 5000 realitních makléřů nuceno sledovat nálepky chung-ca ve městě. Zavazuje je k tomu rozhodnutí soudu z roku 2004, na jehož základě jsou realitní agenti povinni hlásit domy s temnou historií. Soud tehdy rozhodl ve prospěch kupujícího, který odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří, když zjistil, že nabízený byt je strašidelný.

Podle jednoho z nespokojených vlastníků, který se kvůli stigmatu spojeného s vlastnictvím strašidelného bytu představil jen jako pan Chan, je řešení problému jednoduché. "Vláda by měla kontrolovat databáze, aby adresy, jež uvádějí, byly podrobnější," řekl.

Například databáze chung-ca nemovitostí nazvaná Squarefoot měla k říjnu 2012 více než 3400 záznamů. V některých případech je u nich uvedena jen ulice, což je informace, která může účinně snížit hodnotu bytů v několika blocích.

Nejstrašidelnější místo na světě však nenajdete v Asii, nýbrž v Evropě. Je jím Borleyská fara v anglickém Essexu. Zprávy o zjeveních se nesou až do první poloviny 20. století. Jednalo se o ducha jeptišky, která byla poslána do kláštera za nemanželské dítě. Poté, co zde byl duch poprvé spatřen, se stalo plno divných věcí. Asi nejdivnější věc je požár z roku 1939, kdy fara skoro celá shořela. Říká se, že za to může zlomyslný duch. Na tomto panství byl ůdajně nafilmován duch. Bohužel páska se osvítila a kameraman za 3 dny zemřel za zahadných okolností. Lidé kteří na tomto místě byli, tvrdili, že měli pocit strachu a hrůzi a do večera zde nikdo nezdržel.

V Česku pak patří k jednomu z nejděsivějších míst Noutonický hřbitov. Místní o něm prý vypráví, že se na něm pohybují hroby (co to ale znamená, už žádný z nich bohužel nevysvětluje), po setmění je slyšet nářek, kroky a podivnou mlhu. Zkrátka každý, kdo místo zná, se mu po setmění vyhne jako čert kříži.

Hrůzu nahánějící zážitky přidávají i nadšenci, kteří se vydali na místo bádat, a opět i psychotronici, podle jejichž měření by měl být nejvíce aktivním místem zazděný vchod do hřbitovní kaple.

Jedna z teorií označuje jako hlavního působitele paranormálních jevů tajemnou baronku, k níž si její rodina zachovávala velký odstup, a která zemřela při zvláštní nehodě na koni. Ani po smrti ji však rodina nepřijala a prý ji pohřbila v neoznačeném hrobu mimo rodinnou hrobku, píše server horor.cz.

Do Noutonic se můžete vydat nedaleko za Prahu, konkrétně severozápadním směrem k městu Okoř.

Související

Násilí

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní posedlostí

Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v bytě se dvěma ložnicemi na severu Anglie a spát chodí obvykle až kolem druhé hodiny ráno. Ležela v posteli a četla si, když se najednou ozval zvuk, jako by na noční stolek vedle ní spadlo těžké závaží, napsal zpravodajský server The Guardian.
Ilustrační foto

Proč vidíme duchy? Vědci rozluštili stovky let starou záhadu

Duchové jsou jedním z nejstarších nadpřirozených monster na světě lidem se zjevují po celé zemi. Někteří věří, že jsou to pozůstatky zemřelých lidí, jiní, že jde o následky prokletí, další jejich vznik přisuzují mnoha jiným aspektům, a spousta lidí na ně nevěří. Vědci ale nyní konečně zjistili, jak to s duchy skutečně je.

Více souvisejících

Duchové nemovitosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy