Odhaleno: Makléři mají tajné seznamy bytů a domů, kde straší

MAGAZÍN - Je dobře známou součástí městského folklóru v Hongkongu, že byt či dům, kde někdo zemřel násilnou smrtí, se dá často koupit se slevou až 30 procent z tržní ceny. Podle typu smrti - sebevražda nebo děsivá vražda - se může takový dům stát více nebo méně chung-ca.

Tento termín se z kantonštiny doslova překládá jako "dům s pohromou", ale v zásadě to znamená, že takový dům je strašidelný. Píše o tom zpravodajský server CNN.

Už méně známé je ale to, že existují neveřejné databáze, které shromažďují chung-ca adresy a s využitím místní pověrčivosti účinně ovlivňují ceny na jednom z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Problém s chung-ca spočívá v tom, že se šíří. Nejenže vražda ovlivní cenu bytu, kde se stala, ale pravděpodobně ji srazí i v okolních bytech a dokonce i celé budově.

"Databáze nespecifikují, ve kterém bytě se to stalo, data jsou neúplná: pokud má obytný dům 30 nebo 40 pater, je vysoce pravděpodobné, že tím budou postiženy všechny byty," poznamenala Jacklyn Pun Ka Yan, která je ředitelkou prodeje realitní kanceláře Many Wells Property Agent.

Zveřejněné informace mohou v některých případech upřesnit patro, ale ne byt, v němž k násilné smrti došlo. Někdy se objeví jenom adresa budovy. "Myslím, že by to měli vyjasnit. Neměli by jednoduše vyhlásit celé podlaží za strašidelné," řekl Patrick Fong, který bydlí ve stejném poschodí, kde je jeden chung-ca byt.

Jakmile je nemovitost uvedena v databázi, není z ní úniku, dodala Jacklyn Pun Ka Yan. Vlastníci pak mají jen málo možností, jak dosáhnout jejich výmazu z chung-ca seznamů.

Zároveň je více než 5000 realitních makléřů nuceno sledovat nálepky chung-ca ve městě. Zavazuje je k tomu rozhodnutí soudu z roku 2004, na jehož základě jsou realitní agenti povinni hlásit domy s temnou historií. Soud tehdy rozhodl ve prospěch kupujícího, který odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří, když zjistil, že nabízený byt je strašidelný.

Podle jednoho z nespokojených vlastníků, který se kvůli stigmatu spojeného s vlastnictvím strašidelného bytu představil jen jako pan Chan, je řešení problému jednoduché. "Vláda by měla kontrolovat databáze, aby adresy, jež uvádějí, byly podrobnější," řekl.

Například databáze chung-ca nemovitostí nazvaná Squarefoot měla k říjnu 2012 více než 3400 záznamů. V některých případech je u nich uvedena jen ulice, což je informace, která může účinně snížit hodnotu bytů v několika blocích.

Nejstrašidelnější místo na světě však nenajdete v Asii, nýbrž v Evropě. Je jím Borleyská fara v anglickém Essexu. Zprávy o zjeveních se nesou až do první poloviny 20. století. Jednalo se o ducha jeptišky, která byla poslána do kláštera za nemanželské dítě. Poté, co zde byl duch poprvé spatřen, se stalo plno divných věcí. Asi nejdivnější věc je požár z roku 1939, kdy fara skoro celá shořela. Říká se, že za to může zlomyslný duch. Na tomto panství byl ůdajně nafilmován duch. Bohužel páska se osvítila a kameraman za 3 dny zemřel za zahadných okolností. Lidé kteří na tomto místě byli, tvrdili, že měli pocit strachu a hrůzi a do večera zde nikdo nezdržel.

V Česku pak patří k jednomu z nejděsivějších míst Noutonický hřbitov. Místní o něm prý vypráví, že se na něm pohybují hroby (co to ale znamená, už žádný z nich bohužel nevysvětluje), po setmění je slyšet nářek, kroky a podivnou mlhu. Zkrátka každý, kdo místo zná, se mu po setmění vyhne jako čert kříži.

Hrůzu nahánějící zážitky přidávají i nadšenci, kteří se vydali na místo bádat, a opět i psychotronici, podle jejichž měření by měl být nejvíce aktivním místem zazděný vchod do hřbitovní kaple.

Jedna z teorií označuje jako hlavního působitele paranormálních jevů tajemnou baronku, k níž si její rodina zachovávala velký odstup, a která zemřela při zvláštní nehodě na koni. Ani po smrti ji však rodina nepřijala a prý ji pohřbila v neoznačeném hrobu mimo rodinnou hrobku, píše server horor.cz.

Do Noutonic se můžete vydat nedaleko za Prahu, konkrétně severozápadním směrem k městu Okoř.

Související

Násilí

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní posedlostí

Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v bytě se dvěma ložnicemi na severu Anglie a spát chodí obvykle až kolem druhé hodiny ráno. Ležela v posteli a četla si, když se najednou ozval zvuk, jako by na noční stolek vedle ní spadlo těžké závaží, napsal zpravodajský server The Guardian.
Ilustrační foto

Proč vidíme duchy? Vědci rozluštili stovky let starou záhadu

Duchové jsou jedním z nejstarších nadpřirozených monster na světě lidem se zjevují po celé zemi. Někteří věří, že jsou to pozůstatky zemřelých lidí, jiní, že jde o následky prokletí, další jejich vznik přisuzují mnoha jiným aspektům, a spousta lidí na ně nevěří. Vědci ale nyní konečně zjistili, jak to s duchy skutečně je.

Více souvisejících

Duchové nemovitosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy