MAGAZÍN - Je dobře známou součástí městského folklóru v Hongkongu, že byt či dům, kde někdo zemřel násilnou smrtí, se dá často koupit se slevou až 30 procent z tržní ceny. Podle typu smrti - sebevražda nebo děsivá vražda - se může takový dům stát více nebo méně chung-ca.
Tento termín se z kantonštiny doslova překládá jako "dům s pohromou", ale v zásadě to znamená, že takový dům je strašidelný. Píše o tom zpravodajský server CNN.
Už méně známé je ale to, že existují neveřejné databáze, které shromažďují chung-ca adresy a s využitím místní pověrčivosti účinně ovlivňují ceny na jednom z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Problém s chung-ca spočívá v tom, že se šíří. Nejenže vražda ovlivní cenu bytu, kde se stala, ale pravděpodobně ji srazí i v okolních bytech a dokonce i celé budově.
"Databáze nespecifikují, ve kterém bytě se to stalo, data jsou neúplná: pokud má obytný dům 30 nebo 40 pater, je vysoce pravděpodobné, že tím budou postiženy všechny byty," poznamenala Jacklyn Pun Ka Yan, která je ředitelkou prodeje realitní kanceláře Many Wells Property Agent.
Zveřejněné informace mohou v některých případech upřesnit patro, ale ne byt, v němž k násilné smrti došlo. Někdy se objeví jenom adresa budovy. "Myslím, že by to měli vyjasnit. Neměli by jednoduše vyhlásit celé podlaží za strašidelné," řekl Patrick Fong, který bydlí ve stejném poschodí, kde je jeden chung-ca byt.
Jakmile je nemovitost uvedena v databázi, není z ní úniku, dodala Jacklyn Pun Ka Yan. Vlastníci pak mají jen málo možností, jak dosáhnout jejich výmazu z chung-ca seznamů.
Zároveň je více než 5000 realitních makléřů nuceno sledovat nálepky chung-ca ve městě. Zavazuje je k tomu rozhodnutí soudu z roku 2004, na jehož základě jsou realitní agenti povinni hlásit domy s temnou historií. Soud tehdy rozhodl ve prospěch kupujícího, který odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří, když zjistil, že nabízený byt je strašidelný.
Podle jednoho z nespokojených vlastníků, který se kvůli stigmatu spojeného s vlastnictvím strašidelného bytu představil jen jako pan Chan, je řešení problému jednoduché. "Vláda by měla kontrolovat databáze, aby adresy, jež uvádějí, byly podrobnější," řekl.
Například databáze chung-ca nemovitostí nazvaná Squarefoot měla k říjnu 2012 více než 3400 záznamů. V některých případech je u nich uvedena jen ulice, což je informace, která může účinně snížit hodnotu bytů v několika blocích.
Nejstrašidelnější místo na světě však nenajdete v Asii, nýbrž v Evropě. Je jím Borleyská fara v anglickém Essexu. Zprávy o zjeveních se nesou až do první poloviny 20. století. Jednalo se o ducha jeptišky, která byla poslána do kláštera za nemanželské dítě. Poté, co zde byl duch poprvé spatřen, se stalo plno divných věcí. Asi nejdivnější věc je požár z roku 1939, kdy fara skoro celá shořela. Říká se, že za to může zlomyslný duch. Na tomto panství byl ůdajně nafilmován duch. Bohužel páska se osvítila a kameraman za 3 dny zemřel za zahadných okolností. Lidé kteří na tomto místě byli, tvrdili, že měli pocit strachu a hrůzi a do večera zde nikdo nezdržel.
V Česku pak patří k jednomu z nejděsivějších míst Noutonický hřbitov. Místní o něm prý vypráví, že se na něm pohybují hroby (co to ale znamená, už žádný z nich bohužel nevysvětluje), po setmění je slyšet nářek, kroky a podivnou mlhu. Zkrátka každý, kdo místo zná, se mu po setmění vyhne jako čert kříži.
Hrůzu nahánějící zážitky přidávají i nadšenci, kteří se vydali na místo bádat, a opět i psychotronici, podle jejichž měření by měl být nejvíce aktivním místem zazděný vchod do hřbitovní kaple.
Jedna z teorií označuje jako hlavního působitele paranormálních jevů tajemnou baronku, k níž si její rodina zachovávala velký odstup, a která zemřela při zvláštní nehodě na koni. Ani po smrti ji však rodina nepřijala a prý ji pohřbila v neoznačeném hrobu mimo rodinnou hrobku, píše server horor.cz.
Do Noutonic se můžete vydat nedaleko za Prahu, konkrétně severozápadním směrem k městu Okoř.
Související
The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní posedlostí
Proč vidíme duchy? Vědci rozluštili stovky let starou záhadu
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák