Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze. Překvapivě se přidal i MMF

Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíření nového koronaviru pokračovaly v masivní fiskální stimulaci a pomoc předčasně neukončovaly, i když už mají obavy z rychle narůstajícího zadlužování. K apelu se přidal také Mezinárodní měnový fond (MMF), který je obvykle zastáncem rozpočtové zodpovědnosti. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

Podle centrálních bank je potřeba pokračovat ve výdajích, dokud nebude zřejmé, že hospodářské oživení je dokončeno. Některé země už mají tendenci pomoc omezovat, protože právě obava z rychlého nárůstu dluhů se dostává na přední místa mezi úkoly, které je nutné naléhavě řešit.

Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová už v úterý varovala, že hospodářské oživení bude dlouhé, nerovnoměrné a s nejistým výsledkem. Nynější krize je totiž nejhlubší za mnoho generací a svět se podle ní musí připravit na vzestup chudoby a na období vyšší nezaměstnanosti. Ukončit v takové situaci podporu ze strany vlád by proto bylo předčasné.

Podobně prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová řekla, že největší obavy má z toho, že vlády se rozhodnou nečekaně ukončit pomoc zaměstnancům a firmám. Stejný argument mají pro zachování pomoci i představitelé americké centrální banky (Fed) pod vedením jejího šéfa Jeroma Powella. Ve Spojených státech se už několik týdnů vedou debaty, jak připravit další soubor podpůrných opatření. Fed ale už dříve upozornil, že jeho vlastní nástroje, třeba další kolo nákupů dluhopisů, už by nebyly tak efektivní jako vládní výdaje.

Apel od těch nejvlivnějších centrálních bank světa je přitom číl dál jasnější: měnová politika má své limity, zvláště v krátkodobém horizontu. Proces podpory hospodářství budou muset dokončit fiskální instituce, které si mohou půjčovat za minimální úroky a které mají nástroje lépe uzpůsobené tomu, aby zajistily rychlou a cílenou vzpruhu.

Powell i Lagardeová se podle agentury Bloomberg snaží rozptýlit "mýtus o všemocné centrální bance", která je schopna v ekonomice vyřešit jakýkoliv problém, upozornil hlavní ekonom společnosti UBS Wealth Management v Londýně Paul Donovan. "Vždycky to vyřešit nemohou," řekl. "Toto není úvěrová krize. Levnější úvěry teď ekonomiku nepodpoří," dodal.

Oživení globální ekonomiky přitom ztrácí dynamiku a je zde riziko, že politici už nebudou ochotni pokračovat ve výdajích, když dluhy stoupají na nová maxima. MMF odhaduje, že vlády už na podporu hospodářství v úhrnu vynaložily asi 12 bilionů dolarů (téměř 279 bilionů Kč).

Analytici americké investiční banky JPMorgan Chase & Co spočítali, že fiskální podpora vlád už letos přidala k růstu globální ekonomiky 3,7 procentního bodu. Díky ní se podařilo dopady koronavirové krize zmírnit, jinak by byly asi dvakrát horší. Ekonomové této banky ale očekávají, že dosavadní fiskální podpora bude příští rok působit jako brzda, protože stimulační opatření se v sérii strategických chyb sníží, jako to bylo už v období po finanční krizi z roku 2008.

Související

Více souvisejících

banky Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) ecb Christine Lagardeová Fed (Americká centrální banka) Colin Powell

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy