Čína přes zkrácení doby karantény zůstává pro české podnikatele perspektivní

Čína přes zkrácení doby karantény po vstupu do země zůstává podle státní agentury CzechTrade v porovnání s okolními státy pro české podnikatele téměř uzavřená. Největším problémem je vyřízení vstupního víza či povinné testování.

Výraznou překážkou jsou i náklady na letenky, které kvůli nedostatku mezinárodních spojů dosahují vysokých částek. Navzdory problémům Čína pro mnohé české firmy představuje nadále perspektivní trh. Tamní vláda vyhlásila balíček podpůrných ekonomických opatření pro čínské i zahraniční společnosti, jež v Číně působí. ČTK to dnes sdělil ředitel regionálního centra CzechTrade v Číně Aleš Červinka.

Čína minulý týden pro cestující z ciziny zkrátila na polovinu dobu karantény kvůli šíření koronavirové nákazy. V karanténě v určeném hotelu lidé stráví sedm místo 14 dní, nutné je ale podle Červinky stále počítat i s dalšími třemi dny v domácí izolaci. Pobyt v Číně tak výrazně prodražují také náklady spojené s touto karanténou. "Největším problémem pro cesty českých exportérů do Číny nyní zůstává vyřízení vstupního víza, kde je v případě, že se nejedná o pracovní povolení, požadován i nadále tzv. PU letter, tedy zvací dopis od místních autorit, a povinné testování před odletem i na přestupu," uvedl Červinka.

Čína přesto podle Červinky eviduje za poslední měsíce pokračující růst přímých zahraničních investic. Vzhledem k jejímu obrovskému a rychle rostoucímu domácímu trhu ji v mezinárodním obchodě nelze ignorovat, řekl. Dodal, že na základě nového vydání tzv. Katalogu zvýhodněných odvětví pro zahraniční investice mohou firmy využít různých druhů vládních podpory a daňových úlev. Červinka vidí příležitosti pro české výrobce nejmodernější techniky, zařízení na ochranu životního prostředí, sportovního vybavení, dále firem ze zdravotnictví, oblasti péče o seniory, ale i zaměřených na prostředky k revitalizaci venkova a odborné vzdělání.

Se záměrem podpořit ekonomiku Čína nyní podle Červinky snížila například počet odvětví, kde měly zahraniční firmy dříve zakázáno podnikat nebo pro ně platila různá omezení. Týkalo se to mimo jiné automobilového průmyslu nebo financí. Červinka je přesvědčený, že tamní vláda se ve druhé polovině roku bude snažit stimulačními prostředky a reformaci dosáhnout plánovaného růstu hrubého domácího produktu (HDP) 5,5 procenta. Za první tři měsíce růst HDP činil 4,8 procenta.

"České firmy s vhodnými produkty či technologiemi a vhodně zvolenou obchodní strategií tedy na čínském trhu mají stále šanci uspět. Je však třeba více než v minulosti pečlivě sledovat neustále se měnící obchodní prostředí v Číně a přizpůsobovat pružně své obchodní plány," doplnil Červinka.

Z hlediska vývozu je Čína pro ČR podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu 16. nejdůležitějším trhem. České firmy tam za první čtvrtletí vyvezli zboží za zhruba deset miliard korun. V dovozu je Čína pro ČR druhým nejvýznamnějším partnerem, dovoz za první tři měsíce dosáhl asi 120 miliard korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Více souvisejících

podnikatelé Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy