Akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii, a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů. Investoři jsou nervózní kvůli epidemii nového koronaviru a jejímu možnému dopadu na hospodářství.
Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 7,72 procenta na 2746,61 bodu, zatímco index CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 7,88 procenta na 3688,36 bodu. Pro burzu v Šanghaji byl dnešek nejhorší od takzvaného černého pondělí ze srpna 2015, kdy globálními trhy otřásly obavy ze zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky.
Hlavní index burzy v Šen-čenu dnes odepsal 8,45 procenta na 9779,67 bodu. Zaznamenala tak nejprudší procentní pokles od roku 2007, poznamenal server CNN.
Čínská vláda ve snaze zabránit panice podnikla kroky, které mají podpořit ekonomiku. V rámci boje s epidemií totiž bylo omezeno cestování a firmy přerušily výrobu. Čínská centrální banka v neděli slíbila, že napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru na ekonomiku.
I tak byly ztráty vysoké, i když podle analytiků byly převážně výsledkem prodejního tlaku, který narostl v době novoročních svátků. Manažer společnosti Pala Asset Management David Nietlispach označil reakci trhu za docela rozumnou, podle něj na trhu nevypukla panika.
Ztráty se neomezily pouze na Čínu. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes odepsal 1,01 procenta na 22.971,94 bodu.
Na akciových trzích v Číně se naposledy obchodovalo 23. ledna. Tehdy bylo hlášeno jen 17 obětí nového koronaviru, od té doby se ale počet mrtvých zvýšil a přesáhl 300. Onemocnění se také rozšířilo do více než dvou desítek zemí a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila stav globální zdravotní nouze.
Řada ekonomů, včetně těch z finančních ústavů Citigroup, Nomura nebo JPMorgan, už zhoršila své prognózy růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny. Nomura poznamenala, že vzhledem k velkému přispění Číny k celosvětovému růstu to bude mít pravděpodobně dopad i na globální růst. Také akciové trhy jinde v Asii zřejmě zatím zůstanou pod zvýšeným prodejním tlakem, neboť se očekává, že v příštích týdnech počet nakažených dále poroste.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila dočasné uzavření deseti ze 13 hraničních přechodů mezi Hongkongem a pevninskou Čínou kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Uzavření hranic s Čínou požadovaly po hongkongské vládě při dnešní stávce stovky pracovníků ve zdravotnictví. Zablokování celé hranice ale Lamová odmítla s tím, že by to bylo "diskriminační, nepatřičné a nepraktické".
Sdružení zaměstnanců nemocnic, které má asi 18.000 členů, uvedlo, že do protestní akce se dnes zapojilo 2400 pracovníků - navzdory výzvám vlády, aby tak nečinili.
V Hongkongu bylo zatím potvrzeno 15 případů nákazy novým koronavirem, který se koncem loňského roku objevil v čínském městě Wu-chan. V Číně je mrtvých již 361, jedinou oběť mimo území Číny zaznamenaly Filipíny. Infikovaných lidí je přes 17.000.
Hongkong již dříve přijal proti šíření nového koronaviru jistá opatření, mimo jiné přerušil dopravu na vysokorychlostní železnici mezi Hongkongem a pevninskou Čínou i vzájemné trajektové spojení.
V úplném uzavření hranic ale vláda nevyšla stávkujícím vstříc. Správkyně Hongkongu Lamová podle agentury Reuters sdělila, že tři hraniční přechody zůstanou otevřené. Podle agentury AP budou v provozu dva přechody. Šéfka hongkongské vlády přitom odmítla, že by byla opatření proti šíření koronaviru přijata pod tlakem pracovníků ve zdravotnictví, kteří podle AP pohrozili pětidenní stávkou.
Stávkující kromě uzavírky hranic žádají vládu, aby usnadnila distribuci ochranných roušek občanům, zajistila, aby nejvíce ohrožení pracovníci ve zdravotnictví měli dostatek lékařského materiálu a odpovídající ochranu. Stávkující vyzývají rovněž k zajištění dostatku izolačních oddělení pro pacienty.
Správkyně Lamová dnes přiznala, že Hongkong nemá dostatek ochranných masek, a uvedla, že tento problém nelze vyřešit v krátkém časovém období. Podle agentury Reuters vládne v Hongkongu kvůli šíření nového koronaviru panika; obyvatelé této bývalé britské kolonie vyprázdnili regály supermarketů, aby se zásobili rýží, solí, olejem i čisticími prostředky. Zhruba 90 procent potravin se do Hongkongu dováží, přičemž velká část importu pochází právě z pevninské Číny.
Stávky a demonstrace požadující po hongkongské vládě razantnější reakci na šíření koronaviru se v Hongkongu konají jen několik měsíců po vlně masových demonstrací, jejichž cílem bylo dosáhnout demokratických reforem a zastavit stále větší zasahování Pekingu do hongkongských záležitostí. Pod čínskou správu přešel Hongkong v roce 1997.
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Čína , Hongkong , Carrie Lamová , Akcie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 46 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 1 hodinou
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 2 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 5 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 6 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě