MMF kvůli koronaviru zhoršil prognózu. Pokles se čeká u čínské i světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. V dnešním prohlášení to uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Letošnímu růstu globální ekonomiky pak epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

Růst světové ekonomiky by měl navzdory dnešnímu zhoršení výhledu zrychlit oproti loňskému roku, kdy činil 2,9 procenta. "Nejistoty jsou tak velké, že neumožňují spolehlivou předpověď. Může nastat řada scénářů v závislosti na tom, jak rychle se virus dostane pod kontrolu a jak rychle se Čína a další dotčené ekonomiky vrátí k normálu," upozornila Kristalina Georgievová na webu MMF.

Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. "Zabýváme se ale i horšími scénáři, ve kterých bude šíření viru pokračovat déle a globálněji a dopady na hospodářský růst budou mít delší trvání," uvedla Georgievová.

Šéfka MMF rovněž vyjádřila podporu lidem v Číně a v dalších zasažených zemích. "Čínské úřady pracují na minimalizaci negativního vlivu na ekonomiku pomocí krizových opatření, zajišťování likvidity, rozpočtových opatření a finanční podpory," uvedla.

Georgievová také upozornila, že podle názoru Světové zdravotnické organizace (WHO) lze pomocí důrazných a koordinovaných opatření dostat šíření nového koronaviru v Číně i ve světě pod kontrolu. Dodala, že globální spolupráce je v boji proti epidemii a jejím ekonomickým dopadům klíčová.

Šéfka MMF dnes výhled představila centrálním bankéřům a ministrům financí skupiny největších ekonomik světa G20 na jejich zasedání v Rijádu. Japonský ministr financí Taró Aso uvedl, že na rizika spojená s koronavirem na zasedání poukazovaly téměř všechny členské země skupiny. Dodal, že podle jeho názoru by epidemie mohla mít "vážný vliv na světovou ekonomiku". Vyzval rovněž, aby členské země G20 s dostatečným fiskálním prostorem podpořily globální ekonomiku zvýšením výdajů.

Podle některých ekonomů by v prvním čtvrtletí mohl hospodářský růst v Číně zpomalit pod tři procenta z šesti procent v závěru loňského roku. Představitelé čínské centrální banky nicméně vyjádřili přesvědčení, že hospodářské dopady epidemie koronaviru budou omezené a že po jejím skončení se ekonomika rychle zotaví. Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy.

Čínská centrální banka podle svého viceguvernéra podnikne další kroky na podporu ekonomiky, včetně snížení finančních nákladů pro podniky. "Jsme schopni dopad epidemie kompenzovat," uvedl viceguvernér Liou Kuo-čchiang v rozhovoru se státním listem Financial News. Centrální banka už v posledních týdnech snížila několik klíčových úrokových sazeb a vyzvala komerční banky, aby poskytovaly levné půjčky a další úlevy podnikům, které byly epidemií koronaviru nejvíce zasaženy.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Čína Ekonomika Kristalina Georgievová G20 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy