Ekonomická krize na obzoru? Čína táhne svět ke dnu

New York/Šanghaj - Rekordním propadem zahájily nový týden čínské akcie a jejich hlavní indexy ztratily přes osm procent, což je nejvíc za osm a půl roku. Akciové burzy padaly v celé Asii a navázaly na páteční globální výprodej vyvolaný nepříznivými údaji z čínské ekonomiky.

Šanghajská akciová burza zažila nejhlubší jednodenní ztrátu od roku 2007. Přišla tím už o všechny letošní vysoké zisky. Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která prohloubila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.

Pád čínských akcií se promítl do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Pod vlivem dalšího propadu na čínských burzách zahájily dnes prudkým poklesem i evropské akciové trhy. Pokračuje také pokles cen komodit v čele s ropou, což je trh, který v poslední době sráží zejména ochabování čínské poptávky. Barel dnes v přepočtu stojí 925 korun, ještě před rokem přitom vyšel na 2500.

Ztráty se projevují u nadnárodních společností i jednotlivců. Před čtrnácti dny přistoupila Čína k devalvaci měny a hodnota akcií tak klesla o neuvěřitelných pět trilionů dolarů. Nadnárodní podniky za tu dobu přišly o 230 miliard dolarů (v přepočtu asi 5 a půl bilionů korun).

O ohromné sumy přicházejí i nejbohatší lidé světa, každý den se jedná o desítky miliard dolarů. Například zakladatel Microsoftu Bill Gates přišel v uplynulých dnech o 1,4 miliardy dolarů (33,6 miliard korun), šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi se zase účet ztenčil o 1,9 miliard dolarů (45 miliard korun).

Zpomalování hospodářského růstu v Číně by ale mělo mít pouze omezené dopady na německou ekonomiku. Uvedla to dnes podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva hospodářství. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

"Sledujeme vývoj v Číně velmi pozorně. Bezprostřední důsledky pro německou ekonomiku by však měly být omezené," řekla mluvčí. "Vývoz do Číny je pro německou ekonomiku důležitý, jeho podíl (na celkovém exportu) však činí pouze 6,6 procenta," dodala. Upozornila, že hlavním motorem růstu německého exportu je nyní poptávka v Evropské unii.

Německá centrální banka Bundesbank minulý týden uvedla, že německá ekonomika bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Současně však varovala, že vyhlídky světové ekonomiky zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně.

Související

Více souvisejících

Čína Burza NYSE Ekonomika

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy