New York/Šanghaj - Rekordním propadem zahájily nový týden čínské akcie a jejich hlavní indexy ztratily přes osm procent, což je nejvíc za osm a půl roku. Akciové burzy padaly v celé Asii a navázaly na páteční globální výprodej vyvolaný nepříznivými údaji z čínské ekonomiky.
Šanghajská akciová burza zažila nejhlubší jednodenní ztrátu od roku 2007. Přišla tím už o všechny letošní vysoké zisky. Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která prohloubila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.
Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.
Pád čínských akcií se promítl do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Pod vlivem dalšího propadu na čínských burzách zahájily dnes prudkým poklesem i evropské akciové trhy. Pokračuje také pokles cen komodit v čele s ropou, což je trh, který v poslední době sráží zejména ochabování čínské poptávky. Barel dnes v přepočtu stojí 925 korun, ještě před rokem přitom vyšel na 2500.
Ztráty se projevují u nadnárodních společností i jednotlivců. Před čtrnácti dny přistoupila Čína k devalvaci měny a hodnota akcií tak klesla o neuvěřitelných pět trilionů dolarů. Nadnárodní podniky za tu dobu přišly o 230 miliard dolarů (v přepočtu asi 5 a půl bilionů korun).
O ohromné sumy přicházejí i nejbohatší lidé světa, každý den se jedná o desítky miliard dolarů. Například zakladatel Microsoftu Bill Gates přišel v uplynulých dnech o 1,4 miliardy dolarů (33,6 miliard korun), šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi se zase účet ztenčil o 1,9 miliard dolarů (45 miliard korun).
Zpomalování hospodářského růstu v Číně by ale mělo mít pouze omezené dopady na německou ekonomiku. Uvedla to dnes podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva hospodářství. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.
"Sledujeme vývoj v Číně velmi pozorně. Bezprostřední důsledky pro německou ekonomiku by však měly být omezené," řekla mluvčí. "Vývoz do Číny je pro německou ekonomiku důležitý, jeho podíl (na celkovém exportu) však činí pouze 6,6 procenta," dodala. Upozornila, že hlavním motorem růstu německého exportu je nyní poptávka v Evropské unii.
Německá centrální banka Bundesbank minulý týden uvedla, že německá ekonomika bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Současně však varovala, že vyhlídky světové ekonomiky zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně.
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Čína , Burza NYSE , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě