GLOSA | Před 30 lety zaniklo Československo. Pokojný rozpad společného státu byl jeho zářnou hodinou

O půlnoci 31. prosince 1992 přestalo existovat Československo. V kontextu aktuálního dění jen pár stovek kilometrů od našich východních hranic letošní kulaté výročí nevybízí k hledání odpovědi na tradičně kladenou otázku, zda byl rozpad československé federace prospěšný, případně nevyhnutelný krok. Místo toho je na místě vyzdvihnout poklidný průběh celého procesu. V tomto směru by se zánik společného státu měl zařadit k nejvíce inspirativním momentům českých a samozřejmě i slovenských dějin.

Rekapitulace důvodů, proč Československo zaniklo, by vydala na obsáhlou knihu. V uplynulých třech dekádách bylo ostatně sepsáno velké množství kvalitních analýz, další zajisté v budoucnu přidá generace českých i slovenských odborníků, která nebude zatížena osobním sentimentem prožité části života ve společném státu.

Mimořádně důležitým úkolem nepochybně bude s patřičným odstupem identifikovat příčiny, proč se rozdělení Československa obešlo bez výraznějšího násilí, neprovázela jej bezprostřední hrozba vypuknutí ozbrojeného konfliktu a nezaselo všeobecnou nevraživost mezi obyvatelstvem dvou nástupnických států. Konec Československa se totiž výrazně vymyká z běžných schémat rozpadu mnohonárodnostních státních útvarů v moderní éře.

Václav Klaus, jeden z hlavních aktérů událostí druhé poloviny roku 1992, se nechal letos slyšet, že za jiné konstelace by po sobě Češi a Slováci během rozpadu federace „určitě stříleli“. Přestože exprezidentova slova byla primárně dalším pokračováním dlouhé řady jeho útoků na Evropskou unii (právě skutečnost, že Československo tehdy nebylo členskou zemí, podle Klause umožnila jeho pokojný zánik), odrážejí také fakt, že „sametový rozvod“ nebyl tak samozřejmý, jak se může na první pohled zdát.

Nezapomínejme, že Československo bylo rozděleno ve velmi krátké době, víceméně během půl roku. Tato rychlost rázně zatáhla za brzdu zjitřených emocí a nacionalistických nálad, které byly ve své době na vzestupu. Zůstává otázkou, kam by dorostly, řekněme, ve střednědobém horizontu.

Jistě, Československo mělo pro poklidné rozdělení v mnoha směrech lepší výchozí podmínky než další evropské federace, jejichž zánik ve stejné době provázelo násilí, tedy Jugoslávie a Sovětský svaz. Vzniklo jako svého druhu „sňatek z rozumu“, byť jej obě strany vnímaly odlišně. Mezi jeho dvěma hlavními národy prakticky neexistovaly velké historické spory ani zásadní náboženské či kulturní odlišnosti, které výrazně usnadňují vybičování šovinistických nálad. Absentovaly i podstatnější dohady o územní vymezení nástupnických států, jelikož společné hranice nepředstavovaly v moderní éře třecí plochu mezi Čechy a Slováky.

Ano, pomyslné minové pole, kterým bylo nutné na cestě k rozdělení země bez úhony projít, tedy v případě Československa skýtalo nesrovnatelně méně smrtících a paralyzujících rozbušek než v případě Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu, Čečenska nebo Ukrajiny. Přesto bychom význam poklidného rozdělení československého státu neměli zlehčovat ani upozaďovat sentimentem nad společně prožitými roky.

V delším časovém horizontu bude Československo tvořit relativně krátkou společnou kapitolu českých a slovenských dějin, které se před 28. říjnem 1918 odvíjely do značné míry odděleně a 1. ledna 1993 se v tomto směru vrátily k tradičnímu schématu. Největší přínos společného státu z pohledu velkých dějin a velkých příběhů tak bude pravděpodobně spočítávat ve způsobu jeho zániku. Před třiceti lety Češi a Slováci ukázali, že je možné rozdělit mnohonárodnostní státní útvar bez krveprolití a zůstat přáteli. Viděno historickou optikou, nejde o zanedbatelnou věc.

Autor je historik.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo glosa Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy