KOMENTÁŘ | Motoristé nebo Stačilo! ve vládě? Pro Babiše nevýhodné, některá vládní strana na podzim musí zkousnout hrdost

Na podzim Českou republiku čekají volby do Poslanecké sněmovny. Pokud hnutí ANO zvítězí, jeho reálnými koaličními partnery zůstanou především koalice Stačilo! a Motoristé sobě. Ani jedna z těchto variant však pro Andreje Babiše nepředstavuje ideální scénář. Situace tak může vyústit v to, že se ANO nakonec spojí s některou ze současných vládních stran, kterou bude čekat stejný osud jako Sociální demokracii. 

Podle dlouhodobých průzkumů veřejného mínění si hnutí ANO udržuje dominantní postavení a vše nasvědčuje tomu, že letošní sněmovní volby ovládne – pokud se nestane zázrak. Ačkoli v poslední době mírně oslabilo ve prospěch menších stran, například Motoristé sobě, jeho celková pozice zůstává pevná a zásadní změny se nekonají.

Tento vývoj nepřináší žádné velké překvapení. Hnutí ANO si systematicky buduje podporu napříč generacemi – oslovuje jak starší voliče, tak mladší generaci. Ačkoliv mnohé jeho sliby zavánějí populismem a jejich realizace je přinejmenším nejistá, vyhlídky na podzimní triumf může Babiš přičítat především současné vládní koalici, jejíž kroky působí nepřesvědčivě a často budí kontroverze.

Jak však ukazují nejen evropské, ale i globální trendy, na vzestupu jsou strany z okrajů politického spektra. V Německu raketově rostou preference krajně pravicové AfD, zatímco Spojené státy se ocitají v sevření mocenského tandemu prezidenta Donalda Trumpa a nejbohatšího muže světa Elona Muska.

Stejný trend lze pozorovat i v České republice. Zatímco (krajně) pravicoví Motoristé sobě nadále posilují a komunistická koalice Stačilo! si stabilně udržuje hranici pěti procent, tradičně umírněné strany jako KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti se propadají stále hlouběji.

Největší problém však spočívá v tom, že pokud koalice SPOLU vstoupí do voleb ve stejné podobě jako minule, její současný volební potenciál nemusí stačit k vytvoření většinové vlády se STAN. Situaci navíc komplikuje postoj Pirátů, kteří po sérii mezistranických sporů vedoucích k jejich odchodu z kabinetu Petra Fialy na další spolupráci pravděpodobně nepřistoupí.

Naopak hnutí ANO má reálnou šanci zvítězit s výrazným náskokem a sestavit jednobarevnou vládu. Nicméně předvolební boj se teprve rozbíhá, a dosud nebyla vyložena všechna „špinavá“ esa. Stejně jako současné koaliční strany může i ANO přijít o část voličské podpory, což by nakonec mohlo vyústit v situaci, kdy k vytvoření vlády bude muset hledat spojence napříč krajní pravicí či levicí.

Vláda ANO a SOCDEM? Nereálné

V této situaci se jako nejméně kontroverzní varianta jeví návrat Sociální demokracie (bývalé ČSSD) do Sněmovny pod vedením Jany Maláčové. I menší počet mandátů by mohl otevřít cestu ke koalici ANO a SOCDEM, což by bylo stále přijatelnější řešení než případná vláda ANO s komunisty či krajními nacionalisty.

Jenže situace zdaleka není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Volební potenciál SOCDEM byl v posledních letech prakticky rozprášen – především ve prospěch ANO, ale i dalších levicových či dokonce vládních subjektů. Pokud se sociálním demokratům podaří přiblížit pětiprocentní hranici, bude to spíše politický zázrak než předvídatelný úspěch.

Komunisté podpořili devastaci státního rozpočtu

Na rozdíl od SOCDEM se poměrně solidně daří koalici Stačilo! pod vedením Kateřiny Konečné. Ačkoli se programové vize hnutí ANO a komunistů v mnohém rozcházejí, nelze přehlédnout, že Babiš už v minulosti neváhal požádat KSČM o podporu – například při skládání vlády v roce 2017. Právě komunisté tehdy sehráli klíčovou roli a byli hlavním důvodem, proč kabinet ANO a tehdejší ČSSD přežil celé čtyři roky, navzdory řadě masivních neúspěchů.

Ano, komunisté skutečně podporovali Babišovu vládu, která se během pandemie koronaviru potýkala s výraznými problémy a vytvořila rekordní schodek státního rozpočtu přesahující 400 miliard korun. Konkrétně v roce 2021 dosáhl deficit 419,7 miliardy korun, což byl nejhorší výsledek od vzniku České republiky.

Za Babišovy vlády se stalo běžným, že schodek rozpočtu přesahoval sto miliard korun. Například v roce 2020 byl schodek 367,4 miliardy korun. Současná vláda Petra Fialy postupně snižuje rozpočtové schodky. V roce 2024 dosáhl deficit 271,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o 17,1 miliardy korun.

Pokud se Babiš rozhodne spojit síly s Konečnou a její koalicí, Českou republiku zřejmě nečekají jednoduché časy. Politika štědrých důchodových výdajů a dalších opatření zatěžujících státní rozpočet nebude jen pokračovat, ale ve spojení s komunisty se pravděpodobně ještě více prohloubí.

S Motoristy Trumpovou loutkou

Jak hnutí ANO, tak Motoristé sobě otevřeně sympatizují s politikou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud by tyto dvě strany vytvořily koalici, znamenalo by to nekritickou podporu téměř jakéhokoliv Trumpova kroku či prohlášení, a tedy výrazné přizpůsobení české politiky jeho agendě.

Jenže česká politika se americké jednoduše přizpůsobit nemůže – už jen proto, že funguje na zcela odlišných principech. Demokratické instituce, které zajišťují stabilitu systému, se liší, stejně jako samotné procesy vládnutí. Zatímco ve Spojených státech hraje klíčovou roli federalistické zřízení s prezidentem v čele, Česká republika je unitárním státem s jasnou dominancí vlády a parlamentu, což zásadně ovlivňuje politickou dynamiku i možnosti řízení země.

Stejně jako v případě vládního systému se liší i samotné mocenské postavení obou zemí. Spojené státy si mohou dovolit jednat samostatně podle vlastních strategických zájmů, aniž by to zásadně ohrozilo jejich mezinárodní postavení. Česká republika však takový luxus nemá – jakékoli unilaterální kroky by mohly oslabit její vazby na klíčové spojence a vystavit ji geopolitickým rizikům, včetně bezprostředního ohrožení ze strany Ruské federace.

Není zcela jasné, do jaké míry Babiš a Motoristé sobě skutečně plánují bezvýhradně podporovat Trumpovu administrativu, avšak lze očekávat, že budou ochotni vyhovět téměř jakémukoli požadavku z Washingtonu. Takový přístup by mohl mít vážné důsledky nejen pro postavení České republiky v Evropské unii, ale i pro její celkovou mezinárodní reputaci a diplomatickou stabilitu.

Někdo se musí přenést přes vlastní hrdost

Pokud by hnutí ANO před volbami výrazně oslabilo, mohlo by se ocitnout v situaci, kdy by ke své vládní většině potřebovalo podporu jak od koalice Stačilo!, tak od Motoristů sobě. Výsledkem by byla ideologicky nesourodá levo-středo-pravá vláda, která by postrádala jakoukoli vnitřní soudržnost a jen stěží by dokázala vytvořit stabilní program na celé čtyřleté volební období.

S velkou pravděpodobností by taková nesourodá vláda vedla k předčasným sněmovním volbám, jelikož Motoristé sobě a koalice Stačilo! by se jen těžko shodli na klíčových politických otázkách – jejich programy jsou v mnoha ohledech neslučitelné. Babiš, případně Karel Havlíček jako premiér, by se tak ocitl v bezvýchodné situaci, která by téměř jistě znamenala jejich politickou smrt. 

Pokud koalice SPOLU a STAN nezískají dostatek mandátů k sestavení vlády podobné té současné, bude nutné hledat radikální řešení. Některá z koaličních stran by se musela přenést přes vlastní hrdost, zapomenout na rozpory s hnutím ANO a následovat osud SOCDEM – tedy vstoupit do vlády s Babišem a směřovat k politickému zániku.

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Překvapivý vývoj na politické scéně: ANO i Spolu oslabují, Motoristé výrazně posílili

Lednový volební model agentury Kantar CZ přinesl překvapivý vývoj na české politické scéně. Hnutí ANO sice nadále zůstává největší politickou silou v zemi, avšak oproti listopadu ztratilo 3,5 procentního bodu a aktuálně by získalo 33,5 procenta hlasů. Druhá koalice SPOLU rovněž oslabila, když by ji volilo 19 procent voličů, což představuje dvoubodový pokles. Uvedla to Česká televize.

Více souvisejících

Motoristé Vláda ČR Andrej Babiš komentář

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy