KOMENTÁŘ | Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Fico při svém působení coby předseda slovenské vlády vždy v rámci evropských struktur nakonec zachoval prozápadní postoj – alespoň co se nejzásadnějších otázek týká. Souhlasil s prvními sankcemi bloku proti Rusku po anexi Krymského poloostrova roku 2014. Před slovenskou veřejností pak sice hovořil o svém odporu vůči Bruselu, jeho činy ale byly zřejmé.

Smer je na evropské úrovni (stále) členem středolevých stran, konkrétně Strany evropských socialistů (PES). Ta zahrnuje sociálnědemokratické a labouristické strany. Tvoří většinu Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Stojí tedy například po boku české Sociální demokracie (dřívější ČSSD).

Je to známkou toho, že všechny strany, které ve svých domácích zemích dostanou mandáty do Evropského parlamentu, mají své zastoupení – tohoto potenciálu může využít i česká SPD ve Straně identity a práce (ID), ze Slovenska zde třeba figurovala strana Sme rodina Borise Kollára.

 

Evropský parlament má „otevřenou náruč“ pro úplně každou stranu, navíc funguje velice podobně jako národní parlamenty, jak je známe. ID má v parlamentu 73 křesel, nelze tedy říct, že by hlas SPD nebyl vyslyšen. PES je zase druhá největší strana – má 153 křesel, Smer tedy také může mít svůj podíl na rozhodování. Podrobnější informace o rozložení sil najdete zde.

To vše znamená, že v každé straně či frakci Evropského parlamentu se nachází řada stran. Poslanci menších zemí stojí po boku ideologicky blízkých stran ze zemí větších (nebo naopak).

Podobně je na tom Rada Evropské unie (neboli ministři relevantních oblastí) a Evropská rada (hlavy států či předsedové vlád). Zde už neprobíhají rozhodnutí na základě ideologie či politické orientace, nýbrž podle národního zájmu.

Doporučené články

Konkrétně v Evropské radě má budoucí Ficova vláda největší moc. Zde může využít práva veta a bez jejího souhlasu se nejdůležitější politiky Evropské unie nepohnou. Jen málokdy se ale stane, že by některá ze zemí skutečně dokázala Evropskou radu zablokovat. Všechny země jsou si tu de facto rovny, každá může vkládat ke sporným rozhodnutím připomínky, a každá taková připomínka zůstává u důležitého rozhodnutí navždy.

Politik či diplomat, který na konci souhlasí s určitou politikou nebo rozhodnutím, může voličům říct. „Sice jsme ji odsouhlasili, ale zde jsou naše připomínky.“ Na této bázi EU funguje, a nejen Fico, ale i maďarský premiér Viktor Orbán či bývalý premiér ČR Andrej Babiš to dobře ví.

Nezdá se, že by EU byla jen na základě Ficovy rétoriky ohrožena. Pro Slováky – včetně Fica, je členství v bloku exkluzivní příležitostí k vlastnímu rozvoji. Není radno ji zahazovat, zatím jim – a ani nám – nikdo nic lepšího nenabídne.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Peter Pellegrini

Novým slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini

Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini. Vyplývá to z výsledků prezidentských voleb, kdy po sečtení 99 procent hlasů vyhrál se ziskem 53,38 procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Ten získal 46,62 procent.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy