Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.
Fico při svém působení coby předseda slovenské vlády vždy v rámci evropských struktur nakonec zachoval prozápadní postoj – alespoň co se nejzásadnějších otázek týká. Souhlasil s prvními sankcemi bloku proti Rusku po anexi Krymského poloostrova roku 2014. Před slovenskou veřejností pak sice hovořil o svém odporu vůči Bruselu, jeho činy ale byly zřejmé.
Smer je na evropské úrovni (stále) členem středolevých stran, konkrétně Strany evropských socialistů (PES). Ta zahrnuje sociálnědemokratické a labouristické strany. Tvoří většinu Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Stojí tedy například po boku české Sociální demokracie (dřívější ČSSD).
Je to známkou toho, že všechny strany, které ve svých domácích zemích dostanou mandáty do Evropského parlamentu, mají své zastoupení – tohoto potenciálu může využít i česká SPD ve Straně identity a práce (ID), ze Slovenska zde třeba figurovala strana Sme rodina Borise Kollára.
Evropský parlament má „otevřenou náruč“ pro úplně každou stranu, navíc funguje velice podobně jako národní parlamenty, jak je známe. ID má v parlamentu 73 křesel, nelze tedy říct, že by hlas SPD nebyl vyslyšen. PES je zase druhá největší strana – má 153 křesel, Smer tedy také může mít svůj podíl na rozhodování. Podrobnější informace o rozložení sil najdete zde.
To vše znamená, že v každé straně či frakci Evropského parlamentu se nachází řada stran. Poslanci menších zemí stojí po boku ideologicky blízkých stran ze zemí větších (nebo naopak).
Podobně je na tom Rada Evropské unie (neboli ministři relevantních oblastí) a Evropská rada (hlavy států či předsedové vlád). Zde už neprobíhají rozhodnutí na základě ideologie či politické orientace, nýbrž podle národního zájmu.
Konkrétně v Evropské radě má budoucí Ficova vláda největší moc. Zde může využít práva veta a bez jejího souhlasu se nejdůležitější politiky Evropské unie nepohnou. Jen málokdy se ale stane, že by některá ze zemí skutečně dokázala Evropskou radu zablokovat. Všechny země jsou si tu de facto rovny, každá může vkládat ke sporným rozhodnutím připomínky, a každá taková připomínka zůstává u důležitého rozhodnutí navždy.
Politik či diplomat, který na konci souhlasí s určitou politikou nebo rozhodnutím, může voličům říct. „Sice jsme ji odsouhlasili, ale zde jsou naše připomínky.“ Na této bázi EU funguje, a nejen Fico, ale i maďarský premiér Viktor Orbán či bývalý premiér ČR Andrej Babiš to dobře ví.
Nezdá se, že by EU byla jen na základě Ficovy rétoriky ohrožena. Pro Slováky – včetně Fica, je členství v bloku exkluzivní příležitostí k vlastnímu rozvoji. Není radno ji zahazovat, zatím jim – a ani nám – nikdo nic lepšího nenabídne.
Související
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém
volby na Slovensku , Slovensko , Robert Fico
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě