KOMENTÁŘ | Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Fico při svém působení coby předseda slovenské vlády vždy v rámci evropských struktur nakonec zachoval prozápadní postoj – alespoň co se nejzásadnějších otázek týká. Souhlasil s prvními sankcemi bloku proti Rusku po anexi Krymského poloostrova roku 2014. Před slovenskou veřejností pak sice hovořil o svém odporu vůči Bruselu, jeho činy ale byly zřejmé.

Smer je na evropské úrovni (stále) členem středolevých stran, konkrétně Strany evropských socialistů (PES). Ta zahrnuje sociálnědemokratické a labouristické strany. Tvoří většinu Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Stojí tedy například po boku české Sociální demokracie (dřívější ČSSD).

Je to známkou toho, že všechny strany, které ve svých domácích zemích dostanou mandáty do Evropského parlamentu, mají své zastoupení – tohoto potenciálu může využít i česká SPD ve Straně identity a práce (ID), ze Slovenska zde třeba figurovala strana Sme rodina Borise Kollára.

 

Evropský parlament má „otevřenou náruč“ pro úplně každou stranu, navíc funguje velice podobně jako národní parlamenty, jak je známe. ID má v parlamentu 73 křesel, nelze tedy říct, že by hlas SPD nebyl vyslyšen. PES je zase druhá největší strana – má 153 křesel, Smer tedy také může mít svůj podíl na rozhodování. Podrobnější informace o rozložení sil najdete zde.

To vše znamená, že v každé straně či frakci Evropského parlamentu se nachází řada stran. Poslanci menších zemí stojí po boku ideologicky blízkých stran ze zemí větších (nebo naopak).

Podobně je na tom Rada Evropské unie (neboli ministři relevantních oblastí) a Evropská rada (hlavy států či předsedové vlád). Zde už neprobíhají rozhodnutí na základě ideologie či politické orientace, nýbrž podle národního zájmu.

Doporučené články

Konkrétně v Evropské radě má budoucí Ficova vláda největší moc. Zde může využít práva veta a bez jejího souhlasu se nejdůležitější politiky Evropské unie nepohnou. Jen málokdy se ale stane, že by některá ze zemí skutečně dokázala Evropskou radu zablokovat. Všechny země jsou si tu de facto rovny, každá může vkládat ke sporným rozhodnutím připomínky, a každá taková připomínka zůstává u důležitého rozhodnutí navždy.

Politik či diplomat, který na konci souhlasí s určitou politikou nebo rozhodnutím, může voličům říct. „Sice jsme ji odsouhlasili, ale zde jsou naše připomínky.“ Na této bázi EU funguje, a nejen Fico, ale i maďarský premiér Viktor Orbán či bývalý premiér ČR Andrej Babiš to dobře ví.

Nezdá se, že by EU byla jen na základě Ficovy rétoriky ohrožena. Pro Slováky – včetně Fica, je členství v bloku exkluzivní příležitostí k vlastnímu rozvoji. Není radno ji zahazovat, zatím jim – a ani nám – nikdo nic lepšího nenabídne.

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy