Praha/Samnaun/Caracas – Naše házení střevícem nebo lití olova může někomu připadat podivné. Co je to však proti Ukrajincům, kteří si věší na stromky pavouky, nebo grónským obyvatelům, kteří večeří syrovou alku. Přečtěte si, jaké podivné zvyky dodržují lidé v různých zemích světa, věřte mi, že si pak budete vážit našeho kapra a salátu. V Jihoafrické republice byste totiž jedli smažené larvy.
1. Švýcarský Santa sportovec
Ve Švýcarsku vypadá Santa úplně jinak, než ho nejspíš většina z nás zná. Tady to není obtloustlý dědoušek, ale naopak fit sportovec. V městečku Samnaun se totiž pořádají Olympijské hry Santy Clause. Sjíždějí se zde Santové z různých zemí a soutěží v disciplínách, jako je tanec, zpěv, závody na saních nebo v lezení po komínech.
2. Norsko bez košťat
V Norsku lidé věří, že na Štědrý den vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, na nichž by se proletěly. Proto se musí všechna košťata pořádně schovat. Muži zase střílejí z brokovnice, aby zahnali zlé duchy.
3. Venezuelci na bruslích
V Caracasu se v průběhu týdne před Štědrým dnem jezdí do kostela zásadně na bruslích. Dokonce se kvůli tomu uzavírají některé silnice, aby auta „sportovce“ neohrožovala.
4. Humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a
… je domorodý název ostence běloskvrnného, kterého byste si museli do akvária na Vánoce pořídit, pokud byste žili na Havaji. Je to krásná, ale ne úplně malá ryba, která může být dost agresivní. Příjemnějším zvykem na Havaji jsou však oslavy na pláži. Lidé zde totiž věří, že Santa Claus vozí dárky na červené kánoi tažené delfíny. Důkaz najdete v havajské vánoční koledě Here Comes Santa in a Red Canoe.
5. Ukrajinští pavoučci
Na Ukrajině se má za to, že pavouci na Štědrý den přináší štěstí. Lidé proto věší na vánoční stromky umělé pavoučky a pavučiny. Někteří jdou dokonce dál a pár dní před Štědrým dnem na stromek vypouštějí živé pavouky, aby měli pavučiny opravdové. Ukrajinci také mají co uklízet, v některých částech země je totiž zvykem házet jídlo ze štědrovečerní večeře na strop ve víře, že jim to pomůže k požehnání.
6. Grónská vánoční hostina
Grónsko vyniká především svým vánočním jídelníčkem. Važte si našeho kapra a bramborového salátu, grónští obyvatelé totiž tradičně jedí syrové maso z alky, které nadto nechávají sedm měsíců uležet, aby „dozrálo“, zabalené do kůže z tuleně. Další pochutina grónského vánočního jídelníčku je velrybí kůže zvaná mattak.
7. Jihoafrické larvy a zlobivý Danny
Za Grónském nezaostává ani Jihoafrická republika, kde jsou tradičním pokrmem smažené larvy můr. Důvodem pro zařazení této „dobroty“ do jídelníčku je legenda, podle které larvy chrání děti před duchem chlapce Dannyho, kterého jeho babička zabila na Štědrý den, protože zlobil a snědl koláčky napečené pro Santu. Milé, že?
8. Wales s koňskou lebkou
Poněkud strašidelná tradice se udržuje i na waleských venkovech a nazývá se Mari Lwyd. Jeden z vesničanů, který je zvolen za hlavní osobu oslav, jde totiž v čele průvodu a nese nad hlavou koňskou lebku na dřevěné tyči. Další vesničané jdou v průvodu za ním a zpívají koledy. Podobný průvod se objevuje i v Británii s lebkami jiných zvířat.
9. Španělsko a jejich zvyky spojené s vyměšováním
Ve Španělsku mají zvyky podivně spojené s vyměšováním. Jedním z nich je duté polínko dřeva zvané Caga Tió, do něhož rodiče dají sladkosti. Děti se pak o polínko měsíc „starají“, krmí ho dalšími sladkostmi, aby se pak na Štědrý večer mohlo „vyprázdnit“. To znamená, že se vysypou cukrovinky a jako poslední musí vypadnout česnek nebo slaneček.
V některých španělských oblastech zase můžete nalézt v rozích betlémů postavičky zvané Caganer. Tradičně jsou to figurky rolníků v lidových kostýmech, mají však sundané kalhoty a polohu těla nachystanou na vyměšování. V poslední době jsou opravdu populární, vyrábějí se totiž v podobě reálných osob.
10. Finské děti se o Vánocích moc nevyspí
Ve Finsku je zase zvykem, že děti spí v noci po Štědrém večeru na zemi. Postele totiž musí zůstat volné, protože lidé věří, že v nich v tuto noc přespávají mrtví.
Související
ČT představila vánoční program. Štědrovečerní pohádkou jsou Tři princezny
V Německu boural opilý Santa Claus. Dárky včas nedoručil
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 32 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 41 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák