Ve věku 96 let zemřel průkopník grafického designu Jan Rajlich

Brno - Světově proslulý zakladatel Bienále Brno, průkopník grafického designu a vizuálních komunikací Jan Rajlich zemřel v rodinném kruhu po krátké nemoci ve věku 96 let.

Rodák z jihočeské vesničky Dírná vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci a Baťovu Školu umění ve Zlíně. Po studiích se usadil v Brně a působil zde nejprve jako malíř a grafik, poté jako grafický designér a přední organizátor kulturního dění.

Jan Rajlich se ve světě proslavil jako iniciátor a dlouholetý předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Za své organizační, odborné, umělecké zásluhy obdržel více než čtyřicet mezinárodních ocenění, několikrát byl například vyznamenán Mezinárodní organizací grafiků ICOGRADA.

Za svůj přínos ke kulturnímu rozvoji města Brna, ale i pro výsledky své vlastní umělecké tvorby obdržel v roce 1995 Cenu města Brna. Od šedesátých let patřil k průkopníkům teorie i praxe v oboru vizuálního stylu a firemní identity řady našich podniků výstav, kulturních a propagačních akcí a informačních systémů.

Graficky upravoval knihy a katalogy, navrhoval plakáty a s architekty se podílel na monumentálních uměleckých realizacích do architektury.  V rámci Bienále Brno 1968 se zasloužil o první mezinárodní výstavu věnovanou výstavní tvorbě a sympozium, reflektující úspěchy na

Napsal řadu článků do domácích a zahraničních odborných časopisů, byl dlouholetým externím editorem japonského časopisu IDEA. Své vzpomínky na válečná léta ve Škole umění ve Zlíně popsal v knize Přistřižená křídla a kulturní život v Brně do knihy Brno – černá bílá.

Jeho odchod oznámil v neděli odpoledne jeho syn Jan Rajlich ml.

Související

Více souvisejících

úmrtí Jan Rajlich Bienále Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy