Bod obnovy. Česko se vrací ke sci-fi, teď do roku 2041

Na kolik českých sci-fi filmů si pamatujete? Film Bod obnovy zavede diváky do roku 2041, do doby, kdy lidstvo využívá pokročilé technologie a ústava garantuje občanům právo na "jeden celý život". Bez ohledu na to, zda zemřou v důsledku nehody, teroristického útoku nebo jiné příčiny, může být každý jedinec znovu obnoven z digitální zálohy. Tvůrci filmu tak vsadit právě na unikátnost svého námětu.

V Evropě roku 2041 mají všichni lidé ústavní právo prožít „jeden celý život“. Pokud se vám stane nehoda, jste oživeni a můžete pokračovat dál ve svém životě. Stačí si každé dva dny pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti tzv. bod obnovy. Ale zaslouží si vůbec lidstvo právo na druhou šanci?

Čeští tvůrci filmu "Bod obnovy", který je součástí sekce Zvláštní uvedení na festivalu v Karlových Varech, se zaměřili na klíčové prvky sci-fi žánru. Tento snímek se snaží navázat na tradici velkolepých českých sci-fi filmů, jako je například legendární Ikarie XB-1 z roku 1963. V "Bodu obnovy", který bude mít premiéru v českých kinech od 21. září, tvůrci se pokusili vytvořit věrohodnou budoucnost, která je pro nás velmi relevantní a teoreticky bychom ji mohli sami zažít.

"Nedá se říct, že by to byl jediný pokus o sci-fi v České republice, těch filmů pár je, ale mám pocit, že je nikdo moc nezná. Jsou tady komedie Miloše Macourka a Václava Vorlíčka, které miluju, ale často jsou to spíše takové fantasy v moderním světě. Když si člověk řekne sci-fi, chce vidět budoucnost, jiné domy, vesmírné lodě a podobně," uvedl Hloz pro ČTK. 

„Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý. Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. Nejen o tom náš film je,“ vysvětlil spoluautor scénáře a režisér Robert Hloz.

"Od Ikarie XB-1 se lišíme tím, že se Bod obnovy neodehrává ve vesmíru, ale chceme navázat na její kvalitu a žánr," dodal.

Kolem základního tématu se točí děj dynamického filmu, který ctí žánrová pravidla detektivky i chytrého sci-fi, aby zároveň nabídl neotřelá zamyšlení nad současností i budoucností. „Fascinuje mě objevování nového světa, který je nám téměř nadosah. Pod svojí žánrovou slupkou je Bod obnovy příběhem o morálních dilematech společnosti,“ vysvětluje režisér Robert Hloz.

Snímek "Bod obnovy", který získal přezdívku "Blade Runner po Česku", se zaměřuje na existenciální otázku, zda si lidská společnost zaslouží druhou šanci. Děj se odehrává v roce 2041, kdy lidstvo dosáhlo pokročilého bodu, kdy je schopno překonat smrt. V případě nepřirozeného úmrtí má každý jedinec právo na obnovení života prostřednictvím zálohy své osobnosti - tzv. bodu obnovy. Film se zabývá těmito tématickými prvky a klade divákům otázku, zda je toto opravdu správná cesta pro lidstvo.

Do role hlavní hrdinky, agentky Em Trochinowské, tvůrci obsadili herečku Andreu Mohylovou, která ztvární mladou detektivku odhalující zločin jiné dimenze, než jsme prozatím zvyklí.

Jejího nadřízeného hraje Jan Vlasák, spojence ve vyšetřování Matěj Hádek a profesionála z jiné bezpečnostní složky Václav Neužil. Ředitele společnosti zajišťující obnovu si zahrál Karel Dobrý, jeho podřízenou Agáta Kryštůfková. Postavy „rebelů“ představují například Milan Ondrík nebo Iveta Dušková.

"Obchoduju s obnoveným životem. Úplně kladná postava to není, ten obchod není zcela čistý. Nejsem úplně záporná postava, ale kladná také ne," podotkl Dobrý.

Režisér Hloza poznamenal, že natáčení sci-fi je náročnější než tvorba filmů zasazených do současnosti. V české kinematografii převládají příběhy obyčejných lidí, a proto je vytvoření věrohodného sci-fi snímku velmi obtížné. Dobrý s tímto tvrzením souhlasil.

Režisér Hloz se narodil v Brně roku 1989. Již ve svých studentských letech získal uznání za své filmy. Jeho snímek "Podtlak" z roku 2009 byl oceněn na několika festivalech a s filmem "Mlýn" vyhrál Kodak Student Gold Award a Noc Filmových Nadějí v roce 2011. Dobrý, který s Hlozem spolupracoval, vyjádřil, že jejich spolupráce byla příjemná. Podle něj režisér má jasno v tom, co chce a jak by měly vypadat obrazy ve filmu.

Související

Jan Nedbal ve filmu Bratři.

Český lev má seznam nominovaných. Kralují jim Bratři a Úsvit

Šestadvacet snímků bude v 19 kategoriích usilovat o filmovou cenu Český lev, nominované v rámci 31. ročníku v pondělí představila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Nejvyšším počtem nominací se pyšní filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Více souvisejících

film Bod obnovy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy