Britské filmové ceny BAFTA ovládlo válečné drama Na západní frontě klid

Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší film dnes získalo válečné drama Na západní frontě klid, které se natáčelo v Česku. Ceny BAFTA zcela ovládlo, když ze 14 nominací proměnilo sedm, a to včetně té za nejlepší režii pro Němce Edwarda Bergera. Ocenění za práci na filmu z produkce streamovací společnosti Netflix si spolu s kolegy odnesl i český zvukař Viktor Prášil. Nejlepším hercem byl na slavnostním ceremoniálu v Londýně vyhlášen Austin Butler za ztvárnění krále rock 'n' rollu v životopisném snímku Elvis, nejlepší herečkou se stala Cate Blanchettová za roli vynikající skladatelky v psychologickém dramatu Tár.

Německý film podle románu Ericha Marii Remarqua, který bez příkras ukazuje hrůzy první světové války, získal i ceny za nejlepší cizojazyčný film, kameru (James Friend) a adaptovaný scénář (Edward Berger, Lesley Patersonová a Ian Stokell). V době, kdy už téměř rok trvá válka na Ukrajině, bodoval také v kategorii hudba (Volker Bertelmann) a zvuk (Viktor Prášil, Lars Ginzel, Frank Kruse a Markus Stemler).

"Německy mluvený film a dostalo se nám tolika nominací; a to vítězství je prostě neuvěřitelné," řekl v děkovné řeči producent Malte Grunert. Příběh mladého muže, kterého nacionalistická propaganda nadchne pro válku, z čehož ale v krutých bojích rychle vystřízliví, je podle něj aktuální i téměř 100 let od publikování slavného románu.

Po čtyřech oceněních si z ceremoniálu, kterého se účastnil i princ William s manželkou Kate, odnesly irská tragikomedie Víly z Inisherinu, druhý z velkých favoritů večera, a také drama Elvis. První z těchto filmů šel do klání s deseti nominacemi, druhý s devíti. Zcela naopak propadlo bláznivé americké komediální drama Všechno, všude, najednou, které z deseti nominací proměnilo jedinou, a to v kategorii střih.

Víly z Inisherinu získaly ceny za původní scénář (Martin McDonagh), za vynikající britský film a také dvojici hereckých vyznamenání. Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Barry Keoghan za to, jak se popasoval s postavou duševně pomalejšího mladíka. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se pak stala Kerry Condonová, která ztvárnila starostlivou a o poznání chytřejší sestru hlavního hrdiny.

Elvis bodoval v hlavní mužské herecké kategorii a získal i ceny za nejlepší kostýmy (Catherine Martinová), masky (Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulstonová a Shane Thomas) a casting (Nikki Barrettová a Denise Chamianová).

Českou nominaci dnes na rozdíl od zvukaře Prášila nedokázali proměnit specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar, kteří se s dvojicí kolegů taktéž podíleli na snímku Na západní frontě klid. Cenu v této kategorii získal kasovní trhák Avatar: The Way of Water.

Ani v kategorii krátký britský animovaný film si cenu neodnesl snímek Půlnoční hlídka britského režiséra Johna Stevensona, který vznikl v česko-britské koprodukci. V kategorii zvítězil snímek The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Chlapec, krtek, liška a kůň).

Jako nejlepší dokument byl vyznamenán film Navalny o ruském vězněném opozičníkovi Alexeji Navalném.

Na západní frontě klid bude mít v březnu slušné šance i na Oscarech, kde má devět nominací. Mezi kandidáty na zlatou sošku patří díky práci na válečném dramatu i čtyři Češi, včetně dnes oceněného Viktora Prášila. Dalšími jsou trikaři Viktor Müller a Kamil Jafar a také maskérka Linda Eisenhamerová.

Související

Ilustrační foto

Ceny Bafta: Herec Joaquin Phoenix řečnil proti rasismu, sklízí obrovskou chválu

Obvykle při udílení filmových cen poutají nejvíce pozornosti vítězové nebo spektakulární róby pozvaných dam, letos ale na sebe při předávání britských cen Bafta nejvíce upozornil americký herec Joaquin Phoenix svým plamenným projevem o rasismu ve filmovém průmyslu. Při přebírání trofeje za nejlepší herecký výkon ve snímku Joker Phoenix odsoudil fakt, že letos byli mezi nominovanými herci pouze běloši. Kolegové jej na sociálních sítích podpořili a pochválili jej za odvahu a upřímnost.
Málokdo v životě pozná takové dno jako Arthur, ztotožnit se s ním je ale i tak překvapivě snadné.

Kdo ovládne ceny BAFTA? Nejvíc šancí má těchto pět filmů

Temné drama Joker s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli posbíralo 11 nominací na letošní ceny Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA) a má tak nejlepší výchozí pozici před slavnostním předáváním, které je na programu 2. února. V hlavní kategorii s ním bude soupeřit mimo jiné nová gangsterka Martina Scorseseho Irčan a snímek Tenkrát v Hollywoodu z dílny Quentina Tarantina. Oba tyto filmy mají po deseti nominacích, informovala dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

BAFTA film Na západní frontě klid

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy