RECENZE: Pankrác '45: Kdo je kolaborant a kdo neprávem odsouzený?

RECENZE - Švandovo divadlo před pěti týdny uvedlo novou hru Pankrác ´45 s podtitulem Casting na popravu režisérky Martiny Kinské, která se odehrává na konci 2. světové války za zdmi pankrácké věznice. V ústředních rolích se představí Andrea Buršová, Bohdana Pavlíková, Eva Josefíková, Klára Cibulková a Réka Derzsi.

Píše se léto roku 1945 a ve věznici na pražském Pankráci si svůj trest odpykávají herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, odbojářka Hana Krupková, Židovka Julie a jedna neznámá žena. Kdo se ale čím vlastně provinil? U Lídy Baarové je to jasné – byla milenkou říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Adinu Mandlovou zavřeli za to, že během války natočila jeden německý film a měla blízké vztahy s několika nacisty. Krupková pomáhala parašutistům výsadku SILVER A, co by na tom mělo být špatného? A proč je ve vězení v poválečné době Židovka?

Inscenace je odehrána na poměrně malém prostoru, přibližně 4x4 metry, navíc v suterénu, což dodává na té správně temné atmosféře. Divadelní cela je obehnána vysokou mříží, uvnitř se nachází pouze několik dřevěných beden na sezení (i na spaní) a jedna hadice, která nahrazuje chybějící sociální zařízení. Pro „nafrněnou" Lídu Baarovou tedy docela drsné prostředí k pobytu. Ta do věznice sebevědomě nakráčí za zvuků dobové písničky Škoda lásky s páskou přes oči. Teprve když si ji sundá, dojde jí, kde se ve skutečnosti nachází...

Krásný je kontrast dramatické a svým způsobem velice naivní Lídy Baarové a jejího pravého opaku Adiny Mandlové, která je životem protřelá a ani v chládku neztrácí sarkasmus, jenž dráždí Lídu. Na scéně tak mezi nimi neustále dochází k drobným, ale občas i trochu ostřejším sporům, při kterých se vysvětluje ručně. Hádky se točí hlavně kolem toho, která z této dvojice na tom byla se svým soukromým životem hůř.

Všechny čtyři ženy však znervózňuje přítomnost oné neznámé, která od svého příchodu do cely vůbec nepromluví. Pořád jen úzkostně drží své věci v náručí a dívá se kamsi do neznáma. Její identita je utajena zhruba do poloviny představení, kdy je odhalena a stává se tak nejzajímavější zápletkou celého dramatu.

Tvůrcům tohoto skvělého počinu bych především pochválila výběr hereček. Nelze prohlásit, která z nich předvedla nejlepší výkon, všechny svou roli hrají na jedničku s hvězdičkou, jako by jim role byly ušity přímo na míru. Evě Josefíkové bych přidala pár bodů navíc, z obsazení je nejmladší a to, jak se poprala s náročnou postavou ukřivděné odbojářky, je obdivuhodné. Autentičnost čtyřicátých let výborně dokreslují zdařilé kostýmy, ať už jsou to pánské kalhoty s košilí á la Marlene Dietrich, které na scéně nosí Klára Cibulková, černé šifónové šaty Réky Derzsiové nebo dlouhá plisovaná sukně Evy Josefíkové, která evokuje protektorátní módu.

Celkové hodnocení: 90 %

PANKRÁC ´45Scénář a režie: Martina KinskáDramaturgie: Vladimír ČepekScéna a kostýmy: Lucie LabajováOdborná spolupráce: Petr KouraHudba: Zdeněk Dočekal

Postavy a obsazení:Adina, herečka: Klára CibulkováLída, herečka: Réka DerzsiHana, odbojářka: Eva JosefíkováJulie, Židovka: Andrea BuršováNová: Bohdana Pavlíková

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Švandovo divadlo na Smíchově Klára Cibulková (herečka)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy