Chicago - Mělo to být jedno z nejluxusnějších a nejkrásnější divadel ve Spojených státech, jehož sláva přeroste v národní kulturní památku. Osud mu však vyčlenil čtvrtstoletí existence.
Ačkoliv po něm dnes nenajdete žádnou stopu, Paradise Theatre, situované v době své existence v západní části Chicaga, bývalo jedním z nejluxusnějších a nejobdivovanějších kulturních stánků. Bohužel bylo postaveno v době krajně nevhodné nejen pro divadelní představení, ale pro život jako takový. Přesto je dodnes nejznámější scénou - přestože už 60 let neexistuje.
Když múzám vládne krize
Už samotná stavba byla velmi komplikovanou, protože podnikatel Louis Guyan chtěl vystavět unikátní stavbu, kterou bude celá země obdivovat. Spojil se architektem Johnem Ebersonem, ale ubývající finanční prostředky mu nedovolily stavbu realizovat. Podobný osud postihl bratry Cooneyovy, takže nakonec začala Paradise Theatre stavět společnost Balaban & Katz Company, jeden z největších filmových magnátů v zemi. Společně s Rajským divadlem vzniklo v téže době devět dalších scén.
Paradise Theatre na 231 N. Pulaski Road však bylo rozhodně nejhonosnější. V Chicagu v té době bylo na 4 000 divadel, ale jak uvedl spisovatel Joseph Engelhof v Chicago Tribune, toto divadlo bylo více než jen velkolepé. Byl to skutečné hollywoodský sen. Poprvé se divákům otevřelo 14. září 1938, a protože bylo od počátku koncipováno jako multifunkční, premiéru obstaral film The Fleet's In s herečkou Clarou Bow v hlavní roli. Od samého počátku se však projevil nedostatek, jdoucí tak trochu na vrub přepychu - sál byl akusticky špatně řešen, což diváky odrazovalo. A jenom pohled na dechberoucí dekorace nestačil. Když k tomu připočítáme Černý pátek na americké burze, lehko si spočítáme, že hned po začátku se pomyslné akcie Rajského divadla začaly povážlivě hroutit. Vždyť v letech 1929 - 1934 byla v USA zrušena třetina existujících divadel.
Snaha o záchranu
The Balaban & Katz Company se pokoušela situaci vyřešit dočasným uzavřením v letech 1931-1934 s nadějí, že po oživení amerického trhu opět nastanou pro kulturu lepší dny. Bohužel i po roce 1934 ještě byla pro většinu obyvatel Chicaga návštěva kina nebo divadla příliš velkým luxusem. Paradise Theatre si na sebe vlastně nikdy nevydělalo. Navíc nebylo schopno adekvátně reagovat na bouřlivě se měnící vývoj filmového průmyslu. Nepomohly ani různé pokusy ve formě různých estrád, plesů či představení, v roce 1956 John Balaban, předseda The Balaban & Katz Company rozhodl o uzavření a demolici budovy.
Jako by však přepychový stánek odmítl vzít na vědomí svůj zánik - přestože měla být budova zbořena do šesti měsíců, trvalo celé dva roky, než se solidní stavbu podařilo definitivně zlikvidovat. Dnes na místě bývalého Paradise Theatre najdeme obchod s potravinami, po kdysi honosném divadle nezbyla jediná stopa.
(zdroj: youtube.com)
Pocta v rytmu rocku
Fyzicky divadlo nedohledáme, můžeme se na zažloutlých fotografiích podívat, jak ona krása vtesaná do klasických rysů velkolepé stavby působila. Pokud však chceme nasát něco málo z jejího života, máme ještě jednu možnost.
Přestože se na pódiu Rajského divadla rock nikdy nehrál, ani nemohl, americká skupina Styx mu věnovala stejnojmenné LP, které se přimklo ke stylu konceptuálních alb, v té době tolik populárních. Pětice hudebníků (Dennis de Young, James Joung, Tommy Shaw, Chuck a John Panozzovi) složila hold zaniklému divadlu a v deseti písních zachycuje originálním způsobem třicetiletou existenci Rajského divadla. Závěrečný několikavteřinový dodatek State Street Sadie jakoby evokoval ztrácející se třpyt divadla a mizející honosou krásu, které byla vyměřena mnohem kratší existence, než se předpokládalo.
Navzdory blokádě západních uměleckých děl tehdejší státní podnik Supraphon reagoval neobvykle pružně a LP Paradise Theatre se objevilo i na našich pultech s velmi dobrým průvodním slovem hudebního publicisty Jaromíra Tůmy. A můžeme říci, že písně z tohoto alba s přibývajícími roky neztratily nic na své aktuálnosti, jsou stále živé i 60 let po zániku divadla a třicet let od vydání desky.
Související
Smrtelně postřelili českého starostu Chicaga, je tomu 90 let
Chicago obnoví prezenční výuku, odhlasovali si to sami učitelé
chicago , Paradise Theatre , rock
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek