Mnoho povyku pro „něco“: William Shakespeare i 400 let po smrti inspiruje svět

Praha - William Shakespeare je jedinečná a nezapomenutelná osobnost 16. století a v dubnu letošního roku uplyne přesně 400 let od jeho úmrtí. Toto jubileum se slaví po celém světě prostřednictvím různých kulturních akcí. I Česká republika se do těchto oslav hojně zapojí a my tak máme možnost připomenout si nehasnoucí slávu jednoho z nejvýznamnějších dramatiků světa.

William Shakespeare dokázal zaujmout v mnoha směrech, nejen svým uměleckým talentem, ale i svým životem. Už samotné jeho narození je opředeno tajemstvím, protože dodnes není známo přesné Shakespearovo datum narození, avšak díky dobové tradici, kdy se děti v 16. století křtily třetí den po narození, se dá vypočítat, že se Shakespeare narodil 23. dubna 1564 v anglickém městě Stratford nad Avonou. O jeho životě koluje řada nepodložených tvrzení, jako například, že byl nucen utéct z města kvůli podezření z pytláctví nebo že hlídal koně návštěvníkům divadla.

Co je ale zcela jisté, je sňatek s Annou Hathawayovou, se kterou měl tři děti, z nichž jedno záhadně umřelo a jeho smrt byla pravděpodobně podnětem pro Shakespearovu tvorbu. I přesto, že dodnes nikdo neví, kdy a jak přesně se Shakespeare dostal do Londýna a započal svojí tvorbu, spojitost s londýnským divadlem Globe mu nikdo nevezme. Stejně jako jeho narození, tak i příčina smrti zůstává tajemstvím. Kromě data, William Shakespeare zemřel 23. dubna 1616, tedy ve stejný den, kdy se narodil.

Za svých dvaapadesát let života dokázal vytvořit pozoruhodné dílo. Jeho tvorba čítá přes třicet her a více než stovku sonetů. Ve svých dílech nešetří motivem lásky a vášně, ale také zrady a nenávisti. Časté jsou i motivy rodinných dramat a nešvarů, které vtiskl do svých nejznámější tragédií jako je Rome a Julie, Hamlet nebo Macbeth. Mimo jiné stále věřil, že láska a spravedlnost zvítězí nad zlem a dal tak vzniknout mnoha komediím, z nichž nejznámější jsou Zkrocení zlé ženy, Mnoho povyku pro nic nebo Sen noci svatojánské. Čerpal z námětů antických hrdinů nebo osobností anglické historie a díky tomu napsal hry o Jindřichu IV. nebo Richardu III.

Shakespeara oslaví celý svět

Letos v dubnu to bude přesně 400 let od úmrtí Williama Shakespeara a po celém světě startují oslavy tohoto jubilea, které budou trvat po celý rok. Kromě tradičních představení v rámci divadel vznikl i projekt Shakespeare 400, ve kterém přední světoví spisovatelé převypráví Shakespearovi příběhy a přiblíží je tak modernímu čtenáři. Například Jeanette Wintersonová se chopila hry Zimní pohádka a na její motivy napsala dílo Trhlina v čase. Do projektu se zapojil i Jo Nesbø, který zpracuje tragédii Macbeth. Můžeme se tedy těšit na sérii pozoruhodných děl, která budou vycházet postupně během roku.

Samozřejmě i divadla se v letošním roce tímto jubileem budou zabývat. V uplynulých dnech jsme vás informovali hned o několika nově nasazených inscenacích. Například Jihočeské divadlo přichází s poněkud neobyčejnou humornou hrou Shakespeare v Hollywoodu, která vznikla na motivy Snu noci svatojánské. I Moravské divadlo Olomouc se k oslavám připojilo s romancí Bouře. Pozadu nezůstávají ani brněnská a pražská divadla, které do repertoáru nasazují inscenace jako Othello nebo Král Lear.

Také Ostrava pojala oslavy ve velkém stylu a vytvořila projekt Shakespeare Ostrava 2016, který odstartoval 25. ledna. V průběhu roku se diváci mohou těšit na festival nabízející například koprodukční představení HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký, ale také Hamleta v operním provedení v divadle Antonína Dvořáka a mnoho dalšího. Projekt vznikl ve spolupráci ostravských kulturních institucí včetně všech profesionálních divadel, muzeí nebo škol.

Nesmíme však zapomenout na to nejdůležitější a tím jsou proslulé Letní shakespearovské slavnosti, které se tradičně již řadu let konají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Bohužel konkrétnější informace ani program nejsou zatím známé. ,,Určitě se budeme tomuto výročí v rámci Letních shakespearovských slavností věnovat, ale vše je momentálně v přípravě, takže nemohu být ještě konkrétní." sdělil PR manager slavností Pavel Turner serveru EuroZpravy.cz na otázku, zda budou letošní slavnosti v rámci jubilea něčím ojedinělé.

Nutno ještě dodat, že tématem Shakespearových děl se nechali inspirovat i filmoví režiséři a svět dnes zná filmy jako West Side Story (Rome a Julie), romantickou komedii 10 důvodů proč tě nenávidím (Zkrocení zlé ženy) nebo animovanou pohádku Gnomeo a Julie. Je tedy zcela jisté, že William Shakespeare nepotřebuje ke své slávě jakéhokoliv jubilea, protože pokud zůstal v povědomí lidí i 400 let po své smrti, nebude tomu jinak ani v následujících desetiletích.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti William Shakespeare

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy